Гоголь і в Дубліні Гоголь

Надія ОНИЩЕНКО,
м. Ніжин Чернігівської обл.

160-річчю з дня смерті свого найвідомішого випускника присвятив ХІ Міжнародну конференцію “Творча спадщина Миколи Гоголя і світовий культурний контекст” Ніжинський держуніверситет імені М. Гоголя разом з Інститутом літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України за підтримки виконкому Ніжинської міської ради та Ніжинської міськрайонної благодійної організації “Благодійний фонд “Ніжен”.
Майже 40 науковців, літераторів і перекладачів, аспірантів і викладачів з України і Росії напередодні подали доповіді. Їхні наукові розвідки про українського і світового Гоголя, про поетику його творів переконували всіх в одному: як далеко ще нам до нього.
Гоголь зробив для моральних вимірів те саме, що Лейбніц для математики — відкрив ніби диференціальне числення, нескінченно велике значення нескінченно малих величин добра і зла. Висновок літератора ХІХ століття Дмитра Мережковського підтвердила наша сучасниця аспірантка Трініті коледжу в Дубліні Мак Коун Бріджіт. На пленарному засіданні вона знайшла підстави для порівняння Миколи Гоголя з Оскаром Уайльдом. Дівчина звернула нашу увагу на російськомовну цитату з “Портрета”. “Человеку, который вышел из дома в светлой праздничной одежде, стоит только быть обрызнутым одним пятном грязи из-под колеса, и уже весь народ обступил его и указывает на него пальцем”. І ми зрозуміли, що великий українець усе життя вивищував себе до Божих вершин досконалості, нещадно вичавлюючи з себе чорта.
Цю думку розвинув у доповіді “Любов у художньому світі Гоголя” профессор Кам’янець-Подільського національного університету ім. Івана Огієнка Семен Абрамович. Такого погляду дотримується і західноєвропейська християнська думка, яку вивчає завідувач відділу слов’янських літератур Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України профессор Павло Михед. Як спосіб преображення душі, Микола Гоголь використовував божественну літургію. Його духовну прозу українською мовою переклала професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка професор Тетяна Михед. А скільки відкриттів у творчості Гоголя зробили філософи, мовознавці, порівнюючи його поему, повісті й оповідання з творами Гайто Газманова, Івана Гончарова, Антона Чехова, Лао Ше, Ліни Костенко, Михайла Булгакова!
“Велич Миколи Гоголя бачиться на відстані”, — підкреслив, вітаючи учасників конференції, ректор Гоголевого вишу доктор політичних наук професор Олександр Бойко. А голова наглядової ради Ніжинської міськрайонної організації “Благодійний фонд “Ніжен” Микола Шкурко назвав літератора великим меценатом. Українці-брати Олександр та Ілля Безбородьки подарували Ніжину ліцей, а Микола Гоголь сповістив світу про Україну. “Він — міжнародний письменник”, — погодилася українською мовою ірландка Мак Коун Бріджіт.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment