Фантазії з емоцій і думок

Валентина ЄФРЕМОВА,
мистецтвознавець, заслужений працівник культури України

На початку ХХІ століття “Новітній арт-текстиль України” набув нових форм свого розвитку. Саме це підтвердила виставка декоративно-ужиткового мистецтва, яку влаштувала українська секція Міжнародної організації АІСІ. Майстри тканин знову привабили глядачів розмаїттям своїх творінь, сповнених яскравих образно-пластичних ідей, неповторних стилістичних рішень. 90 творів різної спрямованості прикрасили Музей сучасного мистецтва України. У виставці взяли участь 32 майстри художнього ткацтва з 10 міст нашої держави.
Витоки художнього текстилю сягають глибокої давнини. Відомо, що до пряль і ткаль ставилися з особливою повагою, бо вважалося, що це ремесло сповнене магічних ритуалів. Згадаймо міфологію: богиня Пенелопа під час ткання була наділена здібностями зупиняти час. Вважалося, що стежки ниток, візерунки, вузлики здатні впливати на долю людини. Досить нагадати про сповнений особливої семантики весільний рушник, який і сьогодні в надзвичайній пошані.
У різні часи ткацтво переживало складні трансформації. Нарешті ми стали свідками прекрасних метаморфоз, які перетворили декоративно-ужиткові твори у живописні. Справді, сучасні технології, використання різних фактур, образно пластичні інсталяції, розмай декоративних елементів розширили художньо-стилістичний діапазон виробів із ткацтва.
Магічну кольорову гаму випромінюють гобелени народної художниці України Л. Жоголь. Майстриня знаходить таку палітру й композиційну побудову, що її твори перетворюються на багатопланові картини, про що свідчить представлена композиція “Жито цвіте”.
Приваблює життєдайний твір “Зустріч сонця” Л. Борисенко з Києва. Привертає увагу квітковий орнамент на верхній площині гобелена, у його конструктивному рішенні відчувається подих історії.
Радують око вишукані твори з Древом життя, польовими квітами, хлібними полями, подихом гір Карпат, різнотрав’ям Полісся, Задніпров’я. Квітковий розмай палає на диптиху “Мальви” Н. Грекової з Харкова, романтичним настроєм сповнений гобелен “Квітка дитинства” М. Фізер із Черкас. А панно “Тополя” О. Мороза з Києва приваблює своєю філігранною технікою, яка співзвучна живопису. Радість випромінює композиція О. Ковача з Херсона “Сонячний день”. До серця припадає історія “З життя грушки”, яку створила О. Риботницька зі Львова.
Багатьом творам притаманні пошуки творчого самовираження. Такими є гобелени М. Базак і Г. Вершиніної, інсталяції Б. Губаля, Т. Мялковської, Л. Білик, Г. Дюговської, асамбляжі А. Жмайло й О. Маріно.
Оригінальні техніки використані у вишитих панно, сповнених символіки та філософських асоціацій. Такою багатогранністю вирізняються твори О. Мороз, І. Шостак-Орлової, О. Куца-Чапенко, В. Ганкевич, О. Суходольської.
Тетяна Кисельова розкрила свої мрії в колажі “Час розваг”. Величезний простір наповнюється об’ємним дійством із ляльковими обличчями, птахами в мереживі дерев, квітковими акцентами. Фантазія художниці не має межі, вона використовує аплікації, плетення, декоративну фурнітуру, різноманітні тканини, металеві блискавки тощо.
Сміливо експериментує О. Парута-Вітрук у гобелені “Пора осіннього птаха”. Поєднання різних фактур (вовна, бавовна, льон) і технік ручного ткацтва робить твір новітнім у технічному вирішенні та привабливим за емоційним станом.
Куратори виставки заслужений діяч мистецтв України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка Зоя Чегусова та художниця Тетяна Кисельова зазначили, що винахідливість українських майстрів, творча завзятість і шанобливе ставлення до історичних витоків народної культури притаманне багатьом представленим різноплановим творам.
Виставковий простір Музею наповнився справжнім театральним дійством, у якому вирував розмай варіацій представлених інсталяціями з шовкопрядними коконами, капелюхами, сумками, фігуративом, абстракцією. Відчувалася аура любові, вишуканості, ліричного настрою та високої професійності.
Широкий тематичний діапазон і глибина символіко-філософських підтекстів продемонстрували відхід митців від стандартних смаків. Художні образи стали співзвучними сучасності. Художників цікавить фольклорна тематика, у якій вирує прагнення жити на щасливій землі.
Кожен майстер уплів у традиції свої мистецькі фантазії, сповнені внутрішньої філософії людини, безмежної любові до творчості.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment