Ганна Яблонська повертається у рідну Одесу

Як це нерідко буває, справжнє визнання таланту драматурга й поетеси Ганни Яблонської прийшло після її смерті. 24 січня минулого року 29-річна одеситка стала жертвою теракту в аеропорту Домодєдово, коли там загинуло 37 осіб. Тоді вона прилетіла до Москви, де їй мали вручити приз журналу “Искусство кино” за п’єсу “Язичники”. Загалом у її доробку було тринадцять драматичних творів, які мали успіх у Москві та Санкт-Петербурзі, а Одеса відкриває для себе уславлену землячку лише на роковини з дня її трагічної загибелі. 24, 25 та 26 січня у приміщенні Українського драмтеатру ім. В. Василька відбудеться прем’єра проекту “Ганна Яблонська. Повернення”.

Сергій СЛОБОЖАНСЬКИЙ,
м. Одеса

Цей амбітний соціально-культурний проект здійснює компанія PROskurnia PROduction за участю Екологічного центру стійкого розвитку України та козацького театру характерників “Отаман”. Автор ідеї, режисер-постановник і продюсер Сергій Проскурня вибудовує масштабне сценічне дійство на основі спектаклю “Терористи”, створеного за останньою п’єсою Ганни Яблонської “Язичники”. У постановці зайняті актори одеських театрів: Оксана Бурлай-Пітерова, Галина Кобзар-Слободюк, Надія Марченко, Павло Савінов, Сергій Сакара, Олександр Самусенко, Віталій Черлат, Галина Черлат, Любов Чернова, Наталя Шепеленко, Павло Шмарьов.
Те, що Ганну Яблонську одесити відкривають для себе лише тепер, можна пояснити хіба що провінціалізмом культурного життя міста. Сергій Проскурня зважився подолати цей застій, збурити мистецький простір лебединою піснею не визнаного земляками драматурга. За його словами, актуальність п’єси “Язичники” неможливо переоцінити, адже автор продовжує традицію психологічної драми Чехова, Арбузова, Вампілова. Ідея вистави зародилась у нього під час прочитання цього твору в рамках першого “Тижня актуальної п’єси” у Києві. Прем’єрний показ своєї нової постановки режисер вирішив провести саме в Одесі, аби вона знала і гідно шанувала свої таланти.
Назва вистави “Терористи” вмотивована не лише згадкою про жахливий теракт у московському аеропорту, а й глибинною суттю покладеної у її основу п’єси “Язичники”. У ній замальовується жорстокість нашого сучасного життя. Історія сімейки — розчарована в усьому і всіх дівчина, її бабуся-богомолка, анемічний батько, мати, що разом із жіночністю втратила людяність, — змальована драматургом дуже яскраво. У взаєминах між собою керуються правилом: стань таким, як хочу я. Вони безжально тероризують один одного, отруюючи своїм егоїзмом життя довкола себе. Цей твір Ганни Яблонської — засторога суспільству від моральної деградації.
Постановка насичена багатьма сучасними візуальними зображеннями, несподіваними акцентами в костюмах персонажів спектаклю. Суттєвий компонент вистави — музика, у ній ніби відбувається своєрідний двобій між духовними наспівами та язичницькими танцювальними мотивами балету Ігоря Стравінського “Весна священна”.
На показах вистави в Одесі очікують багатьох іменитих митців, зокрема, драматурга Михайла Угарова, Миколу Коляду, В’ячеслава Дурненкова, Наталю Ворожбит і Максима Курочкіна, які поділяться спогадами про Ганну Яблонську. А інформаційні партнери “Терористів” — радіостанція “Гармонія світу” і телеканал “АТВ” познайомлять із прем’єрою своїх слухачів і глядачів. Тож вистава має стати справжньою подією у культурному житті України.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment