КАЛИНОВІ МОСТИ ПАНІ Катерини

Василь КЛІЧАК

Коли вона заходить на кафедру — все навколо оживає, наповнюється свіжою енергією, новим змістом.
Це про Катерину Степанівну Серажим, доктора філологічних наук, професора кафедри видавничої справи та редагування Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Вона — провідний фахівець у галузі дискурсознавства, текстознавства та літературного редагування. Академік АН ВШ України, відмінник освіти України. Сотні випускників тепло відгукуються про Катерину Степанівну, згадують її незабутні лекції, практичні заняття.
Перед тим, як навчати майбутніх видавців і журналістів, їй довелося пройти чимало цікавих шляхів.
Народилася Катерина Степанівна 4 грудня 1951 року в селі Василів, що в Білоцерківському районі на Київщині. Дідусь, Назар Іванович Гончаренко, мав математичні здібності. Таке ж обдаровання було і в батька. А вона мріяла про фах учителя-словесника.
1974 року Катерина Гончаренко закінчила філологічний факультет Київського університету.
За розподілом свого чоловіка, Серажима Віталія Івановича, того ж року поїхала працювати до Львова учителем української мови та літератури у школу № 9 (1974—1982). З 1982 до 1985 року працювала вчителем російської мови та літератури в Республіці Куба.
Після закордонного відрядження, дізнавшись із львівської газети про конкурс на посаду асистента кафедри видавничої справи та редагування в Українському поліграфічному інституті імені Івана Федорова (тепер — Українська академія друкарства), подала документи. 1986 року успішно пройшла конкурс і отримала омріяну посаду.
1991 року захистила кандидатську дисертацію на тему “Поетика соціальної драми 20—30-х років ХХ століття”, а 2003-го — докторську дисертацію “Дискурс як соціолінгвальний феномен сучасного комунікативного простору (методологічний, прагматико-семантичний і жанрово-лінгвістичний аспекти (на матеріалі політичного різновиду українського масово-інформаційного дискурсу)”.
В Інституті журналістики Київського національного університету з 1995 року обіймала посаду доцента кафедри української мови та стилістики, з 2005 року — професор кафедри видавничої справи та редагування. Досліджує проблематику текстознавства, дискурсознавства, видавничої справи та редагування, журналістикознавства, літературознавства. Викладає нормативні курси: літературне редагування, текстознавство, редагування довідкової літератури, редакторський фах, термінознавство, політичний дискурс, методика викладання фахових дисциплін. Автор понад 150 наукових праць.
2009 року видала перший в Україні підручник із текстознавства, за який нагороджена премією КНУ імені Тараса Шевченка. Концепція світу як тексту є головною настановою навчальної праці Катерини Серажим. Ця праця дає необхідні професійні знання для журналіста, редактора, видавця і формує відповідальність у майбутніх журналістів і редакторів перед читачем за кожне написане слово. Підручник виховує не ретранслятора готової інформаційної продукції, а громадянина, для якого текст — це спосіб реалізації своєї життєвої позиції.
Катерина Степанівна — голова профспілкового бюро Інституту журналістики КНУ. Її робота на цій посаді відзначається чуйністю, увагою, людяністю, безкорисливою турботою, гуманністю. Величезна заслуга Катерини Степанівни Серажим в ініціативі й підтримці благодійної роботи протягом 8 років (дитбудинок “Оберіг” в м. Богуславі Київської області). Завдяки праці Катерини Степанівни чималою турботою й увагою оточені ветерани Інституту журналістики.
Особливого слова заслуговує просвітницька робота Катерини Степанівни. З 1995 року вона керує студентським етнографічним вокальним ансамблем “Катруся”. У репертуарі — колядки, щедрівки, веснянки, гаївки. Інститут журналістики і весь університет у передноворічні та різдвяні дні наповнюються колядками цього гурту.
Катерина Степанівна нагороджена Подякою Київського міського голови за розвиток наукових досліджень у галузі журналістики та з нагоди 10-річчя Інституту журналістики (2003), нагрудним знаком МОН України “Відмінник освіти України” (2007), орденом княгині Ольги ІІІ ст. (2009), премією КНУ імені Тараса Шевченка за підручник “Текстознавство” (2010), Почесною грамотою за особливі видатні заслуги перед Київським національним університетом імені Тараса Шевченка (2011).
Щиро й сердечно вітаємо славного вченого і патріота Катерину Степанівну Серажим із буйноквітним ювілеєм!

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment