Реорганізація чи ліквідація книгарень?

Інформація про те, що влада підкилимно збиралася реорганізувати книгарні Чернівців, які перебувають в обласній комунальній власності, в одне підприємство, збурила громадськість. Особливе занепокоєння не лише у директорів книгарень, а й у громади викликала загроза перепрофілювання книжкових крамниць. На підтримку книгарень виступили опозиційні депутати, Чернівецька обласна організація Національної спілки письменників України, молоді літератори.

Марія ВИШНЕВСЬКА,
м. Чернівці

Ситуація, що склалася довкола чернівецьких книгарень, — це своєрідне дежавю подій 10-річної давнини. Чернівчани добре пам’ятають, як тоді одна за одною йшли у небуття чернівецькі державні книгарні на вулиці Шевченка, “Букініст”, “Військова книга”, “Мистецтво”, мережа книгарень “Дружба”. Пізніше почали зникати й новостворені книгарні в спальних мікрорайонах міста та в центрі Чернівців. Тільки за останні роки із центральної площі міста зник перетворений із “Політкниги” “Кобзар”, не дожила до свого відкриття книгарня по вул. Ю. Гагаріна — всі вони поступилися прибутковішим спорттоварам, автозапчастинам, ювелірним крамницям. Важко втрачав метри своєї площі найбільший книжковий магазин Чернівців, що на проспекті Незалежності. Зникли й районні книгарні у Вижниці та Сторожинці, сільські — у Мамаївцях, Кам’яній, Боянах тощо.
Ті чернівецькі книгарні, яким пощастило тоді втриматися (це заслуга не державних структур, а подвижництво їхніх працівників), нині переживають відродження подій 10-річної давнини, бо саме їх нинішні господарі “будинку з левами” збираються “оптимізувати”. При тому, що обласна влада не вкладає жодних коштів в утримання книгарень, а більшість із них приносять прибуток.
8 травня відбулося чергове засідання постійної комісії Чернівецької обласної ради з правових питань, міжетнічних відносин, транскордонного співробітництва й антикорупційної політики, де серед 11 питань порядку денного розглядався ініційований депутатом облради Михайлом Павлюком проект рішення обласної ради “Про реорганізацію обласних комунальних підприємств книжкової торгівлі”.
Перший заступник голови Чернівецької ОДА Георгій Галиць, який доповідав на першому засіданні комісії про реорганізацію комунальної мережі книжкової торгівлі, визнав, що зміни до пропонованого рішення з цього питання внесли після вказівки М. Азарова “вжити заходів для збереження мережі книгорозповсюдження”, яку він дав голові Чернівецької ОДА М. Папієву.
Але під час засідання з’ясувалося, що рішення, яке запропонував М. Павлюк, про створення робочої комісії, члени якої мали додатково вивчити всі аспекти цього питання, залишилося невиконаним. Як запевнив голова обласної ради Михайло Гайнічеру, він сам виконав за комісію цю роботу. Щоправда, цифри кредиторської заборгованості, яку нібито мають книгарні, присутні на зібранні їхні директори поставили під сумнів. “Такі цифри з’являються тому, що левову частку товару книгарні отримують під реалізацію, а не закуповують книги. Це взагалі якісь дивні цифри. Пан Галиць переплутав дебіторську заборгованість з кредиторською. Чому книгарні розглядають лише як економічну структуру?! Вони не усвідомлюють: якщо ми залишимося без книжкових крамниць, то жахіття аморальності стануть реальністю у Чернівцях”, — наголосила Марина Лібанова, директор книгарні “Букініст”.
Із 10 членів депутатської комісії шестеро присутніх на засіданні проголосували за пропозицію депутата Миколи Салагора: “Рекомендувати депутатам на черговій сесії облради зняти з розгляду дане питання”. “Для мене це воля абсолютної більшості присутніх, — заявив депутат облради Михайло Павлюк. — Рішення нашої комісії — приклад того, як депутати, не політизуючи питання, здатні ухвалити консенсусне рішення в інтересах громади Буковини. Дискусія, що тривала протягом місяця, прояснила багато фактів, які опосередковано стосуються питання, залишивши без відповіді головне: навіщо і кому це потрібно? І що буде на місці ліквідованих книгарень: бутіки, перукарні чи ще одне відділення банку? Я не бачу серйозних аргументів, чому варто застосувати “вищу міру” для незалежних маленьких книгарень. Вважав би за доцільне шукати можливість, з одного боку, допомогти їм вижити, з іншого — переглянути фінансову звітність цих підприємств”.
Днями за чернівецькі книгарні вступилася й Чернівецька обласна організація Національної спілки журналістів України, правління якої звернулося з листом до голови Комітету Верховної Ради з питань культури й духовності Володимира Яворівського, голови Чернівецької облради Михайла Гайнічеру та голови Чернівецької ОДА Михайла Папієва.
Буковинські журналісти здивовані ініціативою реорганізації без бізнес-плану і з порушенням ринкових засад економіки — через створення одного підприємства на базі кількох конкуруючих. “В умовах, коли українське суспільство час від часу лихоманить від владних намірів то зменшити кількість годин викладання української мови, то обійтися без обов’язкового українського дубляжу фільмів, то відредагувати підручники з історії України чи реорганізувати комунальні торговельні підприємства книжкової торгівлі у Чернівецькій області, виникає запитання: а чи не приведе така “реорганізація” до згортання і так кволого ринку української книги? Сподіваємося, ви як державні діячі та люди, що стоять на захисті українських інтересів, також поділяєте нашу стурбованість із приводу можливих наслідків запропонованої реорганізації та зробите все від вас залежне, аби зберегти в області осередки української книги”, — зазначено у зверненні.
Чи дослухаються депутати облради до пропозиції членів комісії, покаже голосування в сесійній залі.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment