Володимир КРАСОВСЬКИЙ,
м. Стаханов Луганської обл.
Нещодавно у Стаханові на Луганщині відкрито меморіальну дошку видатному українському письменнику-гумористу Остапу Вишні (Павлу Михайловичу Губенку). Чому саме там? Остап Вишня збирався написати книжку “Шахтарські усмішки”, яка була б продовженням його знаменитих “Вишневих усмішок”. Тож 1951 року він приїхав до шахтарського міста збирати матеріал. Тут жив його друг, відомий на Луганщині хірург-новатор Михайло Шалабала, іменем якого в місті названо вулицю. Михайло Павлович допомагав другу-письменнику у пошуку матеріалів: вони відвідували шахтарські селища довкола Стаханова (тоді місто називалося Кадіївка), бували у шахтарських родинах, розмовляли з гірниками. Записник Павла Михайловича швидко поповнювався цікавими спостереженнями, оповідками, влучними висловами.
Вчителька української мови (згодом голова міського осередку “Просвіти” ім. Т. Шевченка) Гейко Ніна Семенівна давно порушувала перед міськвиконкомом питання про відкриття меморіальної дошки на Будинку культури, де виступав письменник. І лише за нинішнього міського голови Юрія Борисова знайшлося місце для дошки.
…І ось, нарешті, знято покривало з меморіальної дошки. З цієї нагоди своє слово на мітингу сказала Ніна Семенівна. Вона показала світлину — Шалабала в оточенні учнів її класу з портретом Остапа Вишні: “На цій зустрічі Михайло Павлович розповів дітям мого класу про гостювання у нього Остапа Вишні з дружиною, про лікування письменника в міській лікарні і про зустрічі з громадськістю міста. Вже після того, як письменника не стало, я переслала це фото дружині Остапа Вишні Варварі Олексіївні. Вона мені щиро подякувала і запросила відвідати кімнату-музей письменника. Я запрошенням скористалася. Після цього між нами деякий час тривало жваве листування”.
Приватний підприємець Геннадій Вікторович Білоусов безкоштовно виготовив саму дошку. Тепер кожен стахановчанин, проходячи повз Будинок культури, обов’язково зверне увагу на дошку, на якій викарбувано: “У серпні—вересні 1951 року в нашому місті жив і виступав у цьому Будинку культури видатний український письменник-гуморист Остап Вишня”.