ЩЕ ОДНІЄЇ ЗИМИ ДЕСЯТИННА НЕ ВИТРИМАЄ

Петро АНТОНЕНКО

Наукова громадськість України стривожена: залишки нашої безцінної історико-архітектурної пам’ятки — Десятинної церкви Києва — під загрозою руйнування. Цій темі була присвячена прес-конференція в УНІАН, яку провело керівництво Інституту археології Національної академії наук України.

З інформацією виступили директор Інституту академік НАН України, доктор історичних наук Петро Толочко, заступник директора, начальник Архітектурно-археологічної експедиції Гліб Івакін, а також начальник відділу нерухомої культурної спадщини Мінкультури Богдан Моця і заступник директора НДІ пам’яткоохоронних досліджень Мінкультури Тимур Бобровський.
Наша газета неодноразово порушувала питання збереження залишків Десятинної церкви, першого кам’яного храму Київської Русі, збудованого Володимиром Великим.
Безпосереднім приводом до прес-конференції стала катастрофічна ситуація з об’єктом: територія розкопок, археологічних досліджень — під відкритим небом. Від снігу, води, морозу залишки фундаментів храму зазнають непоправних руйнувань, — заявили науковці і нагадали, що активні дослідження залишків Десятинної Інститут археології вів із 2005 року. Уже перші польові сезони археологів принесли серйозні наукові відкриття історії не лише храму, а й загалом Києва. Місце розкопок (2000 м2) було під скляним дахом, павільйоном. Та благенька споруда не витримала позаторішньої сніжної зими: павільйон обвалився і його розібрали.
Водночас через брак коштів практично припинилися археологічні дослідження святині. Не знайшлося їх і на спорудження бодай тимчасового накриття над розкопками минулого року. Тож об’єкт уже пробув минулу зиму проти неба. Ще однієї зими залишки церкви просто не витримають. Вихід один — негайна консервація об’єкта.
Днями на Десятинній відбулася зустріч керівництва Інституту з головою КМДА Олександром Поповим. Той реально оцінив загрозу пам’ятці історії і пообіцяв зробити все для її порятунку. Та науковці ще раз звертаються до міської влади, урядових структур, громадськості із закликом врятувати святиню. Насамперед законсервувати залишки храму — засипати їх піском. А згодом, коли вирішиться подальша доля Десятинної, відновити археологічні дослідження.
Що ж, це доведеться робити якнайшвидше. Та навіть належність святині поки що залишається невизначеною. Хоч територія й належить розташованому поруч Національному музею історії України, він відхрещується від Десятинної, не хоче брати на баланс залишки храму. І ніхто не бере — ні Міністерство культури, ні міська рада, ні напіввіртуальний Історико-культурний заповідник “Київ стародавній”.
А ще одна біда — досі не визначено концептуально, що саме має бути на місці Десятинної. Нічим не завершився проведений навесні конкурс концепцій подальшої долі Десятинної. Саме концепцій, бо, окрім нормальної ідеї музеєфікації залишків храму і продовження археологічних досліджень таки проштовхується й ідея мурування “відновленої Десятинної церкви”. Хоч первісний вигляд храму невідомий. Та й величезна споруда на Старокиївській горі зруйнувала б історичну панораму давнього центру міста.
Що ж, поки йтимуть безпредметні дискусії про долю святині, про те, хто ж конкретно у нас господар історичних пам’яток, треба негайно рятувати те, що можна.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment