Відкритий лист

Голові Львівської обласної ради
О. ПАНКЕВИЧУ
Голові Львівської обласної
державної адміністрації
М. КОСТЮКУ

Шановні Голови!
Відомо, що через занепад книговидання і книгорозповсюдження занепадає і мова нації. Соромно, що це відбувається не тільки на сході, а й на заході України, що, наприклад, у Львові більшість нових книг не потрапляє у бібліотеки, а на прилавках розпаношилася російськомовна книга, до того ж… видана не в Україні. Ви можете взяти на себе додатковий тягар і змінити ситуацію хоча б у 3-х областях, де можна здобути голоси більшості депутатів. Якщо вдасться те, що пропоную, — то і у всій Україні.
Отже, пропоную створити Систему книгорозповсюдження (українськомовного), скорочено — СКР(У), без особливих на те затрат із бюджету. Зрештою, сприяти книговиданню і комплектуванню бібліотек — це прямий обов’язок ОДА і РДА (про міські ради може бути мова пізніше).
Для цього необхідно:
I. ОДА розробити відповідне положення, а обласній раді ухвалити рішення про його затвердження і створення СКР(У).
II. Управлінню з питань телебачення, радіомовлення і поліграфії, управлінню культури ОДА:
1) зібрати і надалі поповнювати інформацію, на добровільній основі, про видавництва, друкарні, гуртівні, книжкові крамниці (адреси, зокрема електронні, телефони, напрями спеціалізації);
2) зібрати вичерпну інформацію про існуючі бібліотеки (особливо державні, комунальні й сільські, шкільні), їхнє фінансування та можливості й потреби щодо придбання книг;
3) постійно збирати інформацію, надавану добровільно, про квартальні й річні плани, а також нові книги видавництв, їхніх авторів і вартість (для цього достатньо звернутися з листами і через ЗМІ до керівників видавництв); цю інформацію вчасно поширювати і доводити до відома бібліотек, гуртівень і книгарень; кооперуватися в цій справі з іншими областями та містами;
4) зобов’язати керівництво і відділи (управління) культури РДА та міських рад збирати і надавати інформацію згідно з пп. 1, 2, 3.
III. Сприяти збільшенню коштів на придбання друкованих видань, оформленню замовлень. Книги, які закуповуватимуть за бюджетні кошти, відбирати комісією або на конкурсній основі.
IV. Виконавши пункти I і II, звернутися з пропозицією про створення спільної СКР(У) до керівників ОР і ОДА областей: Івано-Франківської, Тернопільської, Чернівецької, Закарпатської, Волинської, Рівненської, Хмельницької, Житомирської та інших, провести відповідну нараду.
Підрозділи СКР(У) повинні бути в кожному районі, місті й на обласному рівні — аж до рівня державного, тоді можна буде подолати СКРУТУ з українським книговиданням, книгорозповсюдженням і державною мовою.

Василь ЩЕГЛЮК,
письменник, просвітянин, один із засновників Львівської асоціації видавців та книгорозповсюджувачів

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment