З РОДУ КОЗАЦЬКОГО!

Леонід БЕЗУГЛИЙ,
хорунжий на святі, м. Дніпропетровськ

Грала бандура. За тином куняли соняхи, гуртувалася молодь у національному вбранні. І присутні ніби опинилися на майдані справжньої козацької слободи Кам’янка Самарської паланки Війська Низового Запорозького.
Так у Дніпропетровській СШ № 117 розпочалося свято “Козацькому роду нема переводу!” Слобода Кам’янка в історичних матеріалах згадується як поселення на лівому березі Дніпра ще з ХVII століття. 1769 року тут було засновано поштовий пункт, який обслуговували 10 кам’янців із кіньми. Неподалік берега сплели з лози та обмазали глиною будівлю, де перетримували коней і де могли сховатися від вітру, дощу та снігу поштарі. Від назви цієї будівлі — РАДУТА — отримала назву і найближча затока Дніпра. Назва передається від покоління до покоління і навіть згадується у новелі О. Гончара “Полювання на редуті”.
Із часом Кам’янка обростала вулицями, до неї приєднувалися і нові частини поселень: Ломівка, Причіплянка, Березанівка. Саме у Ломівці народився і писав легендарні твори “Прапороносці”, “Людина і зброя”, “Таврія” Олесь Гончар.
Та повернімося до СШ № 117. Для гостей — представників педагогічних колективів шкіл Амур-Нижньодніпровського району, батьків учнів розгорталося захопливе дійство. Дві команди козаків (десяти- та одинадцятикласників) змагалися, хто швидше принесе з-за моря сіль, воду, щоб зварити куліш, хто вправніший у перегонах із гарбузами, хто кмітливіший у відповідях на запитання вікторини.
Козаків і в поході, і в побуті супроводжувала пісня. Не обійшлося без неї і на шкільному святі. Хлопці з куренів “Гайдамаки” та “Побратими” дружно співали “Їхав, їхав козак містом”, “Гей там, на горі, Січ іде!”, а дівчата — ніжну й ліричну “Вишиванку” та завзято танцювали “Черевички”.
На свято прибули сотник Старосамарської сотні Самарської паланки Війська Низового Запорозького Владислав Ладигін та обозний цієї сотні Олександр Коваль. Вони показували прийоми володіння шаблею-“ординкою”, кинджалом, сокирою та гарапником. Потім на шкільний стадіон виїхали юні козаки й козачки, які представляють СШ № 117 в команді Дніпропетровської кінно-спортивної школи олімпійського резерву, і вправно долали перешкоди.
Допомогли втілити ідею директора школи Валентини Герасименко заступник директора з виховної роботи В. Куртакова, молоді педагоги-організатори Андрій Іванов, Інна Невгодовська та Андрій Кирпа.
В організації свята брали участь колективи учнів і вчителів. Роботи вистачило всім.
Це свято справді знакове. Тим більше, що 2012 року Дніпропетровській СШ № 117 виповниться 50!

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment