Що не експонат — то мідяк чи банкнота

Євген ЦИМБАЛЮК,
Рівненська обл.

У Млинівському краєзнавчому музеї відкрилася виставка, яка стала результатом десятилітніх старань місцевих нумізматів-аматорів. Тут представлені гроші різних віків і народів, якими користувалися або які колекціонували місцеві мешканці, є монети зі скарбів, знайдених на території Млинівського району.
— Зараз важко визначити, коли до музею потрапив перший грошовий експонат. Можливо, на самому початку його заснування — 1976 року, — зазначив директор Млинівського районного краєзнавчого музею Катерина Тимощук, — але що не рік, то музейний фонд поповнювався новими цікавинками. Хтось привозив грошові знаки з-за кордону, хтось віддавав для колекції із власних збережень. Але найбільше експонатів з’явилося після експедицій, які організовували працівники музею.
Таким чином з-поміж інших цікавих реліктів до нас потрапляли й монети, банкноти, облігації, і їх назбиралося стільки, що навіть усі не вмістилися на стендах у виставковій залі. Але головне — не кількість, а оригінальні витвори, рідкісні примірники, різноманітні історії, пов’язані з обігом грошей. Отже, завдяки виставці вдалося реконструювати минуле рідного краю, України, репрезентувати розвиток соціально-економічних, політичних, торговельних зв’язків, відобразити реальну вартість грошей у той чи той період.
Головним експонатом виставки логічно мали б стати монети, які виготовляли безпосередньо на тутешніх теренах — у селі Чекно. Тут у XII столітті був монетний двір князя Ярослава Ізяславовича, де й чеканили мідні кругляки, від цього й походить назва села. Утім, жодна з тих грошових одиниць до наших днів не дійшла, про них відомо лише з історико-архівних джерел.
Натомість гроші, якими користувалися наші попередники у XVII—XVIIІ століттях, уже є в експозиції. Найбільше представлено грошових знаків Української Народної Республіки, Речі Посполитої, Російської імперії, ІІІ Рейху (зокрема й друковані 1942 року у Рівному), радянського часу. І, звичайно ж, господарка виставки гривня — і колишня, і теперішня.
Прикметно, що грошова експозиція органічно доповнюється купчими, що розповідають про вартість грошей у певний період. А також різними договорами, зобов’язаннями, розписками, пов’язаними з грішми, людськими характерами та долями. Так, в одному з нотаріальних документів від 1905 року мешканець Чеської Яновки Франц Копецький зобов’язує ще ненароджених нащадків виплатити позичальнику його борг у 35 рублів, аби на родоводі не затавровувався гріх. Причому, виплатити не пізніше, ніж через сто років…
Загалом виставка цікава, змістовна, насичена.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment