Незламні предтечі свободи

Петро ОСАДЧУК

“Біля витоків незалежності” — книга про Двадцять імен до Двадцятиріччя, як сказано назвою передмови Івана Драча. Вона побачила світ, як справедливо зазначено на обкладинці, до       20-річчя відновлення Незалежності України. Саме відновлення, а не просто проголошення.
Ці двадцять особистостей, про життя і діяльність яких ідеться у збірнику статей до двадцятиріччя Незалежності України, — пише Іван Драч, — мають неповторну індивідуальність. Але спільно вони творять особливо підібраний іконостас, який може бути взірцем і надаватися до поглибленого освоєння.
Неодноразово нам доводилося чути і читати про те, що державна незалежність дісталася українцям ледь не на шару, впала з неба, як падають зірки чи підстрелені птахи. Так можуть казати тільки люди необізнані, далекі від нашої трагічної історії, байдужі до української перспективи, або ті, кому чужа Україна з її мовою і самобутньою культурою, зі споконвічним прагненням до національної свободи. Ця книжка представляє двадцять яскравих особистостей, що були предтечами звільнення України від цупких обіймів “імперії зла”, своїм життям і діяльністю наближали це звільнення, справді стояли біля витоків нашої дорого оплаченої Незалежності, і не просто стояли, а як Франкові каменярі виконували духовний внутрішній наказ: “Лупайте сю скалу, нехай ні жар, ні холод не спинить вас!..”
Важливо, що ці люди, справжні герої, кожен у своїй сфері діяльності, представляючи різні куточки України на сході й заході, справді духовно об’єднують Україну, а не поляризують її, як це роблять деякі сучасні політики, слухняно підкоряючись волі московського Кремля. Час уже назвати цих видатних людей, предтеч української волі: Кирило Осьмак, Петро Григоренко, Віктор Некрасов, Олекса Гірник, Данило Шумук, Олекса Тихий, Василь Макух, Алла Горська, Григір Тютюнник, Анатолій Солов’яненко, Володимир Маняк, Юрій Литвин, Василь Симоненко, Юрій Іллєнко, В’ячеслав Чорновіл, Василь Стус, Іван Миколайчук, Валерій Марченко, Володимир Івасюк, Назарій Яремчук.
Автор ідеї і керівник проекту Арсеній Пушкаренко, поряд з Іваном Драчем, пише на перших сторінках книжки про 24 серпня 1991 року: “Мільйони українців мріяли та віддавали своє життя за цей Святий для кожного українця День! Скільки наша нація пройшла випробувань війнами, голодоморами, концтаборами… І все задля того, щоб відбулося 24 серпня 1991 року!” І про персонажів цього видання: “Всі двадцять особистостей — люди талановиті і неординарні. Вони загинули фізично. Але вони палатимуть як незгасні світочі людського духу”. Саме так! І читачі в цьому переконаються, ознайомлюючись із уміщеними в книжці статтями і нарисами про видатних провісників Незалежності, про яких написали наші авторитетні сучасники.
Доречно до кожного нарису чи статті подано вірші сучасних українських поетів, присвячені мертвим, які оживають у цій книзі. Вона завершується поетичними рядками Василя Симоненка, які тут сприймаються для нас як символічні й напутні:
Україні
Коли крізь розпач випнуться надії
І загудуть на вітрі степовім,
Я тоді твоїм ім’ям радію
І сумую іменем твоїм.

Коли грозує далеч неокрая
У передгроззі дикім і німім,
Я твоїм ім’ям благословляю,
Проклинаю іменем твоїм.

Коли мечами небо злоба крає
І крушить твою вроду вікову,
Я тоді з твоїм ім’ям вмираю
І в твоєму імені живу.

Скажуть, свято, до якого вийшла книжка, вже проминуло, то навіщо про це писати? Річ у тім, що свята не було, була тільки дата. А книжку про безоглядних подвижників, що стояли біля витоків Незалежності, треба пропагувати, читати, щоб омріяне, вистраждане стало реальністю в час нових випробувань. Тоді восторжествує Україна і настане Свято воістину.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment