Львівські уроки українськості

farionСергій СЛОБОЖАНСЬКИЙ

16 березня Львівська облрада затвердила програму розвитку української мови, української культури та історичної свідомості громадян України на території області на 2012—2014 роки. На її реалізацію передбачається залучити з обласного бюджету та з інших джерел 4930 тис. грн. Ці кошти буде використано насамперед на збагачення духовного потенціалу підростаючого покоління шляхом створення українськомовного продукту в місцевому телепросторі, електронної бібліотеки української літератури, підтримку театральних постановок за творами українських драматургів, проведення фестивалю нової української пісні,  розвиток молодих талантів шляхом проведення мистецьких заходів; популяризацію сучасного образотворчого й прикладного мистецтва через організацію виставок; популяризацію українського художнього продукту за кордоном.
Що й казати, програма досить масштабна. Адже йдеться про поширення функцій та сфер уживання державної мови, піднесення української культури в усіх її проявах, формування цілісного національного інформаційно-культурного простору. Значна частина заходів реалізовуватиметься зусиллями представників освітніх, просвітянських, мистецьких колективів, державних, комунальних та громадських установ і організацій. Тож для всієї громадськості відкривається безмежний простір для виявлення й реалізації ініціатив. Прикметно, що львів’яни опікуються і відродженням традиційної народної української культури в усьому розмаїтті жанрів, і продукуванням на цій основі сучасного мистецтва світового рівня.
Львівська програма національного відродження тримається на трьох китах: мові, культурі та історії. Остільки 2012 рік багатий на ювілеї: 100-річчя скаутської організації “Пласт”, 70-річчя УПА, ювілейні дати Йосипа Сліпого, В’ячеслава Чорновола, Соломії Крушельницької, Ярослава Стецька, Миколи Лисенка і багатьох інших українських геніїв, то міськрада проголосила його роком історії.
Опікується львівська влада й шкільною освітою. Вона засудила намір міністра освіти, науки, молоді та спорту скоротити у школах вивчення української мови та історії на користь інформатики та другої іноземної мови. В інтерв’ю для преси міський голова Андрій Садовий заявив: “Можливо, комусь хотілося б, щоб українці погано знали мову, але ми у Львові робитимемо все, аби знати глибину нашої мови. Ми не зменшуватимемо жодним чином  кількість годин для мови, для історії”. А в. о. начальника міського управління освіти Катерина Гороховська додала, що у Львові знають, як викладати правдиву, а не спотворену загальну  історію та історію України.
Львівські засоби масової інформації, включаючи місцеві телеканали та електронні видання, майже всі українськомовні. Однак Львівщина неспроможна самотужки боротися з російською окупацією українського інформаційного простору. Примітивна й набридлива російська попса поки що панує і на львівських FM-каналах. Щоб хоч почасти порятувати від неї мешканців міста, облрада заборонила крутити російську попсу в автобусах. Активісти обласної організації ВУТ “Просвіта” та ВО “Свобода” чимало зробили для викорінення “москальської попси” із розважальних програм кафе та нічних клубів. Тепер там дедалі більшу популярність завойовують молодіжні українські вечорниці.
Отак, крок за кроком, долаючи опір столичного чиновництва і місцевих маловірів, львів’яни послідовно й наполегливо втілюють власну програму відродження українськості в Україні. Їхні уроки повчальні для багатьох.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment