Одкровення Себастяна Боке

Євген БУКЕТ

Нещодавно у столичному Музеї Гетьманства завершилася виставка “Безликі” молодого французького митця Себастяна Боке. Тема презентованих робіт — Чорнобиль: катастрофа, її ліквідація, екологічні й ментальні наслідки.
Також під час виставки було презентовано ще одну частину мистецького проекту. У моїх руках — літературно-художнє видання “Опромінення майбутнім”. Це віршований щоденник Себастяна Боке, який доповнює образи, що можна було побачити на виставці, щирими емоціями та несподіваними метафорами.
“Мальовані історії”, жанр, у якому працює автор, — один із різновидів графічного мистецтва, “філософський комікс”. Річ дуже поважна і популярна у Франції. “Що нам лишилося від тих, хто першим зустрів, став лицем до лиця до апокаліпсиса, що ставав дійсністю?” — запитує митець. Розмиті, нечіткі, поламані зображення. Створюючи їх, Боке використовував різні матеріали і техніки: графіку, фарби, лак тощо. Ці картини — реквієм за загиблими і водночас виклик нашій совісті й байдужості.
А в “Опроміненні майбутнім” чорнобильська тема, порушена з великою делікатністю та обачністю, набуває всезагального, гуманістичного звучання. Зона відчуження для Себастяна — то не політична трибуна, а місце діалогу із сучасним світом.
На створення циклу митця надихнула поїздка 2009-го до села Володарки Поліського району. Робота над проектом тривала близько року. Себастян щиро зацікавився Україною і відтоді часто пропагує нашу країну в себе на батьківщині. Україна в творчості митця існує як частина загального європейського культурного простору, навіть більше — його центр.
“Чорнобиль — це більше ніж просто техногенна катастрофа, це уособлення усієї тієї безвідповідальності, всіх провальних викликів сьогодення. Тому для мене це не окраїна, не “дикий Схід” європейських теренів, а навпаки, епіцентр, живе унаочнення всіх наших європейських, французьких, вселюдських проблем”, — вважає Себастян.
Публікація двомовної збірки “Опромінення майбутнім/ Avenir radiant” — перший етап широкомасштабного літературно-видавничого проекту мистецької асоціації “Galactic’art” (місто Рен, Франція), київського видавництва “Неопалима купина” та Національної спілки письменників України.
Наступного року має побачити світ антологія сучасних українських поетів французькою мовою, заплановано організувати перехресні мистецькі резиденції сучасних українських авторів у Франції та французьких в Україні.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment