ПРО ЗБОРИ ПРЕЗИДІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ВСЕСВІТНЬОЇ КООРДИНАЦІЙНОЇ РАДИ

Юрій СИДОРЕНКО

Відбулося останнє цьогорічне засідання Президії Української Всесвітньої Координаційної Ради у Києві, в актовому залі ННДІ українознавства та всесвітньої історії. У роботі Зборів Президії УВКР узяли участь члени Президії і запрошені представники громадських організацій, науковці, активісти, які тою чи іншою мірою співпрацюють з українською діаспорою, а також представник Міністерства закордонних справ України, директор департаменту Міністерства Володимир Яценківський.
Відкрив збори Голова УВКР Михайло Ратушний, який повідомив, що вперше в історії подібних засідань Президії буде застосовано комп’ютерну програму “Скайп”, і в роботі зборів зможуть узяти участь ті члени Президії УВКР, які не прибули до Києва з певних причин. Наприклад, далекої відстані, зокрема, Австралії — заступник голови УВКР, Генеральний секретар Світового Конгресу Українців Стефан Романів чи Віторіо Соротюк — керівник української громади Бразилії.
У вітальному слові директор ННДІ українознавства і всесвітньої історії академік Петро Кононенко відзначив, що твердження, нібито українцям державна незалежність далася легко, неправдиве. Українці у своєму розвитку йшли приблизно в ногу з Туреччиною, де населення сьогодні вісімдесят шість мільйонів. Українська нація у боротьбі за свободу втратила багато синів і дочок. Мільйони українців поклали голови за незалежність. Тому потрібно пам’ятати і цінувати те, за що так довго боролися наші попередники.
Науковці ННДІ українознавства і всесвітньої історії, кандидати філологічних наук Т. Кононенко та А. Пономаренко презентували проекти ННДІ “Загальнодержавна сертифікація рівнів володіння набутих умінь і навичок з української мови і українознавства відповідно до Загальноєвропейських Рекомендацій з мовної освіти на підставі інноваційних інформаційних технологій та програмного забезпечення Всеукраїнських Інтернетолімпіад” і “Освітнє середовище закордонних українських навчальних закладів”.
Президія УВКР прийняла Ухвалу, у якій йдеться про звернення до Кабінету міністрів України із пропозицією запровадження програми про загальну сертифікацію, а також звернення до Міністерства освіти, науки, молоді і спорту України з пропозицією затвердити науково-педагогічний проект ННДІ “Освітнє середовище закордонних українських навчальних закладів”.
На зборах розглядалося питання про прийняття нових членів УВКР, одноголосно було прийнято громадські організації: Українська ГО “Помаранчева хвиля”, Чикаго, США, голова Ігор Худик; Асоціація українців у регіоні Мурсія (королівство Іспанія), Президент організації Лариса Пономаренко; Асоціація українців Сардинії “Барвінок”, Республіка Італія, Президент організації Володимир Степанюк та ННДІ українознавства і всесвітньої історії, директор Петро Кононенко (після внесення змін до Статуту УВКР).
Найпліднішою виявилася робота під час скайп-конференції, у якій взяли участь представники української діаспори. До обговорень було залучено керівників українських громад за кордоном: Ларису Пономаренко — Мурсія, Іспанія; Євгенію Баранову — українська громада в Італії; Михайла Бориса — Грузія; Стефана Романіва — Австралія; Мирослава Гочака — Сербія; Валентину Лонгвин — Білорусь; Віторіо Соротюка — Бразилія; Михайла Парипса — Казахстан та зі Львова директора МНІС Ірину Ключковську.
Основні питання, які розглядалися: “Про підсумки відвідання делегаціями УВКР Придністров’я (ПМР), Молдови та Іспанії, проведення науково-практичного семінару “Заробітчани Галичини й Волині — їхнє минуле і сьогодні. Що змінилось?” у Тернополі та Кременці. “Про діяльність організацій-членів УВКР у країнах їхнього перебування”, “Про затвердження плану заходів УВКР на 2012 рік”, “Про створення комісій УВКР з питань трудової міграції”, “Про становище УВКР щодо прийнятого Закону України про вибори в частині захисту прав закордонних українців”, “Про державну програму співпраці із закордонним українством” та ін.
Лариса Пономаренко акцентувала на тому, що й надалі українські посольства ігнорують бажання закордонних українців, громадян України, брати участь у голосуванні на виборах. Говорила про малу кількість організованих закордонних виборчих дільниць. Звернулася з побажанням до керівництва УВКР, оскільки немає спеціального державного органу в системі виконавчої влади в Україні, який би здійснював роботу з закордонними українцями, зробити реєстр державних відомств, які відповідають за цей напрямок діяльності.
Євгенія Баранова підтримала думку про те, що виборчих округів для громадян України і в Італії теж недостатньо, до того ж, багато українців не мають бажання реєструватися та ставати на консульський облік, але вони українські громадяни, і мають право на свій голос. Голосують тільки кілька тисяч українців, а перебувають в Італії приблизно п’ятсот тисяч осіб, які мають право голосу.
Леонід Ткачук, голова Спілки українців Придністров’я (ПМР), подякував керівництву УВКР за участь у ювілейному відзначенні Спілки. Розповів, як турбується українська влада про своїх громадян у Придністров’ї, як допомагає учням українських шкіл і навчальних закладів, порівняно з Російською Федерацією, де підручники і різні необхідні матеріали привозять “Камазами”. Стурбований пан Ткачук питанням виборчого українського законодавства, адже сто тридцять тисяч громадян України в ПМР не мають можливості повноцінно голосувати.
Тарас Дудко, голова Організації Українців Росії (ОУР), наголосив на тому, що в Російській Федерації досі немає жодної (окрім недільних) української школи, навчального закладу, не можна побачити жодного українського телевізійного каналу, радіо й інших ЗМІ. Інформаційна політика російської держави абсолютно деукраїнізована. Українська діаспора Росії позбавлена тих можливостей культурного життя, які має російська діаспора в Україні.
Іван Наливайко, який представляв українську діаспору Прибалтійських країн, акцентував на тому, що на відміну від Росії, в столиці Латвії Ризі двадцять років працює державна українська школа, і що Латвійська влада добре ставиться до української діаспори. Та турбує пана Івана питання навчання в українських вищих навчальних закладах молодих латвійців, що володіють українською мовою, яке не врегульоване законодавством України. На наступний рік уряд Латвії і Ризька Дума асигнували на ремонт української школи в еквіваленті три мільйони американських доларів.
Директор департаменту Міністерства закордонних справ України В. Яценківський розповів, що на наступний рік уряд України виділив достатньо коштів для задоволення потреб закордонних українців і акцентував увагу на підготовленому проекті Закону “Про державну програму співпраці із закордонним українством”. Проект має в робочому порядку пройти експертизу у профільному комітеті ВРУ та міністерствах і відомствах, дотичних до співпраці з діаспорою.
На зборах Президії УВКР було прийнято низку Ухвал з обговорюваних питань, а також Ухвалу, яку  підготував Іван Пилипович Ющук (автор підручників з української мови) до Міністерства освіти, науки, молоді і спорту, у якій ішлося про припинення нищення української освіти.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment