Для тих, хто вдома

Валентина СИДОРУК,
голова Іллічівського міського об’єднання “Просвіти”,
лауреат літературної премії ім. Михайла Чабанівського,
Одещина

І день іде, і ніч іде,
І, голову схопивши в руки,
Дивуєшся, чому не йде
Апостол правди і науки…
Тарас Шевченко

Тарасе Григоровичу, зараз не те, що тоді. Нині ми “просвіщенні”, культурні й “продвинуті”! Бо є в нас телябачення, пробачте, телебачення. Культуру розвиваємо — аж гай шумить! У нас уже кожен знає, що таке стриптиз — від малого до ще меншого. А що ж, треба рости, вчитися в людей, як гарно відпочивати й працювати. Думаєте, легко ото крутити двома половинками навкруг тички? Чи гарно показати, що маєш? Чи вмовити клієнта “розкошелитись” на певну суму? Це вам не Грушевського читати чи ламати голову над сьогоденням України. Навпаки, наші режисери працюють над сучасними рожевими окулярами для всього народу. А ви кажете, Тарасе Григоровичу, “Учітеся…” Треба йти далі. Вибачте, оце вже ваше “Село неначе погоріло, неначе люди подуріли…” не актуальне. Сьогодні у нас все о’кей. Про це нам розкажуть у програмах “Вісті”, “Факти”, “Подробиці”.
А тим, кому захочеться бунтувати, раджу дивитися “Речовий доказ”, “Прокурорська перевірка”, “Суд присяжних”, “Щиросердне зізнання”, “Слідство вели…”, “Судові справи”, “Сімейний суд”, “Оголошення у розшук”, “Полювання на вбивцю” — і враз перехочеться.
“Для тих, хто вдома” розкаже, як запалювати, приміром, сірники чи годувати котика. А для тих, хто повіявся по чехіях, польщах, італіях заробляти гроші, — передачі, фільми “За сім морів”, “В пошуках пригод”, “Вітер мандрів”, “За гроші”, “Тенета любові”, “Дорога додому”.
Ми за цей час так виросли, що й екстрим-шоу “Команда Еквітес” дивимось, і “Секс-битву”, і “Плейбой”, і “Клуб еротики”, і “КлубНічки”.
А як же гарно показує наша телевізія кохання, теплі стосунки між чоловіками й жінками! “Дім-2”, “Чортиці в спідницях”, “Міняю жінку”, “Одна за всіх”, “Всі чоловіки — сво…”, “Обіцяти — не означає одружитися”.
Чомусь ці націоналісти хочуть рідної мови, щось їм не до кпини. Ми не проти, але ж треба її якось прикрасити, бо що значить слово “Зустріч”? От “Аудієнція” — це вже щось! Або “Імпреза”, “Ф-стиль”, “Поп-корн ТБ”. Це вам не якийсь там Степан Гіга співає!
А можна ще загадковіше, без перекладу: “Kids Time”, “Solo-Mea”, “Comedy Woman”. Учіть, діти, англійську мову, бачите, як треба.
Щоб не відставати від світового співтовариства, дивимося мультфільми “Ліга суперзлодіїв”, “Школа страху”, “Бен 10: інопланетна сила”. А там, де запланований мультфільм на замовлення, — знаю: ви, дорогі діти, виберете про Бетмена, бо “Катрусиного кінозалу” не бачили зовсім. Якщо хочете подивитися передачу “Срібний апельсин”, вкладайтеся, любі малята, дуже рано спати, щоб підхопитися о пів на шосту ранку. Звичайно, крім тих, хто слухав українську казочку о 2-й годині ночі по радіо “Гармония мира”. Вірю, спати хочеться, зате “Драйв” який!
А чого варта “Погода у світі”! Оттава, Рейк’явік, Сьєрра-Леоне… Це не якісь там Кривий Ріг чи Біляївка.
Недавно якийсь патріот аж захлинався (радий, що вперше за десять років надали слово), розказував про Асканію-Нову. А хто її знає? А ось про дику природу Америки, Австралії, Бразилії знають усі нормальні громадяни, бо телевізор дивляться. “Пустелі світу”, “Королі зачарованої Африки”, “Навколосвітня експедиція”, “Шамварі: територія диких тварин”.
А в Росії ми взагалі як у себе вдома чи то пак, — вони у нас. 2002-й був роком України в Росії — то ніхто й не помітив. Зате 2003-й вшановував уже Росію в Україні на славу! Розігналися так, що не зупиняться й донині. Та все нас переконують, що без Росії ми ні на крок, звучать заклинання про дружбу. Та ми віримо, віримо, не хвилюйтеся… Ось тільки дивуємося: невже є ще куди вкладати ті інвестиції, невже не все ще “прихватизували”? Невже є ще десь куточок душі української, де не напльовано, не напаскуджено?
Невже мало в нас ток-шоу із заїжджими московськими гастролерами? Невже мало у нас російських газет, книг, радіо, фільмів, телепрограм? Може, й мало. Не нам про те судить. Ми люди маленькі, ми хохли. Як начальство скаже, так і зробимо. Скажуть в Одесі писати на паркані “Я говорю по-русски” — напишемо, бо ми ліберальні й толерантні. Чого людей ображати? А деякі вперто українцями себе називають, виокремитися хочуть. Дивіться “Правовий всеобуч”, “До суду”, “Закон і порядок”, “Територія закону”, “Ваші права”, вам розкажуть, як правильно жити. А краще — “Не бреши мені”.
Наші очільники нехай дивляться х/ф “Жити, як королі”, передачу “Утриматися в кріслі”. А ми з онуком “окультуримося” балетом (перепрошую, арт-балетом) “Лускунчик”. А передачу “Служба пошуку дітей” дивитимемося вже всією Україною. Шукатимемо, та не знайдемо. “Самый умный” — то ж не “найрозумніший”, тому їм, таким “умным”, буде тісно в Україні.
Ой, перервуся на хвильку: сусідка прийшла. Бідкається баба Мокрина, чим же на обід діда годуватиме. “Е, бабо, що там журитися”, — заспокоїла її й порадила телевізор увімкнути. А там на вибір — “Кулінарна династія”, “Пекельна кухня”, “Їмо вдома”, “Таємниці шеф-кухаря”. Вибрала баба передачу “Дієтологи”, сіли з дідом, дивилися-дивилися, поковтали слинку та й відмовилися від рецепту, бо авокадо не виявилось у холодильнику. Пішла баба вівсянку варити, а дід стоїть із ложкою, чекає, закреслює дні на календарі до пенсії. Як виживають старенькі — таємниця… “Нез’ясовано, але факт”.
Ой, а в які цікаві ігри грається з нами телебачення: лотерея “Кено”, “Золота фортуна”, “Мегалот”, “Прихована камера”, “Лото-забава”.
“Адреналін” — одним словом…
“Безумці” — цікаво, це ж про кого?
О, нарешті дочекалася!
— Мамо, йдіть дивіться: виступ ансамблю ім. П. Вірського, а ось передача “Слово про слово”, а ось звучить українська пісня, а ось гумористи українські виступають, а ось передача для батьків про виховання дітей, а ось мультфільми українські, а ось письменник виступає…
Продовжуйте, діти, продовжуйте. Може, й справді це буде на нашому телебаченні. Бо інакше нічого не дивитимуся, крім фільму “Стій, а то мама стрілятиме!” Може, хоч там підкажуть, що робити.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment