Небезпечні політичні ігри

Петро АНТОНЕНКО

У столичній агенції УНІАН Всеукраїнське товариство “Просвіта” провело прес-конференцію, тема якої — надзвичайні загрози для державності, пов’язані з “протягуванням” через парламент одіозного мовного законопроекту Ківалова—Колесніченка.
У прес-конференції взяли участь голова “Просвіти”, народний депутат Павло Мовчан, перший заступник голови УНП, член Головної ради “Просвіти” народний депутат Іван Заєць, доктор юридичних наук, професор, президент ВГО “Асоціація українських правників” Василь Костицький, доктор юридичних наук, професор Володимир Василенко, письменник, критик, перекладач Дмитро Дроздовський.
У вступному слові Павло Мовчан зазначив, що провладна більшість парламенту подає ситуацію так, що ухвалення цього мовного закону — справа вирішена, попри величезне збурення, яке він викликав у нашому суспільстві. Насправді ж суспільна напруга лише наростає, адже це не якийсь черговий законопроект, що його проштовхує правляча коаліція, а замах на основи державності, по суті, початок її демонтажу. Це нагадує 30-ті роки, коли починалося все з відомого політичного процесу над Спілкою визволення України, а продовжилося Голодомором, терором, розстрілами, депортаціями цілих народів. Різниця лише у тому, що нині цей наступ на державність і демократію має начебто демократичну форму, через парламент. Характерно, що він ведеться якраз напередодні Дня Конституції України. Тому “Просвіта” закликає всі патріотичні, державницькі сили України стати на захист одного з основних положень Конституції — державного статусу української мови.
Влада перейшла рубікон, зазначив у своєму виступі Іван Заєць. Він наголосив, що цей мовний законопроект украй небезпечний для суспільства, держави з кількох причин. Перша — він ксенофобський, розпалює міжнаціональну ворожнечу, різко звужує конституційні права корінної нації — українців. Друга — законопроект сепаратистський, містить загрозу розчленування держави за мовною ознакою, утворення на її території практично непідконтрольних місцевих “князівств”.
Володимир Василенко як правник вказав на низку грубих порушень законодавства вже на стадії підготовки, подання в Раду і внесення на голосування цього законопроекту. Зокрема обманом є твердження авторів проекту, що впровадження цього закону не потребує додаткових бюджетних витрат. Насправді ж ідеться про величезні для нашого бюджету кошти — десятки мільярдів гривень. Також ухвалення закону викликало б потребу внести зміни до майже двох десятків чинних законів, дотичних до мовної сфери, про що автори законопроекту мовчать. Грубо порушується при просуванні цього закону Регламент Верховної Ради, що дає більш ніж достатній привід голові парламенту не виносити проект на голосування. Чому він цього не робить?
Внесення такого скандального законопроекту, звернув увагу Василь Костицький, — не випадковість, воно вписується в загальну тенденцію антиукраїнських сил із руйнування стабільності в країні й самої державності. І якщо хтось спокійно спостерігає за цим, стверджуючи, що внесення такого законопроекту лише передвиборна технологія, піар певних політичних сил, то це небезпечно, бо в політику не можна гратися, надто це серйозна річ. Узагалі ж парламент виходить за межі своїх повноважень, голосуючи такі законопроекти. Хоча б тому, що є чітка норма Конституції: жоден новий закон не може звужувати права громадян, зафіксовані в уже чинному законодавстві. Тут же обмежуються мовні права десятків мільйонів українців.
Дмитро Дроздовський проаналізував мовну практику європейських держав. Із нею нічого спільного не мають положення законопроекту Ківалова—Колесніченка хоча б тому, що це просто демагогія. Треба сказати прямо — усе це частина глобального проекту сусідньої держави з втягування України в будований Кремлем “русскій мір”. Відтак, це замах на основи нашої державності.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment