У БЕРЕЖАНАХ ПРЕЗЕНТОВАНО «ВИБРАНІ ТВОРИ» БОГДАНА ЛЕПКОГО

Багатим на яскраві події в громадсько-культурному житті Тернопілля був листопад. Спершу відзначення 200-річчя від дня народження Будителя нашої нації Маркіяна Шашкевича, потім — 139-ї річниці від дня народження видатного письменника, науковця, громадсько-політичного діяча Богдана Лепкого. Із нагоди цих славних дат в обласному Музеї Богдана Лепкого в Бережанах відбулася презентація другого тому “Вибраних творів” Б. Лепкого. Упорядники видання — лауреати Всеукраїнської премії ім. Братів Лепких кандидат історичних наук, доцент Тернопільського національно-економічного університету Надія Білик та старший науковий співробітник музею Наталя Гавдида.
Надія Білик наголосила, що внесок Богдана Лепкого у справу пробудження національної свідомості нашого народу можна прирівняти до духовної спадщини Михайла Грушевського та Івана Франка. У поверненні Б. Лепкого в Україну чи не найбільша заслуга його племінника Романа Смика.
У другий том “Вибраних творів” увійшли вперше опубліковані в незалежній Україні публіцистичні статті, промови, наукові нариси та дослідження, мистецтвознавчі розвідки, віднайдені в архівах та бібліотеках Львова, Києва, інших міст. Вони яскраво засвідчують широкий діапазон і багатогранність Богдана Лепкого. Не було жодної ділянки громадсько-культурного життя, в якій він не брав би участі. Про пошуки унікальних матеріалів Б. Лепкого до нової книги, допомогу в цій благородній справі відомого громадсько-політичного діяча нашого краю Івана Гавдиди розповіла його дружина, упорядник Наталія Гавдида. Досить складно було молодим науковцям одержати копії унікальних архівних матеріалів, тож по допомогу зверталися до знайомих, впливових людей. Так вдалося, зокрема, скопіювати повість Б. Лепкого “Зламані крила”, оповідання “Чорні діаманти” та ін.
Другий том “Вибраних творів” Б. Лепкого вийшов цього року у видавництві “Смолоскип” (616 с.) з дозволу Романа Смика (США) і за фінансового сприяння Канадського інституту українських студій Альбертського університету (Фонд імені родини Ремезів). До найбільшого розділу — “Публіцистика” — увійшло чимало статей Б. Лепкого, які й досі актуальні. Цікаво читати промови Б. Лепкого, зокрема “950 літ хрещення Русі-України”, “Велика традиція українського народу не дасть йому загинути”, наукові розвідки, студії, дослідження. Книжка також містить літературно-критичні оцінки творчості Богдана Лепкого (Святослав Гординський, Леонід Білецький, Лев-Ростислав Лепкий, Яр Славутич).
За всебічну популяризацію творчості Б. Лепкого упорядників видання Н. Білик та Н. Гавдиду нагородили грамотами райдержадміністрації та районної ради. Враженнями від нового видання на зустрічі поділилися вчитель української мови та літератури ЗОШ № 2 Віра Когут, науковий працівник Музею книги, лауреат премії ім. Братів Лепких Ярослава Мазурак, заслужений працівник культури України, лауреат премії ім. Братів Лепких Надія Волинець та ін. Науковці запланували провести наступного року в Тернополі Міжнародну конференцію до 140-річчя від дня народження Б. Лепкого.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment