ШУКАТИ НОВІ ФОРМИ РОБОТИ

img_5442
Фото Олеся Дмитренка

Відбулося засідання Головної Ради ВУТ “Просвіта” імені Т. Шевченка, де розглянули питання про активізацію діяльності Товариства. Акцентували увагу на нових формах роботи, тісній співпраці з громадськістю, обмінялися досвідом, члени Ради висловили чимало цікавих пропозицій.

Петро АНТОНЕНКО

Професор Іван Ющук, голова Київської міської організації “Просвіти”, зазначив, що необхідно переходити на сучасніші форми роботи. У цьому допоможе щойно створений Інтернет-сайт столичної “Просвіти”, там уже розміщено чимало цікавих і корисних матеріалів. Зокрема посібник І. Ющука із прискореного вивчення української мови російськомовним населенням, рекомендації для вступників по ЗНО. Особливо популярна серед молоді електронна книга, тож міська “Просвіта” створила бібліотеку українськомовної літератури в електронному вигляді. Насамперед, це українська і світова класика. Тексти можна прочитати на сайті Товариства, також просвітяни передають тексти в електронному вигляді у навчальні заклади міста. Міське Товариство створило при НСПУ Клуб української мови й літератури, члени якого регулярно збираються в Будинку письменників.
Голова Чернівецького об’єднання Товариства Остап Савчук зазначив: “Нема просвіти без освіти”. Просвітяни налагодили тісну співпрацю з обласним управлінням освіти. Відтак у школах, окрім створення осередків Товариства, організовуємо Куточки “Просвіти”, де розповідаємо про роботу організації, читаємо часопис “Слово Просвіти”. До речі, на Буковині передплачують 312 примірників нашої газети, а на наступний рік — 500 передплатників, що немало для такої невеликої області”. О. Савчук подякував газеті за публікацію до 60-річчя з дня народження Назарія Яремчука. Обласна “Просвіта” звернулася до керівництва держави з пропозицією присвоїти посмертно видатному співакові звання Героя України і просить усіх просвітян підтримати це клопотання.
Про співпрацю Івано-Франківської “Просвіти” з Церквою, зокрема, у виданні календарів, відзначенні пам’ятних дат нашої історії розповів Петро Арсенич. Також він порушив проблему недофінансування наших архівів. Часто там немає коштів на придбання вкрай необхідних матеріалів, які активно скуповують приватні колекціонери.
Про цікаву ініціативу Закарпатської “Просвіти” повідомив її голова Володимир Піпаш. Тут просвітяни створили громадську організацію ветеранів національно-демократичного руху, яка, окрім іншого, має опікуватися і їхнім соціальним захистом. Назвали її “Рухівське братство Закарпаття”. Голова об’єднання навів приклад недавнього нагородження у зв’язку з 20-річчям Всеукраїнського референдуму про незалежність, коли відзнак держави були удостоєні переважно чиновники, багато з яких нічого не зробили для становлення нашої незалежності. Тож обласна “Просвіта” встановила свою відзнаку — Почесну грамоту “Рухівського братства Закарпаття”. Таку грамоту В. Піпаш вручив за заслуги у проголошенні й зміцненні державності голові ВУТ “Просвіта” Павлові Мовчану.
У Запоріжжі вже створено комітет із відзначення 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка, повідомив голова обласної “Просвіти” Олег Ткаченко. За пропозицією “Просвіти” в місті буде відкрито пам’ятник Тарасові Шевченку, просвітяни ініціювали збір коштів на нього, і не лише в області — вони звертаються з цим закликом до всіх просвітян України. Гарна новина — у центрі міста просвітяни Запоріжжя відкрили Українську світлицю, де діє літературний клуб (уже видали альманах місцевих авторів), хор, кіноклуб. О. Ткаченко запропонував просвітянам в областях активно взятися за створення власної мережі книготоргівлі.
Активніше співпрацювати із закордонним українством закликав голова Тернопільського об’єднання Товариства Петро Шимків. Він нещодавно повернувся з відрядження з Російської Півночі й запевнив, що українські громади там гостро потребують і книг, і експонатів для музеїв, які створюються при громадах. Тому просвітяни області зараз збирають літературу, український одяг, старовинні речі домашнього вжитку для цих музеїв і бібліотек. П. Шимків закликав просвітян інших областей долучатися до цієї справи.
Головний редактор нашої газети Любов Голота кожному обласному об’єднанню Товариства вручила комплект книг, що вийшли в Бібліотеці “Слова Просвіти” і запросила просвітян до тіснішої співпраці з тижневиком. Це й організація передплати, і підготовка матеріалів для газети, зокрема й таких, що стануть основою нових книг Бібліотеки газети, а є прагнення видати кілька книг на матеріалах саме регіонів України.
Не так багато часу залишилося до двох визначних дат в історії України, нашого Товариства, наголосив голова ВУТ “Просвіта”, народний депутат Павло Мовчан. 2014 року ми відзначаємо 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка, 2018-го — 150-річчя “Просвіти”. Це наші дати, зазначив промовець, і саме просвітянам час почати підготовку до їхнього відзначення. Слушною була й рекомендація обласним об’єднанням активніше співпрацювати з обласними адміністраціями і радами. Йдеться про спільні гуманітарні, державницькі програми просвітян із місцевою владою. Такі програми може профінансувати й місцевий бюджет. Як заступник голови Комітету Верховної Ради з питань культури і духовності Павло Мовчан запропонував обласним об’єднанням подати пропозиції з відзначення пам’ятних дат української історії.
Головна Рада прийняла Ухвалу, в якій акцентовано на потребі активізації просвітянських структур, їхньому організаційному зміцненні, посиленні роботи з молоддю.
На засіданні було виведено зі складу Головної Ради Василя Фольварочного. До складу Головної Ради “Просвіти” були кооптовані народний артист України Ярослав Гаврилюк та голова Спілки майстрів народного мистецтва Євген Шевченко.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment