Вовки в овечих шкурах

img_8949
Губернатор Дніпропетровщини Олександр Вілкул привітав Раїсу Грозу, яка на лікарняному ліжку зустріла своє 77-річчя

Коли терористи не змогли зняти з карток 4,5 мільйона доларів, вони погрожували, що наступними жертвами вибухів стануть діти і люди похилого віку.
СБУ спільно з міліцією і прокуратурою провели у Дніпропетровську успішну спецоперацію із затримання чотирьох місцевих мешканців, що організували 27 квітня серію вибухів.
Наталя ГАРМАШ,
м. Дніпропетровськ

Напередодні травневих свят не тільки Дніпропетровськ, а й усю Україну потрясли потужні вибухи, що пролунали на трамвайних зупинках, біля коледжу та дитячого парку. Травми отримало понад тридцять осіб, 10 із яких — підлітки. Запобіжною таку акцію не назвеш — вона була схожа на оголошення війни. Місяць співробітники СБУ і міліції намагалися не тільки запобігти новим терактам, а й знайти злочинців.
Ще постраждалі не оговталися і з зупинок не прибрали понівечені павільйони, уламки скла і калюжі крові, а на електронну адресу Служби безпеки України надійшов лист від організаторів цього жахіття з вимогою виплатити 2 мільйони доларів за те, щоб не почалися нові вибухи, і… картинка двох схожих на близнюків фотороботів. Якщо силовики погоджуються на переговори з терористами, то фотороботів мають показати по центральному телеканалу. Майже всі ЗМІ розповсюдили ці нібито портрети злочинців! Через кілька днів, задоволені ефектом, невідомі надіслали нові вимоги: вже 4,5 мільйона доларів та оприлюднення ще одного фоторобота-близнюка, що означало б згоду спецслужб на збільшення суми: “Гроші, які ми вимагаємо, це 10 центів США за кожного мешканця України, тобто 4,5 мільйона доларів. На вибухівку 27 квітня ми витратили 1200 гривень, а компенсацій держава заплатила 1,5 мільйона. Ми можемо діяти безкінечно. Заплатіть, і ми залишимо країну, — це буде значно дешевше”.
— Після показу фотороботів повідомлення почали надходити не лише на електронну адресу, а й за допомогою СMС, — розповідає глава СБУ Ігор Калінін. — Ми розробили оперативний план з виявлення терористів, в якому дії співробітників було розписано похвилинно. Правоохоронці відразу висунули версію про корисливий мотив злочину, і вона підтвердилася. Ці люди хотіли тільки грошей, але, щоб їх отримати, розробили досить складну схему. Втім, вони навіть не зрозуміли, що вже діють за нашим сценарієм.
Незабаром на адресу СБУ в Дніпропетровській області надійшов важкий конверт, у якому було 18 міжнародних карток “Приватбанку” із вказівкою: перерахувати на ці рахунки необхідну суму, щоб її можна було зняти рівними частинами по 20 тисяч доларів. Терористи намагалися уникнути будь-якого підступу, тому самі відкрили банківські рахунки, отримали картки і надіслали їх поштою. А потім запропонували повернути у досить оригінальний спосіб: “Викиньте картки з другого вагона з кінця потяга наліво у напрямку руху”…
Дніпропетровські “бомбісти” знову виявили нестандартний підхід. 24 травня вони надіслали на мобільний одного зі співробітників СБУ СМС-ку: “Поезд Днепропетровск-Донецьк 14.36 второй вагон сконца выбросить налево походу по звонку з этаво номира когда отабьем. Будьте готовы с вокзала”. Як вдалося оперативникам “сісти на хвіст” винахідливим злочинцям, керівники силових відомств не розповідають. До цього часу всі дії двох шантажистів уже фіксувала відеокамера. На кадрах, що показали журналістам, добре видно, як двоє чоловіків у футболках (один високий і плечистий, інший йому до плеча) ідуть уздовж залізничного полотна. Піднявши невеликий пакет після того, як пройшов потяг, вони переодягаються в посадці і виходять уже в панамках, насунутих на очі.
— Саме так вдалося ідентифікувати цих людей, — розповідає глава СБУ Ігор Калінін. — Оперативні дії тривали, ми навіть дозволили злочинцям отримати готівкою близько 24 тисяч доларів. Відеокамери зафіксували, як вони обходять різні банкомати, знімаючи гроші. Але потім трансакції заблокували і злочинці занепокоїлися. 29 травня вони надіслали таке повідомлення: “Ми підібрали 18 карток “Приватбанку” уздовж полотна далеко від правильного місця скидання, перевірили 1 картку в суботу. Банкомат з технічних причин грошей не видав. 30 травня до 13 години ви повинні зробити наступне. Ліквідувати всі картки, крім (перераховувалося вісім номерів), перевести на ці картки всі гроші рівними частинами, розблокувати картки, прибрати обмеження на зняття грошей (не менше 20 000 в день). Якщо сьогодні ввечері банкомати не будуть видавати гроші або ви спробуєте перехопити кур’єра, ми припиняємо всі переговори”.
Це послання завершувалося серйозною загрозою: “В іншому випадку ми робимо нові вибухи, тепер будемо працювати на кількість жертв серед дітей і старих. Після чого будемо говорити з іншими людьми, більш поступливими. Час у вас до 10:00 30 травня”. Прочитавши про “вибухи на дитячих майданчиках”, члени оперативної групи, в яку входили найкращі слідчі України, зрозуміли, що часу на подальшу гру у них не залишилося. Про двох злочинців вони знали майже все: де живуть, працюють, хто їхні друзі і родичі. Керував операцією із затримання дніпропетровських терористів міністр МВС України Віталій Захарченко.
Проведено безпрецедентний обсяг оперативних розробок і слідчих дій, в яких брало участь більше п’ятисот працівників: 106 оглядів місць події, 38 обшуків, понад 100 експертиз, допитано понад 600 свідків. Всі дії оперативників під час проведення антитерористичної операції було розписано похвилинно. В обшуках на квартирах, дачах, у гаражах підозрюваних, їхніх родичів і знайомих було задіяно 60 оперативних груп. Така напружена і скрупульозна робота пояснювалася тим, що існувала реальна загроза нових вибухів не тільки в Дніпропетровську, а й в інших містах.
Як зазначив Віктор Захарченко, спецслужби отримали від терористів близько 15 повідомлень на електронну адресу та СМС. Вони й дозволили вийти на слід терористів. У слідства є достатньо доказів причетності цих людей до організації терактів, зокрема вилучені електронні носії інформації. У них — не тільки листування, а й поради з інтернету щодо виготовлення вибухових пристроїв. Самих бомб або їх компонентів не виявлено. Але, як пояснив Віталій Захарченко, виготовити вибуховий пристрій не важко, — терористи зазвичай роблять це перед злочином, відразу встановлюючи таймер на певний час. І намагаються якомога швидше позбутися бомби.
Коли ці люди вже були затримані і розповіли про підготовку до терактів, оперативники вилучили записи з тих камер спостереження, які могли їх бачити. Таким чином свідчення були підкріплені наочно.
Народний депутат України, заступник голови комітету Верховної Ради з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією Геннадій Москаль в інтерв’ю кільком ЗМІ уже оприлюднив імена підозрюваних: 34-річний Віктор Сукачов, 35-річний Віталій Федоряк і 33-річний Лев Просвирнін. Перший викладає політологію в поважному дніпропетровському виші, другий теж працює в одному з ВНЗ. Про третього відомо ще менше: очолює в Україні представництво російської фірми, яка торгує шлагбаумами, броньованими дверима та іншими засобами захисту, на своїй сторінці в “Однокласниках” має багато друзів, переважно жіночої статі, їздить на мотоциклі, купається взимку в ополонці і дуже любить подорожувати. Про четвертого взагалі поки що нічого не відомо. Нібито навіть правоохоронці не знали про його причетність до терактів, а вперше почули від спільників.
До речі, незабаром після вибухів, 29 квітня, на телеканалі “Мир” політолог Віктор Сукачов навіть коментував дніпропетровські теракти: мовляв, є багато людей, яких скоротили з армії чи міліції, — таким чином вони висловили своє невдоволення. Сукачов — особистість у місті відома. Колись навіть був довіреною особою однієї з партій на виборах до Верховної Ради.

* * *

Прокурор Дніпропетровської області Наталія Марчук трохи підняла завісу над таємницею слідства у справі про терористичні акти в Дніпропетровську. Хоча керівники силових відомств України й продемонстрували журналістам кадри стеження за підозрюваними та тексти оперативного листування з ними в інтернеті, дуже вже багато в цій резонансній справі не зрозумілого суспільству і викликає у мешканців міста недовіру до версії правоохоронців. Головний сумнів: чи могла людина з вищою освітою, науковим ступенем, педагог, скоїти такий жорстокий злочин?
Як зазначила днями Наталя Марчук, є чимало доказів причетності цієї четвірки до терактів не тільки в квітні поточного року, а й у жовтні минулого року в Харкові та Запоріжжі, а в листопаді — біля дніпропетровського ЦУМу. Тоді від вибуху бетонної урни загинув випадковий перехожий. Прокуратура порушила кримінальну справу за фактом тероризму, але відповідальності за вибух ніхто на себе не взяв, і слідство зайшло в глухий кут. Тепер воно продовжиться в рамках нової справи про тероризм.
— Ці молоді люди — освічені, начитані, мають дуже високу самооцінку, — підкреслила Наталія Василівна. — Вони вважали, що стоять над усіма, але не можуть реалізуватися в нашому суспільстві, тому хотіли за будь-яку ціну вивищитися над ним. Гроші, звичайно, головний мотив злочину, але учасники цієї групи хотіли посіяти в місті переляк, підкреслити, що міліція неспроможна їх знайти. Вони вважали, що розробили і здійснили ідеальну схему злочину, в якому все продумано до дрібниць і розкрити його неможливо. Психіатрична експертиза точно визначить особливості цих людей і мотивацію їхнього вчинку. Але вже зараз немає жодних сумнівів у причетності цієї групи до вибухів. Правоохоронці переглянули сотні записів із відеокамер, причому кожну вилучали за санкцією суду, а останній запис був із приватної камери, яку надала нам господиня сусіднього домоволодіння, — там видно, як вони виходять із чорними пакетами зі свого будинку.
Першим до рук правоохоронців потрапив запис із панорамної відеокамери, встановленої на будинку якраз навпроти зупинки, де пролунав перший вибух. На відео добре видно, як незадовго до вибуху чоловік несе до зупинки чорний пакет і кладе його в урну. Після цього пошук відеозаписів проводили в радіальних напрямках. Хоч як дивно, але ніхто не знає, де в місті встановлені приватні пристрої стеження, бо реєструвати їх не обов’язково. Камер виявилося так багато, що понад 2 тисячі оперативників переглядали записи безперервно, цілодобово, змінюючи один одного. І злочинці потрапили в поле зору.
До речі, вже після арешту вони стверджували, що свої вимоги в запечатаному конверті вкинули в одну з урн неподалік трамвайної зупинки, і навіть вказали, в яку. Але слідчі спростували це, бо відразу після вибуху з урн у центральній частині міста вилучили їхній вміст і зберігали як речовий доказ. Листів там не було.
— Цей злочин було розкрито завдяки рядовим співробітникам правоохоронних органів, — підкреслила Наталія Марчук. — У слідства багато незаперечних доказів вини цих людей, хоча дехто ще намагається поставити їх під сумнів. Днями на телефон довіри СБУ прийшло СМС-повідомлення: “Ви зробили помилку, не тих взяли. Ми справжні, готуйтеся до масштабного хаосу, у нас півтонни вибухівки”. Не минуло і дня, як цього аноніма затримали. Це 33-річний раніше судимий мешканець Дніпропетровська, проти нього вже порушено кримінальну справу. Також встановлено, що до вибухів він не має жодного стосунку.
Ректор Дніпропетровського національного університету Микола Поляков упевнений, що його колишній підлеглий Віктор Сукачов (який викладав на кафедрі політології предмет “Державне управління та місцеве самоврядування”) міг скоїти такий злочин. Днями, зібравши журналістів, він назвав колегу цинічною і жадібною до грошей твариною, яка до того ж нахабно просторікувала про причини вибухів по телебаченню.
— Він зарозумілий, важко сприймає критику, — підкреслив ректор. — За кілька місяців роботи на кафедрі він так і не зумів налагодити дружніх стосунків з колегами. Шкода, що ми не розгледіли вовка в овечій шкурі.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment