Непідкупного Хасевича викуплять для Рівного

Євген ЦИМБАЛЮК,
Рівненська обл.

Ідеться про Ніла Хасевича. Точніше, про пам’ятник відомому українському художнику, графіку, активному громадському й політичному діячеві, члену Організації українських націоналістів й Української головної визвольної Ради. Історія цього монумента позначена різними віхами — величальною славою і холодною байдужістю.
На початку ХХІ століття пам’ятник виготовили на кошт Міжрегіональної академії управління персоналом і встановили у Рівному на території Рівненського інституту МАУП. 2008 року постамент демонтували. Цей крок дирекція інституту пояснила так: “Свого часу монументальне погруддя Хасевича встановили біля недобудованого дитячого садочка, приміщення якого наш ВНЗ мав викупити. Натомість Рівненський інститут МАУПу переїхав в інший корпус. У зв’язку з цим надійшла команда з Києва перенести пам’ятник до навчального закладу і таким чином його зберегти, оскільки вже почали пропадати літери з дошки. Не виключено, що могли вкрасти бронзове погруддя. Тим паче, що на балансі у місцевої влади монумент не значився. Відтак ми перевезли його задля встановлення ближче до інституту”.
Та не так сталося, як гадалося. Пам’ятник Нілу Хасевичу уже ніколи не постане, бо навчальний заклад припинив своє існування.
Натомість турботою про постамент перейнялася Рівненська міська рада. На початку 2012 року на першому сесійному засіданні рівненські депутати вирішили передбачити кошти на викуп пам’ятника та створили комісію, яка визначить місце його встановлення. Попередньо планується встановити монумент або на вулиці імені Хасевича, або біля залізничного вокзалу.
Ніл Хасевич — активний політичний діяч і художник, який працював у галузі книжкової та документальної графіки, видав друком альбом “Екслібриси Ніла Хасевича”. Під час формування загонів УПА, незважаючи на каліцтво (втратив ногу), долучився до підпільної роботи, працював у редакції газети “Волинь у боротьбі”. Ілюстрував майже всі підпільні видання на Волині та Поліссі, зокрема сатиричні видання УПА “Хрін” та “Український перець”, де висміював владу. Підпільника-художника повсякчас переслідували. 1952 року він переховувався на хуторі біля села Сухівці на Рівненщині. Там у криївці його вбили. Де могила художника — невідомо. Нині офіційно заявлено, що пам’ятник найвідомішому повстанському художникові у Рівному таки стоятиме.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment