Павло МОВЧАН: «Тільки мова животворить»

Для нас, українців, День рідної мови — щодень, 365 днів на рік, а у високосному, як нині, й на день більше. Саме тому ми маємо робити не лише День рідної мови, а час, період. Що таке рідна мова? У трактуванні Огієнка, це відчуття належності до великого роду. Що таке родові прив’язки? Це означає, що ти не сам по собі на цьому світі з’явився, що, завдячуючи роду і певним генам, ти є таким, як є, вони тебе сформували. А у зв’язку з тим, що (це засвідчив Гумбольдт, і Потебня підтверджує) мовний апарат формується ще в лоні материнському, ми сформовані бути носіями рідної мови. Інша річ, як нам вдається чи не вдається реалізувати це своє єство, свою природу. Рідномов’я — це глибина віків, зануреність у всі часи, весь багаж інформативний, який маємо і який передається через генну структуру. Він нас зобов’язує бути тим, ким ми явлені Богом. Отже, це Господня космічна програма, і той, хто відступає, себе обкрадає. Бо тільки в рідній мові людина реалізовує себе як творча особистість. Тільки в повноті мовного середовища людина виявляє всі свої позитивні якості. Вона може досягти нечуваних творчих висот саме в рідномов’ї. Тому мова — не тільки комунікативний засіб, а значно більше. Це програма бути собою і реалізовувати себе.
А якщо цього немає, якщо нас обмежують, то обмежують наші можливості, творчі параметри, творчу енергію. Обмеження це неймовірно ущербне, і тому багато серед українців носіїв оцього комплексу меншовартості. Він походить від мовної ущербності.
Щоб уникнути цього, і велася постійна боротьба за своє право на мову, за свою територію. Бо слово і ландшафт взаємопов’язані, вони створюють нерозривну єдність — космологос. Слово накладається на ландшафт, на небо, на все. Тому і освоювався весь цей простір, усі ці параметри світу українцем довго й послідовно, називаючи траву споришем чи лепехою, сузір’я Стожаром чи Волосожаром. Тобто мікро- і макрокосмос освоювався через слово, і він є, він сформований, нам треба повертати його. Якщо ж ми будемо запозиченими, то будемо весь час у наймах — чужого слова, чужої ідеології, чужого духу. Бо тільки слово животворить.
І ось така боротьба йде проти нашої української мови, нашої рідної церкви. Рідномов’я — це якраз і віра, і слово, і Господь Бог, і програма йог, і наш обов’язок. Чи дійде це до тих, хто Україну перетворює тільки на територію зиску, бізнесу? Вони користуються чужою мовою і вважають, що, набуваючи великі капітали, набувають і духовні капітали. Все це спростовується. Про це свідчить бурхливість африканського світу, який каже, що сьогодні немає усталених норм. Вважалося, що Єгипет, араби — це нація, яка живе виключно за звичаєвим правом, і всі повинні шанувати владу, але вони показали, що ні! Перекидаються всі поняття. І той, хто думав, що, маючи статки, диктуватиме абсолютній більшості свою волю, помиляється. І помиляється сьогоднішня влада. Не втримається ні золотими унітазами, ні золотими бильцями не підтримати себе. І жоден багнет не підтримає їх, бо він безсилий, як показав час, проти космічної програми. Я підключаю зараз такі категорії, як Космос, Бог, тільки тому, що, справді, хто може протидіяти, якщо це Господній проект, якщо це вселенський проект — бути українцем. Ті, хто чинить спротив, розуміють, що ми тоді стаємо господарями на своїй землі, тоді ми не ущербні, ми конкурентні, творчі, перемагатимемо їх усюди, ми самодостатні в усіх площинах — економічних, духовних. А самодостатність — це Богорівність, тобто відповідальність перед найвищою силою. І тому для мене це істини, які не підлягають ні ревізії, ні якимось компромісам.
Політкоректність у розмові про мову недоцільна. Поліетнічність і полікультурність вмерли у Британії, коли торік були бунти, вони ще раніше вмерли у Франції.
А щодо нашої української історії, яку хочуть “сховати”? Це постійні намагання людини, яка, безперечно, виконує вказівки Москви. Людини, яка й далі хоче формувати з українця гомо-совєтікус, яка від комуністичної партії була депутатом, і, здається, залишається ним у Криму. Взагалі абсурдно говорити про цю постать.
Нація повинна захищатися. У мові ж захист — це захист власної перспективи, гідності, честі, історії, рідномовності, прив’язаності до роду.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment