«Кобзар» 1840 року багатьма голосами

Надія КИР’ЯН

Національний музей літератури України щорічно до дня народження Тараса Шевченка влаштовує виставки, зустрічі з лауреатами й номінантами на Національну премію ім. Тараса Шевченка тощо. Нині задумали новий проект.

“Для кожного письменника найважливіше, коли його твори читають, коли його слово звучить, — розпочала захід заступник директора музею з науково-освітньої роботи Раїса Сеннікова. — Ми вирішили, що обов’язковим елементом щорічної Шевченкіани має бути читання “Кобзаря”. Цього року не просто представляємо композицію з його творів, а повністю читаємо першого “Кобзаря”, виданого 1840 року в Санкт-Петербурзі. На той час це була надзвичайна подія. Наше завдання — долучитися серцем і душею до цього тексту, і цим вшанувати генія”.
Родзинка заходу ще й у тому, що читають Шевченка не фахові декламатори. “Кобзар” озвучений голосами різних людей, у читанні взяли участь понад 60 осіб, це ніби родинне читання, “сакральне таїнство”, як назвав його один з учасників дійства, письменник Петро Перебийніс.
Перед початком читання вступне слово сказав письменник, лауреат Державної премії України ім. Т. Шевченка Борис Олійник. “Шевченко належить до тих гербових фігур, за якими світ впізнає і визнає Україну. Уже коли було зовсім стиснуто простір для українства, з’явився Шевченко і врятував націю.
До нього, як до Біблії і Святого письма звертаємося, коли щось трапляється “на нашій славній Україні”. Шевченко стоїть вище нині сущих і грядущих очільників, і слава Богу, що він у нас є.
Шевченко академік гравюри, вишуканий інтелігент, зараз іде дискусія, чи в першому, чи в другому поколінні. Академік Білецький наводить невеликий витяг з того, що знав і читав Шевченко зі світової літератури — це величезний список. Ми щасливі, що в нас був такий предтеча, який зберіг націю у найскладнішій ситуації, можемо радіти й пишатися, що народилися під одним небом із Шевченком.
Я дякую музеєві, що він гідно представляє національну літературу, ніколи не пристосовуючись до сприятливих чи несприятливих умов”.
Соліст Київської капели бандуристів Сергій Захарець розпочав дійство виконанням твору “Думи мої”, першого в “Кобзарі” 1840 року. У читанні взяли участь письменники, художники, актори, науковці, зокрема Іван Малкович, Михайло Прудник, Світлана Прудник, Зірка Мензатюк, Валерій Франчук, Василь Довжик, Кирило Булкін, Лариса Мірошниченко, а також працівники музею, педагоги, студенти, школярі київських навчальних закладів і навіть гості з інших міст. Усі читці одержали на пам’ять подяки від музею із зображенням Шевченка.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment