ЯСКРАВІ ПРОЯВИ УНІКАЛЬНОСТІ

davydky1
Хата під соломою в с. Давидки Коростенського району

Євген БУКЕТ

Проект стартував у серпні з експедиції до Макарівського району, що на Київщині. Наприкінці листопада за підтримки ГО “Земляцтво житомирян” редактори Вікіпедії і краєзнавці відвідали Коростенський район Житомирської області. А у грудні відбулася третя українська Вікіекспедиція до Василькова та четверта — до берегів Дністра. Її головним пунктом було відвідання Качківки — місця народження українського правозахисника Миколи Кічмаря. Відзняті фотоматеріали (а зроблено в чотирьох експедиціях понад тисячу світлин) розміщуються у Вікісховищі для ілюстрування статей Вікіпедії на умовах ліцензії CC-BY-SA 3.0 Unported.
Учасники вікіекспедиції на Коростенщину 26 листопада відвідали районний центр Коростень (Купальню Княгині Ольги, Військово-історичний комплекс “Скеля”, пам’ятник Князю Малу) та села району Ходаки (дендропарк), Сингаї (хату-музей поета Василя Юхимовича), Бехи, Михайлівку, Васьковичі, Грозине. О 16 годині у дерев’яній церкві 1772 року побудови в селі Межирічка учасники Вікіекспедиції приєдналися до всеукраїнської акції “Запали свічку”, вшановуючи пам’ять невинно убієнних жертв Голодоморів в Україні.
Другий день Вікіекспедиції до Коростенського району розпочався знайомством зі школою-інтернатом, парком і зоопарком в с. Ушомир. Потім маршрут експедиції пролягав через с. Поліське до Вигова, де зведений пам’ятник Гетьману України Івану Виговському, і Давидок, де збереглася хата, покрита соломою. У Щорсівці представники Вікіпедії зафіксували дерев’яну Свято-Дмитріївську церкву XVIII століття. Цікавим було знайомство з Пугачівським дитячим будинком, де в одному з корпусів колись розташовувався католицький костел, із дзотом Коростенського укріпрайону в с. Ришавка, гранітним кар’єром у Кам’яній Горі, пам’ятним знаком на честь загиблих 1955 року воїнів ОУН-УПА Романа і Лиса в с. Сушки, капличкою для подорожніх неподалік Сушок, селами Новина та Білка.
Експедиція у Василькові проходила в супроводі голови Васильківського міського осередку НСКУ Олександра Івановича Бабича. Члени делегації відвідали Васильківський історико-краєзнавчий музей, який поки що перебуває в приміщенні Будинку культури, а також заплановані об’єкти: дитинець, посад, оборонну лінію кінця XVI—середини XVIII століття, Собор Антонія та Феодосія, інші християнські храми, штаб дев’ятого гусарського київського полку, річку Стугну, залізничну станцію Васильків ІІ тощо.
Учасники експедиції до берегів Дністра подорожували залізницею і відвідали не лише села Вінницької області, а й Молдову (яка, до речі, досі не має власного розділу Вікіпедії). Окрім Качківки, редактори Вікіпедії побували в селі Цекинівка і селищі Турбів, а також у молдовських містах Атаки і Сороки та селі Велчінец.
17 грудня 2011 р. у Києві, в приміщенні Всеукраїнського товариства “Просвіта” ім. Тараса Шевченка, відбулися щорічні збори членів громадської організації “Вікімедіа Україна”. Згідно з рішенням зборів, Вікіекспедиції мають стати одними з наймасштабніших подій у житті “Вікімедіа Україна” та української Вікіспільноти 2012 року. Їхню локалізацію планують розширити на всю Україну та почати обмін досвідом проведення експедицій з іноземцями. Цьому має сприяти, зокрема, проведення у квітні в Харкові Другої української Вікіконференції, на яку запросять редакторів Вікіпедії з Польщі та Росії. Також “Вікімедіа Україна” планує найближчим часом видати на умовах вільної ліцензії оперу “Сокіл” Дмитра Бортнянського з перекладом лібрето Максима Стріхи в рамках проекту “Світова класика українською”.
Найбільшим багатством у сучасному інформаційному суспільстві стає самоідентифікація, унікальність, яка виокремлює кожного з нас в умовах глобалізації. А найяскравішим проявом унікальності є належність до тієї чи іншої нації, територіальної громади, району, області, держави. Знання про рідний край сприяють самоідентифікації кожного з нас, а Вікіпедія допомагає ділитися цими знаннями зі світом.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment