ПРОТОПРЕСВІТЕР СЕРГІЙ КУЛЬЧИНСЬКИЙ

До 100-річчя від дня народження

Олександр ВОЛОЩУК,
м. Рівне

Протопресвітер Сергій Кульчинський 55 років свого життя віддав пастирському служінню Православній Церкві, мудро і дбайливо сіяв у людські душі зерна Слова Божого, був вірним сином українського народу, батьком семи дітей.
Народився отець Сергій 24 листопада 1911 року в селі Колки Луцького повіту на Волині в багатодітній родині священика Євгена Кульчинського та матушки Марії з родини Зашкевичів. Під час Першої світової війни родину Кульчинських евакуювали в Старобільськ Харківської губернії, де вона мешкала упродовж 1914—1917 років. Після повернення з евакуації в с. Колки Сергій Кульчинський навчався в народній школі с. Осниця, а з 1928 до 1933 року — у Рівненській українській приватній гімназії. 1933—1935 рр. — Сергій Кульчинський навчався у православному Богословському відділі університету Й. Пілсудського у Варшаві, викладачами якого були митрополит Православної Церкви в Польщі Діонисій, професори О. Лотоцький, І. Огієнко, В. Бідков, Д. Дорошенко та інші.
19 грудня 1935 року Сергій Кульчинський був рукоположений на священика Православної Церкви в Польщі архієпископом Пінським і Поліським Олександром (Іноземцевим). Пастирське служіння отець Сергій розпочав 7 січня 1936 року в с. Бучин нині Любешівського району Волинської області й продовжив його в м. Камінь-Каширську (1942—1943 рр.), с. Велемче Ратнівського району Волинської області (1943—1947 рр.),         с. Дермань Мізоцького району (1947—1955 рр.).
Але моральний і фінансовий тиск радянсько-партійних органів на православне духовенство західних областей України та моральне переслідування після ув’язнення братів-отців Володимира і Юрія Кульчинських, “як ворогів народу”, змусили отця Сергія з родиною покинути рідну Волинь і впродовж 20 років служити на парафіях Росії.
Після повернення в Україну в липні 1978 року отця Сергія призначили настоятелем Свято-Преображенської парафії в с. Олександрія Рівненського району Рівненської області.
З особливим піднесенням зустрів отець Сергій рух громад вірян Рівненщини за відродження Помісної Української Православної Церкви 1990 року та проголошення України незалежною державою 1991 року, коли його призначили настоятелем однієї з перших парафій УАПЦ у с. Кустин Рівненського району. У цей період отець Сергій успішно поєднував працю на духовній і громадсько-просвітницькій нивах, був одним із перших лекторів недільної школи й Народного університету “Просвіта” у Рівному.
Визнавши канонічно та юридично обґрунтованими постанови Всеукраїнського Православного Собору, який відбувся 25—26 червня 1992 року в Києві, митрофорний протоієрей Кульчинський активно підтримував перехід парафії до проголошеної Собором Української Православної Церкви Київського патріархату та використання в богослужінні рідної української мови, як це робилося з часів апостольських.
1992 року перший Патріарх Київський і всієї України Мстислав (Скрипник) присвоїв отцю Сергію звання протопресвітера.
За ревну службу Церкві Христовій отця Сергія було відзначено багатьма церковними нагородами. Упокоївся отець Сергій 7 травня 2000 року на 89-му році життя. Духовенство, рідні, близькі й парафіяни з глибоким сумом проводжали покійного до місцевого кладовища, де раніше вічний спокій знайшла матушка Зінаїда, вірна супутниця тернистого земного шляху отця Сергія.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment