ПОТУЖНИЙ СТАРТ НА ЗАКАРПАТТІ

09111117У День української писемності та мови в Ужгороді стартував XII Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика. Урочистості відбулися у Закарпатському обласному Палаці дитячої та юнацької творчості “ПАДІЮН” за участю влади, громадськості, школярів, студентів, вчителів, письменників та журналістів.

Світлана КОРОНЕНКО,
Ужгород—Київ

Осінній Ужгород зустрічав яскраво-сонячною, майже весняною погодою. Здавалося, День рідної мови святкує навіть природа. У Закарпатському обласному Палаці дитячої та юнацької творчості “ПАДІЮН” було гамірно. Святково вбрані діти, вчителі, батьки, письменники, журналісти, представники громадськості міста. Квіти, усмішки. Зала на 400 місць переповнена. Цього дня тут була представлена вся Закарпатська область — дітей привезли навіть з найдальших гірських сіл. І серед них: чимало переможців і призерів конкурсу минулих років. На сцені національні символи: прапор, тризуб і — портрет Петра Яцика. Юні ведучі розповідають присутнім про засновника конкурсу — знаного українського мецената і громадського діяча з Канади Петра Яцика.
Я слухала ведучих і згадувала усміхненого, щасливого Петра Яцика вже далекого 2001 року, відразу після урочистого закриття першого конкурсу знавців рідної мови, і його слова: “Я давав кошти на багато благодійних проектів, але цей проект для мене найголовніший”. Уже тоді Петро Яцик мудро і прозірливо побачив те, чого ще багато хто не бачив. Він зрозумів, що мовну проблему в Україні можна змінити тільки так, починаючи з найменших, адже старше покоління говоритиме тією мовою, до якої звикло.
Ведучі запросили до слова начальника управління освіти і науки Закарпатської обласної державної адміністрації Михайла Мотильчака, який і відкрив XII Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика. Він наголосив, що цього дня погляди світового українства спрямовані на Ужгород, адже саме тут відкривається унікальний мовний турнір, до якого залучені мільйони українців. Закарпатська область має свої особливості, адже тут мешкають представники понад 100 національностей, але у конкурсі беруть участь усі без винятку школи регіону і це символічно, адже державна мова — об’єднавчий елемент для громадян усієї держави.
Вітання від освітянського міністра озвучив начальник відділу соціально-гуманітарної освіти Інституту інноваційних технологій і змісту освіти України Юрій Сафонов.
Серед тих, хто взяв участь у відкритті конкурсу, були виконавчий директор Ліги українських меценатів, співголова конкурсу Михайло Слабошпицький, заступник голови Закарпатської держадміністрації Іван Качур, заступник голови Закарпатської обласної ради Андрій Сербайло. На урочистостях були закарпатські письменники, зокрема голова обласної організації і голова обласного журі конкурсу Петро Ходанич, завідувачі районних (міських) методичних кабінетів відділів, управлінь освіти райдержадміністрацій і міських рад, вчителі і викладачі вищих навчальних закладів, журналісти, громадськість. А вихованці Палацу дитячої та юнацької творчості порадували чудовою концертною програмою.
Михайло Слабошпицький прочитав вітання від президента Світового Конгресу Українців Евгена Чолія, вручив нагороди вчителям області, учні яких упродовж п’яти останніх конкурсів займали перші місця на обласному етапі.
А потім школярі й студенти, яким пощастило побувати на відкритті конкурсу, поїхали до своїх навчальних закладів — цього дня о 13.30 в усіх школах і в багатьох ВНЗ писали Радіодиктант національної єдності, організований Українським радіо. Як відомо, Міністерство освіти надіслало лист підтримки “Про проведення радіодиктанту національної єдності” до всіх обласних управлінь освіти і науки та до інститутів післядипломної педагогічної освіти і метою його було “пропагування грамотності, підтримки та розвитку державної мови як духовного потенціалу нації, виховання високої мовної культури дітей та юнацтва, розвитку ціннісних орієнтацій та естетичних потреб учнів”. Таким чином, молода Україна організовано і синхронно написала понад 5 мільйонів диктантів. А ця цифра багато про що говорить…

СВІТОГЛЯДНА ПОЗИЦІЯ
З виступів на відкритті конкурсу та з відгуків

Іван КАЧУР, заступник голови Закарпатської держадміністрації:
— Мовний конкурс став популярним серед учнівської та студентської молоді. І це те, чого прагнув видатний меценат Петро Яцик, який стверджував: “Убогий духом не може бути багатим, незважаючи на те, скільки грошей він має”. Адже жодні матеріальні багатства не приховають душевної бідності людини, яка не знає рідної мови.
Впевнений, що цей конкурс є тією об’єднуючою ланкою, яка спонукає молоде покоління мобілізуватися, зібрати всі інтелектуальні й моральні сили для рішучих дій. Саме тому завданням конкурсу є піднесення престижу українського слова в Україні та за її межами; виховання в молодого покоління українців любові до мови свого народу, формування почуття патріотизму, потреби особистої причетності до процесів утвердження і розвитку української мови.
Молодь виявляє не лише рівень знань шкільної програми з української мови, а й знання мовних тонкощів, світоглядну позицію, кмітливість, творчість.

Андрій СЕРБАЙЛО, заступник голови Закарпатської обласної ради:
— Без мови немає людської пам’яті й культури, саме це добре усвідомлював і зачинатель конкурсу Петро Яцик. Цей великий українець показав приклад синівської турботи про рідне слово, що допомогло йому утвердитися не тільки як відомому підприємцю, а й високодуховній особистості, яка зуміла запалити інтерес до українського слова у всьому світі.
Вважаємо, що відкриття ХІІ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика на закарпатській землі — це данина пам’яті тим, хто віддавав свої духовні сили для підтримки рідного слова на нашій землі, це повага до нинішнього молодого покоління закарпатських українців, угорців, румунів, словаків, росіян, які усвідомлюють роль української мови як найпершої ознаки державності України.
Без мови немає держави.
Закарпатська обласна рада усвідомлює те велике значення, яке має українська мова для нашого багатонаціонального краю і щиро вітає учнів, студентів, вчителів та викладачів усіх навчальних закладів, які сьогодні починають змагатися за краще знання рідного слова.

Шановному пану Володимиру Загорію
Президенту Ліги українських меценатів
Шановному пану Михайлу Слабошпицькому
Виконавчому директору Ліги українських меценатів
Голові Координаційної ради конкурсу

Шановний пане Загорій!
Шановний пане Слабошпицький!
Шановні учасники XII Міжнародного конкурсу з української мови ім. Петра Яцика!
Світовий Конґрес Українців (СКУ) щиро вітає Вас з відкриттям XII Міжнародного конкурсу з української мови ім. Петра Яцика — важливого для всієї української спільноти заходу, який усіляко сприяє піднесенню рівня знань з української мови, утвердженню статусу української мови та підвищенню її престижу.
Від моменту започаткування до сьогодні Міжнародний конкурс з української мови, заснований знаним канадським меценатом українського походження Петром Яциком, набув поширення в багатьох країнах світу та залучив до участі велику кількість конкурсантів.
Як і в попередні роки, Міжнародний конкурс з української мови розпочинається в День української писемності і мови. Як відомо, українська мова є найціннішим духовним скарбом нашого народу. Вона виконує унікальну роль у збереженні національної ідентичності, є важливим чинником у зміцненні української державності та в об’єднанні українців, які сьогодні мешкають у різних куточках світу. Зважаючи на це, СКУ надає особливої уваги утвердженню української мови як державної в Україні та її збереженню і розвитку в діаспорі.
СКУ відзначає плідну наполегливу працю українських школярів та студентів у пізнанні української мови, самовіддану працю організаторів і меценатів цього конкурсу, а також подвижницьку роль батьків і вчителів, які прищепили любов до рідного слова.
СКУ бажає учасникам XII Міжнародного конкурсу з української мови ім. Петра Яцика сили і натхнення для майбутніх перемог, а також сподівається, що кожен з Вас буде завжди любити, плекати та широко використовувати українську мову в своєму повсякденному житті.
З повагою,

СВІТОВИЙ КОНҐРЕС УКРАЇНЦІВ
Евген ЧОЛІЙ, Президент
8 листопада 2011 р.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment