Присягаюся своєю честю…

Оксана СЕМЕНЮК,
заст. голови Галицького райоб’єднання ВУТ “Просвіта”, м. Львів

Виповнилося 100 років відтоді, як пластуни прийняли першу присягу у Львові на подвір’ї Академічної гімназії, що на вул. С. Бандери, 14. 1911 рік для українських молодіжних організацій був характерний злетом патріотизму й цікавості молоді до українських військових традицій. У “Пласті” тогочасну молодь навчали стріляти з рушниці та револьвера, ходити в далекі військові походи з наплічниками, сигналізувати, робити перев’язки тощо. А прийняття присяги 12 квітня 1912 року лише офіційно підтвердило заснування цієї молодіжної організації та дало поштовх для подальшого розвитку.
Саме пластуни були першими, хто сповістив усі села й міста Західної України про створення Західноукраїнської народної республіки. Пластунами були Степан Бандера, Роман Шухевич, Лев Ребет і тисячі інших: і тих, хто поліг у боротьбі з ворогом, і тих, хто вижив і продовжив їхню справу.
Відродження Пласту в Україні почалося 1990 року, ще до проголошення Незалежності, адже Пластові організації діяли всюди, де жили українці: у США, Канаді, Аргентині, Австралії тощо. Ці осередки підтримували традиції, які були заборонені в Радянській Україні, давали можливість українській молоді діаспори творити й розвивати українську спільноту.
Святкування 100-річчя Пласту — велика подія для кожного свідомого українця, заклик до батьків залучати дітей до українських молодіжних організацій, де вони отримають фізичний і патріотичний гарт.
Нині в різних кінцях світу кожна станиця підготувала заходи, присвячені цій, визначній для багатьох поколінь українців, даті. В Івано-Франківську було відкрито перший у світі пам’ятник українським пластунам.
11 квітня 2012 року о 19.00 за місцевим часом (в Україні 1.00 12 квітня) Станиця Чикаго провела свято відновлення Пластової присяги на оселі Раунд Лейк. Станиця Чикаго існує з 1949 року, сотні молодих українців починали свою діяльність в українській громаді з пластунського пташацтва та новацтва. На це свято були запрошені й пластуни-сеньйори, старшопластуни, новацтво, симпатики. Святкування відбувалося в будній день — у середу, а оселя Раунд Лейк розташована за 45 миль від Чикаго. Але ці обставини не стримали численну українську громаду, яка прибула на святкування.
Урочисто, на березі озера, під час заходу сонця, були внесені прапори США, України та Станиці Чикаго, запалені смолоскипи, що символізували вірність і любов до Батьківщини.
Під час заприсяження юначок із 6-го куреня ім. Марка Вовчка станиці Чикаго через 100 років над американським озером десятки голосів промовляли пластову присягу: “Присягаюся своєю честю, що робитиму все, що в моїх силах, щоб бути вірним Богові і Україні…” І тисячі, тисячі голосів повторювали такі слова по всій Україні, по всьому світу цього дня.
Пластунська ватра, українські пісні, коло однодумців, які в пластунській іскрі передали одне одному свої дружні почуття — все це залишиться в пам’яті кожного, хто знайшов час відвідати церемонію відновлення Пластової присяги в Станиці Чикаго.
Говорячи на високі теми, несправедливо оминути гостину, на яку запросила всіх присутніх господиня прийняття п. Зірка Коломиєць. Усі страви були від серця: молодші смакували солодощами, старші м’ясними стравами, але всіх вразив запечений величезний лосось, який подали з нагоди такої поважної дати.
До речі. На веб-сайті “Підручники” історія Пласту відтворена у публікації “Теорія і методика роботи з дитячими та молодіжними організаціями України” (автор — Лісовець О. В.). Обізнаний читач із подивом довідається, що Пласт відтворився лише у 90-х, і лише як скаутська організація. Змістовна, жертовна та патріотична історія цієї організації, напевно, не влаштовує теперішню табачниківську освіту, яка мріє відтворити “Зарніцу”…
Але лунають над материками, над різними країнами, над горами і долами України вічні слова “Пластового Обіту”:
…А летом крил Скоба під хмари полину
І бистро розгляну всю землю мою,
Помірю тернисті шляхи України,
До щастя Вітчизну мою поведу.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment