З Україною в серці

123Цієї весни відзначає своє 70-річчя автор герба і прапора Чернівців і Чернівецької області, творець ювілейної медалі до 600-річчя міста “На славу Чернівців”, член Національної спілки художників України та Українського геральдичного товариства (з 1994 р.), заслужений художник України Орест КРИВОРУЧКО.
Із цієї нагоди у чернівецькому центрі культури “Вернісаж” відкрито ювілейну виставку художника, на якій митець представив майже 180 робіт: графіку, живопис, авторські екслібриси, фото, а також презентував роботи (живопис, графіка, декоративно-ужиткове мистецтво) своєї доньки, мисткині Оксани Скоробогач. Це перша спільна акція мистецької родини. У день відкриття експозиції виставковий зал заледве вмістив усіх гостей та охочих привітати ювіляра.
Марія ВИШНЕВСЬКА,
м. Чернівці

Орест Криворучко добре відомий далеко за межами Буковини й України. Він постійний учасник обласних і республіканських виставок, має художній альбом, що побачив світ 2006 року, публікації в різних газетах, журналах, каталогах. Брав участь у багатьох міжнародних виставках (ex libris, мала графіка, естамп) і є лауреатом десяти міжнародних конкурсів екслібрису. В його активі 20 персональних виставок (графіка, живопис). Твори експонувалися у багатьох країнах світу на всіх континентах.
Майбутній художник народився у передмісті Чернівців, Старій Жучці (тепер це мікрорайон обласного центру). Здібності до малювання проявилися рано. Закінчивши неповну середню школу і маючи гарні оцінки з усіх предметів, продовжив навчання у чернівецькому художньо-ремісничому училищі № 5. Тут освоїв складні орнаменти розпису житлових інтер’єрів і громадських приміщень у техніці грізайль, вивчав малюнок, живопис, історію стилів (спецтехнологію, ліплення), створення фресок. Закінчив училище “на відмінно” з найвищим розрядом (сьомим) альфрейника-живописця. До армії працював за фахом, а повернувшись зі служби, продовжив навчання, отримав повну середню освіту і вступив до Московського вищого художньо-промислового училища, колишнього Строгановського (нині це — Московська державна художньо-промислова академія імені С. Г. Строганова) на відділення графіки. Вище художньо-промислове училище дало О. Криворучкові енциклопедичні знання. “Ми там малювали не лише натуру, — розповів Орест Іванович, — а й вивчали історію мистецтва, проектували інтер’єри, ліпили, вивчали технологію поліграфії, шрифти, офорт, конструювання і навіть оформлення упаковок. Усе це знадобилося мені в житті”. На формування його як митця значною мірою впливало й спілкування з талановитими однокурсниками й учителями Олексієм Скляренком (живопис), Ігорем Богдашевським (промислова графіка), Глібом Виноградовим (поліграфія).
Діапазон творчих пошуків Ореста Криворучка вражає: від оригінальних живописних робіт до малої графіки. Він охоче пише аквареллю. Є в доробку художника сюрреалістичні спроби (“Верби в Коровії”, “Вечоріє”, “Передчуття”, “Затемнення” та інші), які свідчать про широке зацікавлення митця. Займається він й усіма відомими видами графіки, використовуючи різноманітні техніки, зокрема й винайдені особисто. Його екслібриси вражають майстерним філігранним відтворенням змісту, часто дотепним зображенням характеру замовника, але створеним делікатно, в стилі дружнього шаржу. Він єдиний, хто робить екслібриси в техніці інкорель, більшість із них експонувалися на міжнародних виставках і конкурсах, отримали нагороди. Екслібрис став для Криворучка предметом колекціонування: він власник екслібрисів відомих майстрів графіки з майже 40 країн світу (зокрема гербові екслібриси з Франції XVIII століття, родини Кочубеїв, російського царя Миколи II, кайзера Вільгельма II та інші).
Ще в юнацькі роки Орест Іванович захопився фотографією. Свій перший фотоапарат він придбав 1965 року. Його перша персональна виставка фоторобіт відбулася на початку ХХІ століття в Чернівецькому художньому музеї, а остання — 2009 року. Це і портрети, і пейзажі та просто художні фотографії. Особливе місце відведено світлинам, присвяченим рідним Чернівцям і його мешканцям.
2004 року “за вагомий внесок у справу національного відродження та сприяння в розвитку української культури і самовіддану працю на теренах духовного зміцнення українського народу” заслуженого художника України Ореста Криворучка відзначили грамотою Всеукраїнського товариства “Просвіта” ім. Т. Шевченка.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment