Лише духовність і мораль виведуть на загублений шлях

dsc03832Ініціативна група “Першого грудня” скликає Національний круглий стіл

Глибока суспільна криза, загрози державності України, зубожіння основної маси народу, розчарування і зневіра в людських душах — усе це результат не лише політичних та економічних перипетій, а й наслідки серйозного падіння моралі в суспільстві. Таке глибоке переконання Церкви та кращих представників інтелігенції України. Саме вони в критичні для нації моменти виступили з ініціативою національного порозуміння, пошуків виходу з кризи. Цим продиктоване Звернення Українських Церков до народу з нагоди 20-ліття референдуму на підтвердження Акта проголошення Незалежності України.

Петро АНТОНЕНКО

Це Звернення підписали 1 грудня 2011 року Українська Православна Церква, Українська Православна Церква Київського патріархату й Українська Греко-Католицька Церква. Оглядаючи 20-річний шлях, який ми пройшли, Церква констатує:
“У чому причина наших тривалих негараздів і як налагодити гідне життя суспільства?
…Людина — істота духовна. Її зовнішні успіхи чи поразки — наслідок доброго чи хибного духовного життя. Це справедливо для всього суспільства. Тому не шукатимемо винних ззовні: головна причина негараздів прихована в нас самих, у духовній кризі, яка роз’їдає наше суспільство.
…Ми закликаємо всіх людей доброї волі (незалежно від релігійної, національної, політичної приналежності) засвідчити соборність, розкрити духовний потенціал, даний Богом нашому народу, й утвердити в суспільстві принципи любові, справедливості взаємодопомоги. Єднання суспільства навколо цих духовних ідеалів, громадська самоорганізація і взаємна підтримка — найкращий захист в умовах політичних та економічних криз.
На основі цього патріотичного заклику найбільших українських церков представники інтелігенції України створили громадський рух — Ініціативна група “Першого грудня”. Ця надзвичайно важлива суспільна ініціатива значною мірою схожа з утворенням наприкінці 1980-х Народного руху України. Тоді йшлося про проголошення незалежної української держави, подолання тоталітаризму, перехід до демократії. Нині, в час реальної загрози всім цим надбанням, постало питання, як захистити завойоване?
Активні учасники Ініціативної групи “Першого грудня” днями провели в УНІАН першу прес-конференцію, на якій оголосили про ініціативу скликати Національний круглий стіл. Ось думки авторитетних громадських діячів.
Кардинал Любомир ГУЗАР: “Ми відповіли на заклик предстоятелів наших церков і вважаємо, що настав час рішучих дій. Так сталося в нашій історії: ми шукали, куди йти, але зайшли в глухий кут, тупцюємося на місці, а може, й гірше, — йдемо назад. І тепер необхідно корегувати напрям нашої діяльності.
Національний круглий стіл — це не дискусійний клуб. Необхідно, щоб усе, про що ми говорили, втілилося у плідній праці”.

Іван ДЗЮБА, письменник, літературознавець, академік, Герой України: “Цей великий проект містить у собі суперечності, з яких треба шукати вихід. Необхідно, щоб усі наші дії були сконцентрованими, без хаосу чи екстремістських випадів. Національний круглий стіл — це багато думок, пропозицій, які демонструють усю складність ситуації в суспільстві, але вірю, що під час дискусії учасники круглого столу дійдуть до якоїсь сконсолідованої думки, знайдуть відповіді на ці болючі питання”.
Мирослав ПОПОВИЧ, доктор філософії, професор, академік, один із засновників Народного руху: “Який характер має об’єднання, що ми його сьогодні представляємо? Саме церкви були ініціаторами руху порозуміння в суспільстві, де в основі — мораль, порядність. Ми можемо дивитися на нашу політичну боротьбу з різних позицій чи то правових, чи економічних, але ніхто не зважає на поведінку політиків, їхню порядність. Саме з цієї точки зору нам треба оцінювати судові процеси, які пройшли і проходять на наших очах, а також всі ті перетворення, які відбуваються в парламенті. Ті трансформації депутатів — не стільки політичний акт, скільки моральний, тобто аморальний.
Варто окреслити ті засади, які не можна порушувати жодному учаснику політичних розмов. По-перше, — це принцип захисту незалежності України. По-друге, — неприпустимо топтатися по свободі, по нормах парламентської демократії. По-третє, — необхідно думати про добробут людей”.
Євген СВЕРСТЮК, письменник, доктор філософії, правозахисник, дисидент: “Ми зібралися тут через велику моральну кризу, яку відчуває кожен із нас. Гроші в гаманці є, а щастя нема. Тепер про наш пройдений шлях. Ми обманюємо себе, коли вимірюємо наше життя від проголошення незалежності. Нагадаю те, що всі знають: нічого не змінилося в день проголошення незалежності. Залишилися ті самі люди, ті самі крісла, та сама школа, звички. Отже, якщо ми хочемо встановити правильний діагноз, треба починати не від 1990 року, а набагато раніше. Основна проблема — це криза людини, яка втратила дорогу. Ми раніше ніколи не мали свободи слова, тепер її маємо, є доступ до інформації. Тоді діставали по блату якісь ганчірки з-за кордону, зараз всього цього вдосталь. Зрештою, можемо говорити правду, і не мусимо брехати.
Одна з цілей Національного круглого столу — спробувати повернути суспільству справжні цінності. Будителі духу потрібні в кожну епоху, без них не зможемо прокинутися від того маразму, коли проголошено демократію, але нею користуються не демократи. Необхідно повернутися до закону і правди, цінностей, які були заборонені”.
Задекларувавши основні позиції Руху “Першого грудня”, учасники ініціативної групи відповіли на запитання журналістів щодо практичних аспектів цієї громадської акції. Суттєвий акцент зробив Іван Дзюба, який наголосив, що започатковано не діалог із владою, як дехто спрощено трактує, а діалог ініціаторів Руху з суспільством. Це діалог людини самої з собою, пошук правди, моральності в собі. Врешті, основна мета — змінити себе. Тільки так ми зможемо контролювати владу, яку обрали.
Звичайно, не обійшли увагою на прес-конференції й цьогорічні вибори парламенту України. Мирослав Попович: “Наш Рух міг би бути організатором чесних виборів. Подумаймо, як дати відсіч цій хвилі неправди та фальсифікацій”. Євген Сверстюк: “Треба переконати кожну людину, що від неї багато залежить. Слово будить більше, ніж постріл. Постріл глушить. Тому не треба стихійного бунту знизу. Треба створити моральну атмосферу в собі й суспільстві”.
Основне запитання — хто формуватиме склад Національного круглого столу. Учасники прес-конференції зазначили, що за це відповідатимуть члени Ініціативної групи “Першого грудня” та оргкомітет, і до участі в НКС запросять науковців, істориків, журналістів, діячів культури, представників громадських організацій зі столиці, і з областей України.
Планується, що Національний круглий стіл буде постійно діючим органом такого суспільного діалогу.
На спільному засіданні Ініціативної групи й оргкомітету визначено дату першого Національного круглого столу: 5 квітня 2012 року. Тема — “Вільна людина у вільній країні”.

Заява
правління Всеукраїнського Товариства “Просвіта” ім. Т. Шевченка
За півтора століття свого історичного існування “Просвіта” боронила права українців на рідну мову, правдиву історію, питому культуру, свою церкву, національну державу, — бо це підвалини буття кожної нації, без яких неможлива їхня перспектива.
Саме тому правління ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка на своєму засіданні ухвалило підтримати Ініціативу “Першого грудня” щодо функціонування постійно діючого Національного круглого столу, де б не лише розглядалися проблеми суспільної кризи, соціально-політичні конфлікти, а й напрацьовувалися рекомендації щодо того, як від задекларованих конституційних засад перейти до реального життя за людськими законами й Господніми настановами в Україні.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment