Душа у дереві

franchuk
Оборонцям Десятинної церкви. 2011 р.

Уляна ВОЛІКОВСЬКА

“Я творю для того, аби люди не забували, що в них є душа”, — творче кредо живописця-графіка Валерія Франчука. Символізм і водночас простота і щирість заворожують у його картинах. А експозиція у Літературно-меморіальному музеї-квартирі П. Тичини відображає ще одну грань митця як скульптора. Тут представлено низку робіт із дерева, над якими автор працював півтора року. Усі вони поділяються на серії “Євангеліє”, “Скіфи”, “Свіча пам’яті”, “Вчора, сьогодні, завтра”.
Особисте бачення світу митця і вишуканість — у кожній роботі. Уважний глядач, навіть не знаючи, чия це виставка, відчує стиль і філософську думку Валерія Франчука. Загострені кути робіт, видовжені лінії дерев’яних скульптур подібні, як і в живописних творах митця. Проте несподіваність підходу в тому, що автор створив скульптури шляхом накладання площин, витворюючи таким чином об’ємно-просторові фігури та композиції. Подібного стилю у скульптурі, здається, немає ні в кого. Цікаво, що митець використав клеєне дерево, яке грає різними барвами та відтінками, випромінюючи тепло.
— Таке враження, що ці площини — десь на підсвідомому рівні — є своєрідним нашаруванням історичних епох, які складають систему світобачення, — так трактує символіку творів директор музею Тетяна Сосновська.
Робота над дерев’яними скульптурами розпочалася з першого образу, який матеріалізувався у композицію “Марія, Ісус, Йосип” із серії “Євангеліє”. Ця серія для митця була справжньою таїною. “Я не міг би взятися за таку роботу, за ці святі образи, якби не мав у душі віри в Бога, — каже Валерій Франчук. — Це дуже відповідально. Адже, беручись до будь-якої роботи, треба вірити в те, що зможеш створити щось неповторне і представити людям так, як бачиш тільки ти. Я відчув, що саме у скульптурі з дерева зможу передати святі образи. Ось як колись із молитвою підходив до дерева, так нині з мольбою у цих творах іду до людей…”
А почалося все з того, що у майстерні Валерія Олександровича три роки лежало дерево для підрамників. Чомусь рука не піднімалася порізати цей матеріал. Якось художник приклав шматочок зрізу з рейки до дощечки, яка йшла об’ємом, і побачив, що народився святий образ… Так розпочалася серія “Євангеліє”, яка розрослася у цілу розповідь. Згодом з’явилися образи “Покрови Пресвятої Богородиці”, небесних воїнів і слуг Господніх “Архістратига Михаїла”, “Юрія Змієборця”, страстей Христових — “Христова дорога” і апофеозу — “Христового воскресіння”. Цікаво, що у витворених постатях немає облич, адже всі вони є узагальненими святими образами. Дивлячись на це боже дійство, на глибинну символіку, виникає неймовірне хвилювання.
“Євангеліє” плавно перетікає у серію “Свіча пам’яті”, яка присвячена борцям за незалежність України та українцям, що загинули внаслідок репресій більшовицького режиму та масової косовиці голодоморів. Особливо вражає композиція “Незламні”. Тут постаті матері, дитини, воїнів, які проходять крізь віки, тримаючи у руках хто хрест, хто спис… Цікава композиція “Кобзарі”, де стоїть мати, тримаючи на крилах співців, які піднімаються в небо зі своїми бандурами та кобзами. Композиція “Дерево життя” надзвичайно містка і глибока. Тут мати, на чиїх крилах виростають сини-дочки, які йдуть у світ, витворюючи величне дерево поколінь.
Серія “Свіча пам’яті” доповнює серію “Скіфи”, що занурює глядача у глибину віків і відображає велич наших волелюбних пращурів.
“Вчора, сьогодні, завтра” — серія малих скульптурних експериментальних композицій, яка відображає певні зрізи життя і мрії сучасної людини про майбутнє. Цікава робота, у якій закодована стародавня назва України, що народилася під знаком Тельця. “Укра” постає як якесь неземне явище. Тут водночас читається образ вільного птаха та образи трьох людських постатей, які наче накинули на себе його крило… Впадає у вічі “Біла ворона”, яка відображає вічне протистояння білого і чорного, добра і зла. Абстрактні образи “Закохана”, “Рішуча”, “Заклопотана”, “Впевнена” кожна людина, яка вміє фантазувати, потрактує по-своєму…

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment