ЗВЕРНЕННЯ до Президента України

Учасники круглого столу “Міжнародний день книги і авторського права” з представників Національної спілки письменників України (НСПУ), Всеукраїнського товариства “Просвіта” ім. Тараса Шевченка, Української асоціації видавців і книгорозповсюджувачів (УАВК) звертаються до Вас, шановний Вікторе Федоровичу, з глибоким занепокоєнням у зв’язку з прогресуючою культурною, моральною, інтелектуальною кризою в українському суспільстві.
На думку учасників круглого столу, однією з головних причин цього небезпечного явища є відсутність серед пріоритетів державної політики системних дій щодо виховання культурної, освіченої моральної та інтелектуальної людини, а відповідно, і необхідного культу книги та читання як фундаментальної основи формування нації і держави. Адже книга, Міжнародний день якої відзначають усі держави — члени Організації Об’єднаних Націй саме сьогодні, 23 квітня, була, є і ще довго залишатиметься головним чинником формування людини. Саме знання, отримані з книжок, а не з інформаційних повідомлень друкованих та електронних ЗМІ, є тим підґрунтям, яке дозволяє людині-громадянину бути свідомим творцем не тільки власної долі, а й кращого майбутнього для всієї країни.
На превеликий жаль, Україна, її державні інституції протягом усіх двадцяти років незалежності так і не спромоглися, подібно до інших європейських держав, вийти на шлях розроблення та реалізації власної стратегічної програми популяризації вітчизняної книги.
Одна з причин духовної кризи нашого суспільства — ігнорування владою видання вітчизняних книг, їхнє читання, що безпосередньо впливає на розвиток людини, формування її свідомості. В Україні на одного мешканця припадає одна книга в рік. І це при тому, що нижній поріг, який убезпечує націю від деградації, за твердженнями європейських експертів, становить 2—2,5 книги в рік на одну особу.
Але навіть наявність книги в друкованому вигляді ще не означає, що вона буде спожита, тобто придбана і прочитана. За даними УАВК, протягом минулого року середньостатистичний українець купував книжок вітчизняного виробництва в середньому на 2,5 долара США, росіянин відповідно — на 19 доларів США, поляк — на 32 євро, француз — на 50 євро, німець — на 118 євро. Навіть беручи до уваги різницю у вартості книжок у різних країнах, відставання у споживанні книжкового продукту українцями від європейців вражає.
Однак усі ці шістнадцять років намагання громадськості спонукати органи влади до системних дій, які б дозволили повернути суспільству книгу і культ моральної, освіченої, інтелектуальної людини як головного багатства країни й засобу гарантованого ефективного руху держави та її економіки шляхом динамічного розвитку залишилися марними.
Упродовж півроку на розгляді в Кабінеті Міністрів України перебуває розроблена Державним комітетом телебачення і радіомовлення України спільно з Українською асоціацією видавців та книгорозповсюджувачів Концепція Державної цільової національно-культурної програми популяризації вітчизняної книговидавничої продукції та читання на 2013—2017 роки. Але затвердження цієї Концепції, до речі, підтриманої всіма міністерствами гуманітарного блоку уряду, і розроблення на її основі державної програми вперто блокується Міністерством фінансів України, керівництво якого вважає розроблення і впровадження такої програми передчасним.
Тому ми, учасники круглого столу, звертаємося до Вас, вельмишановний пане Президенте, з проханням дати право на життя програмі, мета якої повернути в українське суспільство книгу й читання, а самому суспільству — віру в майбутнє своєї країни.

23 квітня 2012 р.
м. Київ

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment