Подарунок до 960-річчя

img_6378Києво-Печерська лавра — одна з найбільших православних святинь України, визначна пам’ятка історії та архітектури, занесена до Світової спадщини ЮНЕСКО, а також діючий монастир Української Православної Церкви Московського патріархату зі статусом лаври. 2007 року Києво-Печерську лавру занесено до Семи Чудес України за результатами голосування експертів і користувачів Інтернету.
На території Верхньої лаври діє “Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник”. Монастирське життя зосереджене на території Нижньої лаври. Обидві частини лаври відкриті для відвідувачів.
Нині заповідник — найбільший музейний комплекс України. Його щорічно відвідують сотні тисяч туристів. Пропонуємо читачам “СП” цікаву “мандрівку” до музеїв, розташованих на цій території.

Надія КИР’ЯН

До 960-річчя Києво-Печерської лаври і 85-річчя заповідника 2 вересня минулого року відкрили Музей історії Києво-Печерської лаври. Тут можна ознайомитися з історією лаври від часів заснування до наших днів. Основне завдання Музею — ознайомити відвідувачів із формуванням архітектурного ансамблю монастиря, унікального лаврського некрополя, діяльністю видатних історичних особистостей, імена яких пов’язані з Лаврою.
Монастир заснували преподобні Антоній і Феодосій 1051 року. Спочатку монахи жили в печерах, звідки й походить назва обителі. У ХІ столітті монастир став центром поширення й утвердження християнства в Київській Русі. У ХІІ столітті одержав статус лаври.
Свого часу лавра була центром літописання, тут працювали відомі літописці — Нестор, Никон, Сильвестр та інші. У ХІ столітті було засновано Лаврську іконописну майстерню, відкрито першу лікарню, де працював знаменитий лікар Агапіт, який лікував травами й молитвами. У ХІІІ столітті складено відомий “Києво-Печерський патерик”. 1615 року засновано друкарню, а 1631-го митрополит Петро Могила відкрив школу, яка стала предтечею “Києво-Могилянської академії” — першого вищого навчального закладу в Східній Європі. Вперше на східнослов’янських теренах тут було  засновано художню школу.
…Про все це можна дізнатися в новому музеї, побачити раритети: ікони, книги, побутові речі ченців тощо. Серед найцікавішого — скульптури Нестора Літописця та Агапіта Печерського, реконструйовані по рентгену черепів, голограма хреста Марка Печерника ХІ ст., годинник у формі розп’яття, “Повість минулих літ” — копія з Лаврентіївського списку 1377 р. та інше.
У 20 музейних залах — понад 900 експонатів із фондової колекції Києво-Печерського заповідника у хронологічному порядку.
Для кращого сприйняття тематики Музею історії Києво-Печерської лаври в його залах встановлене сучасне інформаційне обладнання, зокрема інтерактивні кіоски, де, за бажанням, можна проглянути цікаві архівні фото- та відеоматеріали.

Фото Олеся ДМИТРЕНКА

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment