Полтавська єпархіальна премія імені преподобного Паїсія Величковського УПЦ КП

paisiusПреподобний Паїсій (Величковський Петро Іоаннович; 21.12.1722, м. Полтава — 15/28.11.1794, Нямецький монастир, Молдова) — православний церковний діяч.
Син протоієрея. Після закінчення парафіяльної школи впродовж 1735—
1739 рр. навчався в Київській академії. У 17 літ став послушником Любецького монастиря, чернечий постриг під іменем Парфенія прийняв 1741 р. у Медведівському монастирі св. Миколая. Після недовгого перебування в Києво-Печерській лаврі подався до Молдови (Валахії), де розпочав життя пустельника у скиті Трейстени, а потім у гірському скиті Кирнул. 1746 р. переселився на святу гору Афон й усамітнився в пустелі. 1750 р. прийняв малу схиму з переміною імені на Паїсій. Згуртувавши навколо себе кількох ченців, 1758 р. заснував у монастирі Пантократор скит св. Ілії і був рукопокладений в ієромонаха. Після 17-річного перебування на Афоні повернувся в Молдову, де 1763 р. став настоятелем монастиря св. Духа в Драгомирні, прийнявши велику схиму. Для своєї братії уклав статут за принципом святителя Василія Великого. 1774 р. одержав в управління Секульський монастир Усічення глави Іоанна Предтечі. 1779 р. переселився в Нямецький монастир, де 1790 р. прийняв сан архімандрита де й упокоївся на 72-му році життя. Похований у соборному храмі Вознесіння Господнього.
Суворе монастирське життя, любов до духовної освіти й літературна творчість зробили ім’я святого Паїсія відомим у православному світі. Його численні переклади святих книг протягом тривалого часу були єдиними у вітчизняній літературі. Учні преподобного Паїсія на православному Сході заснували понад 100 монастирів, серед них Софроніївська, Глинська, Оптина пустині. Основа вчення святого Паїсія — “розумна, або внутрішня, молитва”, якою він називав палке звертання до імені Христа, розмову, що йшла з глибини серця. За своє подвижництво преподобний Паїсій 1988 р. канонізований Православною Церквою.
Святий Паїсій ніколи не забував батьківщину, любив підкреслювати своє українське походження, іменував себе “Родимець Полтавський”.
2012 року виповниться 290 років від дня народження преподобного Паїсія Величковського. Враховуючи цю дату, а основне — внесок славного земляка в духовну скарбницю Святого Православ’я, Полтавська єпархіальна рада УПЦ Київського патріархату заснувала Єпархіальну премію імені преподобного Паїсія Величковського УПЦ Київського патріархату.
Полтавську Єпархіальну премію  в номінаціях “Духовне відродження”,  “Література. Мистецтво. Наука”,  “Громадська діяльність” присуджують щорічно окремим особам, колективам, організаціям і установам за вагомий внесок у справу відродження Української Церкви, створення Єдиної Помісної Православної Церкви, утвердження української державності, зміцнення української духовності, за визначні досягнення в духовній царині православ’я, у сфері літератури, літературознавства, публіцистики, релігієзнавства, сакрального розпису, іконопису, живопису, музики, архітектури, скульптури, графіки, народної творчості й інших видів мистецтва, за активну національно-державницьку позицію.
Кандидатури на здобуття премії мають право висувати єпархіальні ради УПЦ Київського патріархату, релігійні громади, наукові установи, освітні, культурні й інші заклади, громадські об’єднання, творчі спілки. Премія може бути присвоєна посмертно.
Пропозиції про висунення кандидатур на здобуття премії щорічно надсилають Комісії з присудження премії імені преподобного Паїсія Величковського з 1 вересня по 31 жовтня.
На здобуття премії подаються: лист-клопотання про присудження премії, біографічна довідка кандидата, характеристика діяльності й творчого доробку претендента (відповідно до номінації).
Матеріали подаються за адресою: Соборний майдан, 1, м. Полтава, 36020.
Премію вручають щороку 28 листопада, у день пам’яті преподобного Паїсія Величковського, в урочистій обстановці.
Особам, які відзначені премією, присвоюється звання “Лауреат премії імені преподобного Паїсія Величковського” з врученням Диплома й ікони святого.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment