Наталя ГАРМАШ,
м. Дніпропетровськ
Фото автора
Уперше слово “теракт” прозвучало в Дніпропетровську торік у листопаді. В один із будніх днів опівночі між Центральним універмагом і торговельним центром “Європа” зупинився автомобіль “Порше-Кайен”, пасажир якого, фінансовий директор однієї з будівельних компаній, вийшов купити води в нічному кіоску на трамвайній зупинці. Випивши воду, кинув пляшку в урну, — і тут пролунав вибух такої сили, що 27-річний чоловік загинув на місці, — йому відірвало голову. А осколки залізобетонної урни розлетілися на п’ятдесят метрів, вибивши вікна торговельного центру. Міліція порушила тоді кримінальну справу за фактом “умисного вбивства, вчиненого суспільно небезпечним способом”. Але вже за кілька годин прокурор області Наталія Марчук перекваліфікувала його на іншу статтю, — “теракт”. Випробувавши забійну силу залізобетонної урни, що розірвалася на шматки, невідомі терористи (а дніпропетровці не сумніваються, що старий і нові теракти — ланки одного ланцюга) пішли далі…
Осколки зрешетили
трамвайний вагон і автівки
Перший вибух струснув проспект Карла Маркса близько полудня. Службовці навколишніх установ (поряд багато банків, фірм та міськвиконком) якраз збиралися на перерву, аж тут гримнуло на зупинці 1-го трамвайного маршруту, на перетині проспекту з вулицею Сєрова. На трамвайній зупинці людей було небагато. Осіб п’ять вийшло, стільки ж сіло в напівпорожні вагони, але трамвай продовжував стояти з відчиненими дверима в очікуванні зеленого сигналу світлофора. Ці секунди і стали фатальними. Відеокамера, встановлена на одному з сусідніх будинків, зафіксувала, як над легким навісом піднявся стовп диму і на всі боки полетіли уламки. Одні люди бігли геть, інші, навпаки, мчали до зупинки.
Коли дим розсіявся, вражені очевидці побачили страшну картину: обидва вагони й автомобілі стояли з вибитими шибками і покрученими боками, а з трамваю вибиралися закривавлені люди. Найважче постраждала кондуктор Алла Підопригора.
— Якраз відривала квиточок, як тіло моє пронизав біль, — згадує вже на лікарняному ліжку Алла Володимирівна. — Торкнулася ніг, а там кров. Я навіть не зрозуміла, що сталося. Тільки потім дізналася, що вибухнула урна, і її шматками мені перебило обидві ноги.
Люди розгублено озиралися, не розуміючи, де джерело небезпеки. Адже сама урна розлетілася вщент, а її гострі уламки застрягли в металевій обшивці вагонів і автівок. Один із потерпілих — 52-річний Сергій Бондаренко — якраз приготувався виходити на наступній зупинці і в момент вибуху стояв біля дверей. Осколком розбитого вікна йому розкроїло руку. Сергій Володимирович кілька днів тому виписався з лікарні після важкої операції з видалення пухлини, — а того дня, вперше після хвороби, поїхав у справах до центру міста. І потрапив з вогню та в полум’я…
Із сусіднього ресторану з аптечкою прибігли співробітники й почали перев’язувати поранених людей. Загалом у трамваї постраждали троє жінок і двоє чоловіків, яких через десять хвилин забрала “швидка”. На той час на місці події вже працювали співробітники міліції, — Кіровський райвідділ розташований за 200 метрів від зупинки. Не встигли оперативники опитати свідків, як знову гримнуло десь неподалік. Цього разу дзвінок до чергової частини міліції надійшов із монтажного технікуму, розташованого поруч із наступною зупинкою 1-го трамваю.
Шматки урни посікли
обличчя 16річної Яни
Це місце для молоді в якомусь сенсі знакове. Побудований кілька років тому фонтан закоханих, де з великої чаші піднімається стела з Купідоном на верхівці, став улюбленим місцем для побачень і відпочинку. Вечорами тут завжди багато молоді. У ту годину в монтажному технікумі, що неподалік фонтану, почалася велика перерва.
— Ми з дівчатами вийшли на бульвар перекусити і сіли біля фонтану, — розповідає 16-річна Настя. — Я бачила цю урну і чорний пакет стирчав із неї, але хто міг подумати, що вона вибухне? І раптом гримнуло так, що ми мало не впали з лавки. Інстинктивно я затулила обличчя долонями, відчуваючи, як щось ранить ноги, руки, голову…
Біля фонтану було поранено десять підлітків від 14 до 17 років. Гострі бетонні уламки вп’ялися в їхні тіла, і лікарям довелося докласти неабияких зусиль, аби їх видалити. А 16-річна студентка Яна могла взагалі залишитися без ока. Затулитися руками дівчинка просто не встигла, і бетонною брилою їй понівечило обличчя, осколки посікли тіло. Лікарям ледве вдалося врятувати дитині зір, — протягом багатогодинної операції на щоки й чоло дівчинки накладено десятки швів.
…Поки дітям надавали першу допомогу в медпункті технікуму й чекали на “швидку”, люди знову здригнулися від вибуху. Рвонуло десь зовсім поруч, знову вибухнула сміттєва урна.
— Ми з дружиною працюємо поблизу і в обідню перерву вирішили з’їздити в центр міста за покупками, — розповідає потерпілий від вибуху Валерій Рутковський. — Але трамваї не ходили, — довелося йти пішки. Перейшли на алею проспекту Карла Маркса, де було вільніше. Порівнялися з входом у дитячий парк, аж тут зліва я побачив урну. Раптом короткий, різкий і дуже гучний звук, — я навіть спочатку не зрозумів, звідки? Ні диму, ні вогню не було, просто над урною злетіло сміття і її не стало. Тої ж миті я відчув, що немає лівої руки! Схопився правою за передпліччя, — а рука висить у рукаві сорочки окремо від мене…
Коли Валерія Рутковського везли в обласну лікарню імені Мечникова, на зупинці вулиці Сєрова в 12.50 вибухнула четверта цього дня урна. Але перехрестя вже оточила міліція, а в трамваї неподалік нікого не було.
Хірурги витягнули
з ран жменю бетонних уламків
Лікарі не змогли зберегти Валерію Рутковському ліву руку. “Нам доводилося оперувати ампутовані кінцівки, є чималий досвід їх приживлення, але у цьому випадку медицина безсила, — зітхає лікар-реаніматолог Олександр Царьов. — Людина зазнала надто важких ушкоджень. Перебиті нервові закінчення, розчавлена кістка”.
Головний лікар обласної клінічної лікарні імені Мечникова Сергій Риженко демонструє жменю осколків, витягнутих із тіл, — діаметр деяких досягає 2 сантиметрів.
— У всіх постраждалих — рвані та різані рани, але лікарі зробили все можливе для того, щоб пацієнти якомога швидше повернулися до звичайного життя.
* * *
Відразу після вибухів прокуратура Дніпропетровської області порушила кримінальну справу за статтею 258 КК України (терористичний акт). Уже наступного дня до Дніпропетровська прибув Президент і керівники всіх силових структур України. Створено координаційний штаб із розслідування цих злочинів, в який увійшло керівництво МВС, СБУ та Генеральної прокуратури, а також кращі слідчі й експерти центрального апарату. Але версії злочину силовики оприлюднювати не поспішають, посилаючись на таємницю слідства. Утім, схоже, варіантів не так уже й багато, адже досі ніхто не взяв на себе відповідальності за скоєні теракти, не висунув жодних вимог. І ця невизначеність турбує найбільше. Коли немає мотиву, не знаєш, чого чекати далі від невідомих терористів.
— Розробляються шість версій, але їхнє коло звужується, — підкреслив на брифінгу для журналістів голова СБУ України Ігор Калінін. — За розпорядженням генерального прокурора справу передано для розслідування в центральний апарат Служби безпеки України. Ми створили потужну оперативну групу, кожне відомство отримало конкретне завдання. Можу сказати, що зараз з’ясовується ідентичність цих вибухів і вибуху, що пролунав у місті торік у листопаді. Вдалося створити фотороботи і тих, хто ймовірно причетний до скоєння останніх чотирьох терактів у Дніпропетровську. Ми широко їх оприлюднили і закликаємо громадян, яким щось відомо про цих людей, повідомляти в міліцію.
…Голова обласної адміністрації Олександр Вілкул із Президентом України Віктором Януковичем відвідали постраждалих у дніпропетровських лікарнях.
— Кабмін виділив для постраждалих 1,5 мільйона гривень, — повідомив журналістам губернатор. — Вони забезпечені лікуванням у повному обсязі, операції проведено безкоштовно. Сьогодні життю людей нічого не загрожує. Обласна влада ухвалила рішення про виплату 2 мільйонів гривень за достовірну інформацію про організаторів цих терактів.
— Зараз у місті триває напружена робота із розкриття цих злочинів і попередження будь-яких ексцесів, — запевнив міністр МВС Віталій Захарченко. — Вулиці патрулюють майже 2000 співробітників міліції, бійців “Беркута”, солдатів внутрішніх військ, курсантів, кінологів із собаками.
Мер Дніпропетровська Іван Куліченко запевнив городян, що ситуація під контролем, вулиці на 100 % перекриті нарядами з охорони громадського порядку, зокрема муніципальною гвардією і кінною міліцією. Залучили для патрулювання і правоохоронців Запоріжжя та Кривого Рогу.
— Ми скасували з метою безпеки всі масові заходи на Першотравневі свята, — підкреслив Іван Іванович.
Але пояснити городянам, що це було, ніхто сьогодні не може. Деякі експерти і соціологи вважають, що вибухи не були спрямовані на ураження людей. Ті, хто закладав вибухівку, хотіли підняти нову інформаційну хвилю, яка заглушила б колишні проблеми в суспільстві. Але, схоже, цієї мети не досягли. Вибухи не заглушили, а тільки погіршили й загострили проблеми, посіяли страх і невпевненість.
Сьогодні в лікарнях Дніпропетровська все ще перебувають 10 потерпілих. Злочинців поки що не знайдено.