БУРШТИНОВО-ВИШИТІ КАЗКИ

sdc14578Нині таке різнобарв’я дитячої літератури, що просто очі розбігаються. Проте обираючи книжку для дитини, важливо відсіяти зерно від полови. Сучасну дітвору важко здивувати друкованим виданням — адже її погляд прикутий насамперед до екрана комп’ютера. Тому важливо знаходити нові креативні форми подачі інформації. І важливо, щоб це спрацьовувало на глибоке пізнання світу. Так, на фестивалі дитячої книжки “Азбукове Королівство Магів та Янголів” увагу привернули креативні видання як новий вид дитячої художньої літератури. Тож неодмінно захотілося поспілкуватися з куратором проекту “Креативна книга” Оленою МЕДВЕДЄВОЮ. Пані Олена працює з дітьми у Міжнародному благодійному фонді “Клуб “Майбутнє”. Автор книжок “Будинок мого серця”, “Віч-на-віч із Правдою”, “По цей бік неба”, “Золоте Курча”.

— Пані Олено, як виникла  ідея проекту “Креативна книга”?
— Ідея створення “Креативної книги” прийшла миттєво та яскраво, як спалах блискавки. Спершу з’явився образ вишитої книжки, а вже потім додавалися деталі. Я вдячна Богові за цю ідею, адже працювати для дітей України — велика честь і нагорода для мене.
Сьогоднішня дітвора гарно і швидко орієнтується у світових брендах і торгових марках, та, на жаль, не може відрізнити листя липи від тополі тощо. Тому хочеться змалечку їх вчити, що таке бурштин, солома чи вишивка.
— Творчістю займається й Ваш син. Про що його перша казка?
— Андрій написав першу казку “Медуза-Всезачепуза”, виконуючи домашнє завдання з української літератури. Згодом саме вона посіла друге місце на обласному літературному конкурсі “Перло многоцінне”.
— Дитина пізнає світ книжки через слух, зір, дотик  тощо. Тому дуже важливо, щоб книжка акумулювала в собі всі ці відчуття, сформувавши об’ємне сприйняття світу. Тоді розвиватиметься творча уява. Не дарма нині поширені так звані книжки-іграшки (м’які книжки, книжки, що розмовляють, співають, книжки для купання тощо). Як вважаєте, вони створюють серйозну конкуренцію звичайній друкованій дитячій книжці?
— Друкована дитяча книга завжди мала попит. Це універсальний метод збагачення дитини інформацією: текстом, ілюстрацією. Арт-книжки розвиватимуть дитину всебічно — зокрема у сфері мистецтва. Аудиторія читачів нашої мистецької книги — із 6 місяців і старші. Як говорить Євген Шморгун, казка має “догодити” трьом поколінням: дитині, її батькам, бабусі з дідусем.
Враховуючи те, що казки дитині купують, як чоботи, на виріст, ми і вирішили створити її довговічною. Усі сторінки “вишитої” книги з натуральної тканини, льону. Кожна казка має свій колір, так би мовити, сезонний. Скажімо, “Сніжинка-Даринка” виготовлена з синього льону, “Їжачок Сто Голочок”, у якому йдеться про літо, — із зеленого. Осіння казка “Про літери, які росли на деревах” — із коричневого…
Аби сторінки були тверді, у середину між двома лляними вшивається цупка тканина. Любарси ліворуч кожної сторінки слугують тими отворами, через які прошивають книжку плетеною міцною ниткою. Обкладинка виготовлена із замінника шкіри чи проклеєного оксамиту, її можна навіть витирати мокрою ганчіркою.
— Відверто кажучи, пересічна людина може насторожитись: “Ви нас хочете просто здивувати оригінальністю?!”
— “Креативна книга” повинна не дивувати, а розвивати. Так-от, мета креативної книги — урізноманітнити книжковий світ, у якому сьогодні виховується дитина. Вона звикла до якісних поліграфічних видань, яскравих малюнків, знає, як пахне друкарська фарба на новеньких ламінованих сторінках. Але ще не гортала вишитих сторінок лляної книги, дотик до яких приносить нові враження та відчуття.
Вишитий малюнок розвиває дитячу уяву. Його тепер можна не лише побачити, а й відчути. І саме дотик дитячих пальчиків до вишитого чи бурштинового малюнка додає книзі новизни, бо колючки їжачка справді гострі, а крила ангела ніжні й лагідні. Дитина все це відчуває. Скажімо, бурштинова казка знайомить дітей із сонячним каменем — бурштином. Камінець до камінця — і вже з’являється соняшник, поле, зернина.
Я сподіваюся, що креативній книзі знайдеться місце на книжкових полицях наших книгарень чи мистецьких салонів, а турботливі батьки захочуть побавити своїх малюків гарною і корисною креативною книгою. До речі, вона може стати родинною цінністю, адже нею користуватимуться не один десяток років.
— Кілька слів про художників і майстрів, які долучилися до виготовлення цих незвичайних книжок…
— Над створенням дитячої креативної книги працював чималий колектив висококваліфікованих майстрів. Автор текстів казок мій 14-річний син Андрій Медведєв. Художник-ілюстратор — рівненська молода художниця Наталія Серветник. Майстри з художньої вишивки — Роман Пузиченко та Юрій Тертишний. Макетування Наталії Качановської. Художній редактор і майстер із роботи з деревом — Олександр Каленюк. Майстер із пошиття сторінок Наталія Ящук. Робота з соломкою — художник Любов Гулюк.
Деякі майстри навіть не знають один одного, але якісно виконують спільну справу. Як у розповіді Бруно Ферреро про гобелен. Майстри по черзі ткали гобелен, не бачачи загальної картини, вони якісно виконували свою роботу. В результаті виткали прекрасну картину — Марію з Немовлям. У нас творча робота над креативними книгами побудована так само.
— Чула, що невдовзі з’явиться і солом’яна казка… Це не повернення до часів, коли писали на папірусі?
— Солом’яна казка — повернення до витоків українського народу. Адже це його живе мистецтво. Солома тішить людину красою, зігріває теплом. Її золотистий відтінок, світлоносність і блиск подібні до сонячного світла і кольору дорогоцінних металів. Солома — справжнє селянське золото, яким природа щедро обдарувала землероба. Соломою він крив дах своєї хати, плів капелюхи та майстрував іграшки для дітей… Саме з такої соломки і виготовлені ілюстрації солом’яної казки “Метеликові ножиці”. Це книга-фоліант.

Спілкувалася
Уляна ВОЛІКОВСЬКА
Фото автора

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment