Роздуми про свято Злуки по-луганському

Ілько ДУВАНСЬКИЙ

Як і кожного року, цьогоріч напередодні й у День Соборності України на Луганщині проведено низку заходів. З одного боку, це святкові акції, організовані структурами товариства “Просвіта” спільно з ідейно спорідненими громадськими організаціями. З другого боку — офіційні заходи, що нібито мали на меті показати “мудрість” чинного президента, який “об’єднав” державу через поєднання Дня Соборності та Дня Свободи, чим насправді вчергове довів своє повне незнання історичного процесу й нерозуміння суті сьогодення України. Нарешті, заходи за участю організацій на кшталт “Руського блоку” та найодіозніших політиків-регіоналів були відверто провокаційними, антиукраїнськими. Дехто з учасників, що приїхали з Росії, взагалі заявляли, що вони атеїсти і “в церковні свята не граються” (маючи на увазі День Соборності).
Серед акцій, проведених до свята Злуки просвітянами Луганщини (а вони відбулися практично в кожному районі й місті області), слід відзначити лекції очільників обласного об’єднання “Просвіти” Володимира Семистяги та Юрія Кисельова для школярів найдавнішого козацького Кам’янобрідського району Луганська в обласному краєзнавчому музеї. У просвітянському приміщенні Українсько-канадського центру “Відродження” проведено форум “Криза демократії в Україні. Позиції громадянського суспільства”, учасники якого порівняли нинішній стан українського суспільства з ідеалами, накресленими творцями Акту Злуки. У тому ж приміщенні обласне об’єднання “Просвіти” організувало урочистості за участю учнівських колективів чотирьох луганських шкіл, що представляли кожен адміністративний район міста. Діти представили різдвяні програми з вертепами, за що від лідерів “Просвіти” й інших національно-патріотичних організацій вони та їхні керівники одержали нагороди. З просвітянської зали свято органічно перемістилося на головний майдан обласного центру, де відбувся мітинг. Слово від обласного об’єднання “Просвіти” виголосили активісти Юрій Кисельов, Ірина Магрицька, Олександр Антонов, Олександр Кобзєв, Валентин Ткалич та інші. Грандіозне козацько-просвітянське музичне свято, організоване “Східним козацьким військом України” (отаман — Сергій Борисенко) та обласним просвітянським об’єднанням (голова — Володимир Семистяга), провели у Стаханові. Впродовж семи годин тривав фестиваль української пісні, на якому лунали українські патріотичні пісні, що було ще нечуваним і небаченим у цьому шахтарському місті. У пісенному фестивалі-конкурсі взяли участь 11 колективів художньої самодіяльності та 24 солісти з різних куточків Луганщини.
На противагу проведеним із щирим патріотичним піднесенням просвітянським заходам, луганські обласна й міська влада, як звичайно, обмежилися рутинно-офіціозними “відмашками”. Прикладами можуть бути і “круглий стіл”, що відбувся 18 січня в Луганському міськвиконкомі, в ході якого представники антиукраїнських сил заявляли, що ніякої України взагалі немає, а речник Партії регіонів завів уже звичну “платівку” про “неперевершену мудрість вождя й учителя “народа Украіни” Януковича. Якби цим мудрагелям не дали гідної відповіді просвітяни Володимир Семистяга, Ірина Магрицька, Володимир Литвин, Всеволод Филимоненко та інші, захід можна було б вважати антидержавницьким. Свято у приміщенні обласного українського музично-драматичного театру, як завжди, було проведено на два дні раніше й “ознаменоване” черговим російськомовним виступом голови облдержадміністрації. Задля справедливості слід зазначити, що на святі прозвучали й чудові виступи луганських артистів-просвітян Олександра Морозова, Тетяни Пліс та Івана Шербула. Всі концертні номери виконані державною мовою.
І вже зовсім по-блюзнірському “святкову” програму було “доповнено” візитом до Луганська відомого депутата-регіонала Колесніченка, який представляв сумнозвісний пасквіль В. Поліщука “Злочини ОУН-УПА”, спеціально перекладений російською для донбаського обивателя. До участі в цьому “заході” було заангажовано луганських бібліотекарів, молодих депутатів області, заїжджому гостю надали телеканал ЛКТ і обласне радіо.
Ці та інші громадсько-політичні заходи, що відбулися на Луганщині, яскраво засвідчили, що, лише демонструючи свою силу і згуртованість, українські патріоти здатні протистояти наступу “регіональних” та інших антиукраїнських сил. І в цьому сьогодні, мабуть, і є наша Соборність.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment