Немає загадки таланту…

img_1054Є вічна загадка любові, — так говорив Григір Тютюнник. Якнайповніше ці слова характеризують лауреата Шевченківської премії Степана Ганжу. Днями він відзначив 70-літній ювілей. У митцеві живе колосальна любов до народного мистецтва та бажання творити. Чверть століття художник за верстатом у своїй квартирі власноруч тче килими, самотужки освоює грані цього давнього мистецтва. У килимарстві виявити, знайти і творчо втілити щось справді нове дуже важко, та панові Степану це вдається. Виставка “Килимовий світ Степана Ганжі” в галереї Національної спілки майстрів народного мистецтва України — не просто наочне підтвердження, а унікальне явище в декоративно-ужитковому мистецтві.
Уляна ВОЛІКОВСЬКА
Фото Олеся ДМИТРЕНКА

Усі авторські килими Степана Ганжі просякнуті колоритом Поділля, кожен елемент неповторний. Це виражено і в змісті, і в формі, і орнаментально, і стилістично. Митець у роботах “За подільськими мотивами”, “Із-за гори, з-за лиману”, “Козацькі музики”, “Павичі”, “В похід з полуночі” використовує національні символи: дерево життя, калину, козаків, троїстих музик, берегинь тощо. А центральний образ килимового світу Степана Ганжі — герой-захисник Козак Мамай. З одного боку автор дотримується давніх традицій килимарства, з іншого — творить свій світ, навіть поєднуючи на перший погляд непоєднуване. Степан Ганжа надає перевагу кольорам теплої гами: золотистому, помаранчевому, червоному, малиновому.
Митець, витворюючи власний неповторний стиль, не копіює зразки народних килимів, у творчості насамперед спирається на давнє килимарство. Художникові більше імпонують килими минулих століть, бо вони високомистецькі: “У цих роботах настільки все гармонійно, висока естетика, дуже красиві колорити. Бо у народному килимарстві майстри переважно копіюють, а давні килими розробляли талановиті художники з глибинними знаннями”.
На виставку ювіляра завітали Євген Шевченко, Микола Жулинський, Володимир Прядка, Василь Перевальський, Дмитро Степовик та інші. Гості відзначили великий талант, відчуття стилю, кольору, декоративності майстра.
— На моїх очах із танцюриста народного танцю виріс неймовірно унікальний митець, який стрімко увійшов у наше національне мистецтво. Такої цілеспрямованої людини у творчості годі пошукати. Його родина геніальна: талановитий батько-гончар і два сини: один — кераміст, графік, другий досяг вершин у декоративному мистецтві. Степана тричі поцілував Господь, він має унікальний талант танцюриста, килимаря і поета, — привітав ювіляра Володимир Прядка.
Василь Перевальський відзначив, що Степан Ганжа з особливою стилістичною чистотою тче килими. Митець опрацював силу-силенну матеріалів з усіх областей України, освоїв і старе килимарство, і новітнє, об’єднавши їх і по-особливому огранивши у своїй творчості.
— Килим має подвійну роль: естетично-художню й ужитково-декоративну. Килими колись вивішували на стінах, взимку вони захищали житло від холоду.
Є обмежена кількість засобів мистецького вираження у килимарстві. Це рослинний і геометричний орнаменти. Степан Ганжа вплітає також зооморфний світ у систему килимів. Він — чудовий композитор і вміє робити композицію твору. У килимарстві, на відміну від малярства, не можна робити напівтони. Степан Ганжа розробляє свої проекти, знаючи, який тон можна дістати. Майстер повинен дуже добре знати технологію і вміти ткати килими. У своїх килимах художник робить, як правило, темне тло, щоб можна було виокремити деталі будь-яких мотивів, які сприймаються здаля, — поділився враженнями Дмитро Степовик.
Експоновані на виставці роботи переконують у тому, що килимарство — не відгомін минулого, а високохудожнє мистецтво, яке акумулювало в собі міфологію, народнопісенну творчість, історію. У наш технократичний час це рідкісне мистецтво олюднює, зігріває погляд і душу, виховує естетичні смаки та повертає до глибин українського духу.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment