ЛЕВКО ЛУК’ЯНЕНКО ВСТУПИВ ДО «ПРОСВІТИ»

Петро АНТОНЕНКО

У День української писемності та мови у затишному будинку Чернігівської обласної “Просвіти” відбулося святкове об’єднане засідання правлінь обласної і міської організацій Товариства. Формат дещо незвичний: літературно-мистецький вечір. Утім, перша частина була офіційною: приурочений до свята прийом у члени “Просвіти”. Ось одна із заяв, яку голова обласної “Просвіти” Василь Чепурний зачитав особливо піднесено: “Прошу прийняти мене у члени Чернігівської обласної громадської організації “Просвіта” для сприяння їй у поширенні української національної ідеї на теренах нашої області”. Автор заяви — Левко Лук’яненко, видатний політичний і громадський діяч, Герой України. Левко Григорович не зміг того дня приїхати на рідну Чернігівщину, але передав землякам щирі вітання зі святом і заяву. Підписав її як голова Української республіканської партії, академік Академії вищої школи України, Надзвичайний і Повноважний Посол України у відставці, депутат парламенту чотирьох скликань — усе це для того, аби показати, які люди приходять у “Просвіту”, щоб займатися просвітянською роботою.
Того ж дня членом “Просвіти” (саме обласної організації) став ще один відомий земляк — депутат Верховної Ради Віталій Корж. Також до “Просвіти” долучилися президент Чернігівської регіональної торгово-промислової палати Костянтин Іванов, голова обласної організації Національної спілки майстрів народної творчості Володимир Мороз, заступник голови обласної організації УНП Сергій Соломаха, депутат міської ради В’ячеслав Лебідь, депутат обласної і міської рад кількох каденцій, підполковник міліції у відставці Олександр Машир, тележурналіст Ігор Левенок, відомий мандрівник, автор кількох книг Олександр Волощук. Громадський діяч, підприємець Микола Звєрєв, один із перших просвітян Чернігова, нині мешкає у столиці, але не пориває зв’язків із рідним містом та областю, є депутатом обласної ради від БЮТ, теж написав заяву про вступ саме до обласного об’єднання Товариства.
Нові просвітяни представляють різні політичні сили національно-демократичного спрямування. Але на засіданні наголошувалося, що “Просвіта” — позапартійна, точніше, надпартійна громадська організація, яка об’єднує всіх патріотів. Тож серед прийнятих, окрім членів згаданих партій, був і міський комітет Всеукраїнського об’єднання “Свобода” на чолі з головою Андрієм Кужелем. І він, і його однопартійці — молоді хлопці, студенти Інституту історії Чернігівського національного педуніверситету ім. Т. Шевченка.
Нові просвітяни — це акт моральної, громадської підтримки обласної “Просвіти” перед вульгарним “наїздом” на організацію деяких місцевих чиновників. Ідеться про спробу виселити просвітян із будинку обласної “Просвіти”, який вона орендує вже майже 20 років. Наша газета розповідала про це в публікації “Патріот? Заважаєш…” (“СП”, ч. 42 за 2011 р.). І це щодо будинку, довкола якого гуртуються всі національно-демократичні сили міста та області. За підтримки голови ВУТ “Просвіта” Павла Мовчана, ще одного депутата парламенту з цієї ж фракції “Реформи заради майбутнього”, відомого земляка Івана Плюща поки що вдалося відстояти просвітянський дім. Але невідомо, що ще затівають чиновники. Тому отакий громадський рух на підтримку Товариства незайвий. Невдовзі будуть нові заяви від тих, хто поповнить лави обласної “Просвіти”, — а це відомі, шановані люди, громадські діячі, підприємці, письменники, митці.
…Того вечора у просвітянському домі панувало СЛОВО. Ведуча свята, голова міської “Просвіти” поетеса Надія Галковська запросила просвітян почитати свої вірші, і їх читали заслужений лікар України Сергій Богдан, викладач університету Олександр Штань. Поезію пані Надії цього разу прочитала її донька, молода вчителька Ганна Галковська, теж просвітянка.
Я провів презентацію нового проекту нашої газети — представив щойно видані перші 5 книг бібліотеки “Слова Просвіти”, де серед авторів теж є чернігівці.
Завершився вечір конкретними ідеями щодо нових просвітянських акцій. “Ми зостаємося в цих стінах, але виходимо з них до людей”,  — закликав один із просвітян. Заплановано провести низку просвітянських заходів у школах, збір книг для бібліотек, навчальних закладів. Словом, — до роботи!

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment