Рідну мову українців міняють на російський газ?

img_3074Віктор Янукович напередодні візиту до Москви пообіцяв Росії, що Україна ухвалить закон про дві державні мови. В ексклюзивному інтерв’ю ІТАР-ТАРС нинішній гарант Основного Закону послався на світову практику: “Багато європейських країн мають двомовність, три мови державні і живуть нормально, спокійно. Тому ми пішли цим шляхом. Тобто, використовуючи практику, яка є в Європі, де прийнята Хартія про мови”.
Ці міркування буквально підірвали суспільство: їх коментують громадські й творчі організації, політики, громадяни України.

ЗАЯВА
Центрального правління Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка

Мова — фундаментальний аспект буття кожної нації. Саме тому вона є підвалиною кожної держави, духом і буквою абсолютної більшості конституцій європейських держав (у Франції — французька, в Італії — італійська, в Німеччині — німецька). Конституція України цілком логічно і вмотивовано віднесла мову до засадничих статей Основного Закону новітньої Української держави.
Чому ж саме гарант Конституції збурює в Україні суспільні настрої, намагаючись розв’язати мовне питання в антиконституційний спосіб? Чому ж укотре, всупереч здоровому глузду, всупереч розвитку історії в нашій державі й далі має зберігатися мовно-культурний колоніальний стан, та ще й бути законодавчо “врегульованим”: “Закон зарегистрирован (Закон Симоненка, Гриневецького, Єфремова?), он будет рассмотрен и принят”? В. Ф. Янукович від імені української нації аргументує, чому він буде “принят”: “В этом заинтересована Украина, ее население, говорящее в основном на двух языках: на украинском и русском”. Надання державного статусу іншій мові фактично заперечує право українців на власну Державу. В преамбулі до Конституції зафіксовано, що Україна — держава Української нації, а в 10 статті зазначено, що державною мовою в Україні є українська.
Не будемо торкатися проблеми двомовності, її наслідків, а відсилаємо автора цих висловлювань та його прибічників і радників до вчених Гумбольта та Потебні. Зауважимо, що та Україна, якою тепер керує В. Ф. Янукович, постала як незалежна держава через прагнення її народу вберегти себе від тотальної денаціоналізації, фізичного винищення, імперської нівеляції, якої зазнавали українці впродовж сторіч. Українська мова — не лише конституційний атрибут держави, а й її консолідуючий чинник. Викривлене уявлення про практику двомовності чи тримовності свідчить про абсолютну непоінформованість Президента, якому швейцарський досвід підсунули “як європейсько-зразковий”, забувши нагадати про те, що Швейцарія — поєднання різноетнічних історичних земель, тому Швейцарські кантони різномовні. Звертаємося до групи радників Президента, нехай вони розтлумачать конституційний термін — “унітарність”, який є невипадковим в Конституції України. Наша нація впродовж віків формувалась як моноетнічна, в яку з перебігом часу вкраплювалися інші етноси. Через те, згідно з переписом, абсолютну більшість населення України становлять українці. Російськомовні громадяни нашої держави визнають себе українцями і бажають, аби їхні діти і внуки вивчали українську мову, про що переконливо свідчать протести батьків проти закриття українських шкіл у Донецькій та Луганській областях. Європейська хартія регіональних та міноритарних мов покликана захищати загрожені мови національних меншин не за рахунок витіснення мови державної.
Тож висловлювання Президента України в інтерв’ю, яке він дав заступникові Генерального директора ІТАР-ТАРС Михайлові Гусману, є, на наш погляд,  безвідповідальними. За 20 років незалежності Україна не мала міжнаціональних конфліктів, а подібні висловлювання провокують такий конфлікт. Адже права українців суттєво обмежуються, підвалини Української держави під загрозою демонтажу, що можна потрактовувати як загрозу національній безпеці України. Бо дві державні мови — це дві держави.

19 березня 2012 року
м. Київ

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment