«Встрєтім Євро—2012», або Тавро — Донбас

p4260096Марія ОЛІЙНИК,
м. Донецьк

Донецьк готується до Євро—2012. Освоєні десятки мільярдів бюджетних коштів, здертих з інших областей України та периферії Донецької області. Недавно на перехрестях вулиць Донецька з’явилися таблички, на яких нібито українські написи в недолугому перекладі продубльовані англійською мовою. Ось так: пл. Побєди і дубль цього мовного покруча англійською. Або пр. 25-летія РККА (рабоче-крестьянской красной армии). Українською мало б звучати — 25-річчя РСЧА (робітничо-селянської червоної армії). І цей гібрид перекладено англійською. Подібного багато. Думаю, ці ребуси європейці довго розгадуватимуть.
У тролейбусах, автобусах, трамваях для зручності гостей Євро—2012 донецькі чиновники ввели автоматичне оголошення зупинок — спочатку російською мовою, а потім — англійською. Думаю, європейці будуть шоковані: їхали в Україну, а опинились у Росії.
Таким чином у Донецьку відмінено дію Конституції України, чинного мовного законодавства. Тут державною мовою є мова сусідньої держави.
А нещодавно до мене завітав працівник Ворошиловського райвідділу міліції. Хотів узяти пояснення щодо спроби пограбування каси “Ощадбанку” в будинку, де я мешкаю. Почав заповнювати дані про мою особу іноземною, російською мовою. Я ввічливо попросила робити це державною мовою. Він не відреагував і продовжував заповнювати заготовлений російською мовою бланк, де був запис “желаю давать объяснения на русском языке”.
Ще й пояснив, що у Ворошиловському районному відділі міліції Донецька державною мовою є російська. Коли я попросила його представитись, тобто пред’явити свої документи, він категорично відмовився, згріб папери і втік. Тоді я звернулася до начальника Ворошиловського районного відділу міліції Володимира Івановича Зіборова з вимогою:
1. Встановити особу працівника міліції, який порушив Конституцію України та Закон України “Про міліцію”, а саме ст. 5, згідно з якою:
“…При звертанні до громадянина працівник міліції зобов’язаний назвати своє прізвище, звання та пред’явити на його вимогу службове посвідчення”.
2. Притягти цю особу до відповідальності згідно з чинним законодавством.
3. Повідомити мені, чи справді у Вашому відділі державною мовою є російська.
4. Повідомити мені, чому заготовлені бланки для пояснень, які заповнював представник Ворошиловського районного відділу міліції, виготовлені російською мовою та чому в бланку записано “желаю давать объяснения на русском языке”.
Жодного українського слова не прозвучало й 26 квітня під час вшанування ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС: російськомовний ведучий із філармонії, такі ж виступи наших найвищих посадових осіб (голови облдержадміністрації Андрія Шишацького, голови Донецької облради Андрія Федорука, Донецького міського голови Олександра Лук’янченка, голови Ленінської районної в м. Донецьку ради Олега Беляєва), а також представників чорнобильських організацій, виконання пісень, декламації школярами віршів. На додачу московський піп із матушками.
Ситуація повторилася 27 квітня на вшануванні жертв розстріляних німцями євреїв під час Другої світової війни, де крім офіційних владних чиновників, виступив ще й так само російською вічний народний депутат України Юхим Звягільський — голова Всеукраїнської організації “Україна-Ізраїль”. Написи на пам’ятнику російською та на івриті.
На пам’ятнику ліквідаторам наслідків аварії на ЧАЕС напис єдиною мовою, схожою на російську: “Ликвидаторам чернобыльской трагедии”. Не осягну глибин мислі донецьких владних невігласів — великих борців за державність російської мови, якої вони не знають, як і української: як можна ліквідувати трагедію?
Обидва пам’ятники відкрито в незалежній Україні 2006 року за представників президента Віктора Ющенка в Донецькій області. А обмосковлення чи російщення України, зокрема Донеччини, як почалося за Петра I 1720 року, так і триває вже 21 рік в незалежній Україні за усіх без винятку президентів. Завдяки шовіністичним керівникам влади Донеччину називають “зоною, вільною від Конституції України”.
Про мову на мітингах комуністів, соціалістів та анархістів    1 травня цього року на площі імені Лєніна й розмірковувати не доводиться — однозначно російська. І жодного державного прапора! Якийсь антидержавний шабаш зі Сталінами, Ленінами, Махном.
Я написала протести щодо цього становища. Подам на порушників Конституції України до суду. Але судді хто?
У процесі про захист прав батьків українськомовних макіївських шкіл, незважаючи на те, що оскаржуване ліквідаційне рішення Макіївської міської ради ухвалене з грубими порушеннями чинного законодавства, суцільними фальсифікаціями, голова Донецького окружного адміністративного суду Олег Кониченко із зав’язаними очима та заткнутими вухами відхилив законні скарги батьків українськомовних шкіл № № 3, 100 м. Макіївки на ліквідаційне рішення. 29 березня 2012 року Донецький апеляційний суд (головуючий — Лях, судді Попова, Компанієць) залишив абсолютно незаконну Постанову судді Донецького окружного адміністративного суду Олега Кониченка без змін. Зараз батьки подали касацію, в якій просять:
1. Зупинити виконання Постанови Донецького окружного адміністративного суду від 07.02.2012 року в адміністративній справі № 2а/0570/10579/2011 та Ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.04.2012 року до моменту розгляду касаційної скарги.
2. Скасувати ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2012 року у справі № 2а/0570/10579/2011 про залишення без задоволення апеляційної скарги на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 07.02.2012 року.
3. Скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 07.02.2012 року у справі № 2а/0570/10579/2011 про відмову в задоволенні позовних вимог.
Вищий адміністративний суд України 24 квітня цього року ухвалив “…Клопотання позивачів про зупинення виконання рішень судів 1 і 2 інстанцій задовольнити, оскільки наведені доводи дають підстави для їх зупинення…” Сподіваємося, що батьків почують і діти повернуться в свої українськомовні школи після річних поневірянь по інших навчальних закладах.
Сьогодні гостро стоїть проблема національної консолідації. І першочерговою є мовна проблема. Нація починається з мови й визначається мовою. Нація творить державу. А держава така, яка й нація. Це добре усвідомлюють владні діячі Донеччини. І, починаючи з проголошення незалежності 1991 року, сотні разів ради різних рівнів проголошували російську мову державною на тій чи іншій території. Нині вже й не проголошують. Просто тупо, де-факто, Донеччина працює мовою, яку владні невігласи вважають російською.

Related posts

Leave a Comment