Березневий дзвін

Лідія КУПЧИК,
голова Львівської міської організації Всеукраїнської Ліги Українських Жінок

Березневі дні закономірно й традиційно асоціюються з ім’ям нашого великого українського пророка Тараса Шевченка. Сам Господь міцно поєднав Великого Поета із цим весняним місяцем: на нього припадає день його Янгола — Тараса, день народження і день смерті, і навіть “Кобзар”, який став орієнтиром для українського народу, вперше було видано у березні 1840 р. Тож прислухаймося до цієї Божої підказки і присвятімо цей місяць нашому Пророкові!
Намагаймося дивитися на світ, на долю Вітчизни Тарасовими очима, тоді це буде найсвітліший, найщиріший і найрозумніший погляд.
Тож погляньмо в український історичний календар на один лише перший місяць весни.
2.03.1876 року народився видатний український історик Мирон Кордуба.
Березень подарував нам неперевершені музичні таланти. 4 березня 1815 року народився видатний український композитор, священик Михайло Вербицький, кому завдячуємо нашим гімном. 21 березня 1842 року народився геніальний Микола Лисенко, 30 березня 1880-го — незаслужено забутий композитор Ярослав Ярославенко, 4.03.1949-го — незабутній Володимир Івасюк, 6.03.1931-го Олександр Білаш, 27.03.1955 р. — наш земляк, композитор і співак Ігор Білозір.
У березні відійшов у вічність видатний музикант і композитор, академік Філарет Колеса.
А силу українського духу засвідчила трагічна подія 8—9 березня 1946 року. У ці дні стараннями репресивних органів совєтської системи на Львівському псевдособорі було проголошено ліквідацію Української Греко-Католицької Церкви й нібито добровільне приєднання її до Російської Православної Церкви. Незважаючи на жорстокі репресії державного апарату тоталітарної країни, майже дві третини українських священиків вистояли, не піддалися тискові й не зреклися своєї віри.
17 березня 1874 року народився український патріот, священик і просвітитель Августин Волошин, який усе життя присвятив служінню Богові й Україні. Він пробудив український дух поневоленого люду Закарпаття, підняв його на боротьбу за власну державу. 14 березня 1938 року в Хусті було проголошено незалежність Карпатської України на чолі з президентом Августином Волошиним. І хоч невдовзі Закарпатські землі окупували угорці, ідея незалежності України жила й розвивалася в умах послідовників.
Далекого 20 березня 1632 року народився славний гетьман Іван Мазепа.
18 березня 1918 року створено військову організацію “Українські Січові Стрільці” на чолі з Володимиром Старосольським.         4 березня 1952 р. у бою з енкаведистами загинув талановитий художник і герой УПА Ніл Хасевич. А 5 березня 1950 р. смертю героя поліг головнокомандувач УПА генерал Тарас Чупринка — Роман Шухевич. На березень припадають дні народження славних синів України Марка Боєслава (Михайло Дяченко, 25.03.1910), поета і члена УПА, та Михайла Сороки, провідного діяча ОУН, довголітнього політв’язня (27.03.1911).
У березні закінчили своє життя і пішли у безсмертя Слава Стецько (12.03.2002) і В’ячеслав Чорновіл (25.03.1999). Пам’ятаймо їх!
Ліга Українських Жінок з особливим пієтетом згадує видатних українок, яких подарував Україні березень: 24 березня 1869 р. народилася громадська діячка, журналістка, сенатор польського сейму, член Союзу Українок Олена Кисілевська; 19 березня 1930 р. — наша видатна сучасниця, поетеса Ліна Костенко. 29 березня 1976 року закінчила земне життя відома громадська й політична діячка, лідер Союзу Українок, український посол у польському парламенті Мілена Рудницька.
Згадку про ці імена будить у нашій пам’яті Березневий Дзвін… Прислухаймося до нього, звернімо свої серця до наших славних земляків. І задумаймося, чи гідно ми продовжуємо їхні традиції любові до Бога й України.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment