Зараз діємо ми!

p1010093Щоденник спротиву

3 липня 2012 р.
Народні депутати В’ячеслав Кириленко, Андрій Парубій, Олесь Доній, Ярослав Кендзьор, Ксенія Ляпіна, Іван Стойко, Лілія Григорович, Зіновій Шкутяк, Микола Кульчинський, Юрій Гримчак на знак протесту проти антиконституційного закону № 9073 “Про засади державної мовної політики” оголошують голодування біля стін Українського дому, де наступного дня має відбутися прес-конференція президента Віктора Януковича.

4 липня
Близько 6-ї ранку біля Українського дому загін спецпідрозділу “Беркут” уперше зробив невдалу спробу витіснити депутатів, що оголосили голодування, і кілька сотень представників громадських організацій, опозиційних політичних партій (УНП, “Батьківщина”, “Фронт змін”, “Свобода”, КУН та ін.).

***
В Інтернеті з’являються повідомлення про те, що в Київ спішно, по команді “Тривога!” стягуються з найближчих до столиці центральних областей спецпідрозділи “Беркуту”. Вони розташовуються біля Верховної Ради, на Банковій, біля Адміністрації Президента, оточують учасників акції протесту біля Українського дому.

***
О 10:20 беркутівці чисельністю в кілька батальйонів вдаються до навального наступу з боку вулиці Трьохсвятительської. У повній бойовій викладці вони безжально прокладають собі шлях кийками, застосовують сльозогінний газ. Під спів національного гімну, брязкіт омонівських обладунків, крики “Геть бандитів!”, “Міліція з народом, мєнти з паханом!” перші ряди захисників, зчепившись попід руки, під потужним тиском задніх відганяють беркутівців. Серед протестувальників є перші поранені…

***
Влада працює на випередження. В Інтернеті і по радіо розповсюджується сміховинна інформація про нібито поранених “слуг” закону.

***
Російське телебачення, радіо, а потім і їхня преса подають інформаційні повідомлення про події в Києві неправдиво, під копірку. Зміст такий: в Україні парламентська криза; вона пов’язана з тим, що з приходом до влади Партії регіонів Президент приступив до виконання взятих перед Європою зобов’язань щодо забезпечення прав національних меншин, а вишколені в Карпатських спортивних таборах і підвезені зі Львова націоналісти зчинили бійку з охоронцями правопорядку.

***
Громадські активісти розповсюджують листівки, у яких закликають: “Друже! Ти потрібен біля Українського дому!
Наш плацдарм перед Українським домом надзвичайно важливий. Сьогодні тут серце України. Щодня підтягуються нові люди з областей та з Києва. Хвиля наростає. Тому важливо, щоби ти прийшов сюди не раз і не на годину.
Наші вимоги:
— розпуск Верховної Ради, відставка президента;
— розпуск міліції, судів, прокуратури, податкової. Формування нових структур з нових людей за принципом люстрації;
— дострокові чесні вибори до Верховної Ради за принципом люстрації.
Жодних “союзів” з “хорошими” олігархами проти “поганих”! Ми пам’ятаємо 2005 рік.
Цього разу буде чесно і по-справжньому! Ми переможемо, бо з нами Правда!”.
***
Президент Національного університету “Києво-Могилянська академія” Сергій Квіт робить заяву: “…Так не можуть поводитися народні депутати України. Було порушено все, що тільки можливо порушити, передусім — Закон України “Про Регламент Верховної Ради”.
Національний університет “Києво-Могилянська академія” неодноразово подавав експертні висновки щодо низької якості мовних законопроектів, висловлював свою позицію у листах до очільників держави та публічних зверненнях. Як президент Києво-Могилянської академії, я підтверджую цю позицію: такий закон не може бути підписаний ні Головою Верховної Ради України, ні Президентом України, які зобов’язані зробити все, щоб правове поле нашої держави не було остаточно зруйнованим”.

***
“Ми відчуваємо обов’язок сказати: те, що зараз відбувається — це шлях у прірву, шлях до громадянського конфлікту і розвалу держави”, — заявили десять глав українських Церков і релігійних організацій у відкритому листі до Президента України щодо мовного питання.

***
Представники громадських рухів і опозиційних партій Львова заблокували вхід у Львівську облдержадміністрацію. “Окупаційний режим перейшов межу, Україна перед загрозою втрати самостійності”, — сказав один із учасників акції протесту, керівник обласного виборчого штабу ВО “Батьківщина” Степан Кубів. Перед цим опозиційні сили створили обласний страйковий комітет, бо, як вони заявляють: “…заяви, звернення, апеляції до влади не дають жодного результату”.

***
У Донецьку учасники мітингу на захист української мови вимагають позбавити українського громадянства авторів антиконституційного закону “Про засади державної мовної політики” нардепів Вадима Колесніченка й Сергія Ківалова.

5 липня
У день свого 60-річчя перед учасниками акції протесту виступив народний депутат Іван Заєць, заступник голови Української народної партії: “У Верховній Раді відбувся конституційний переворот, який укотре довів, що парламентською діяльністю керує кримінал. І забезпечує він це не лише кулаками, а й голосуванням за депутатів, яких навіть не було в залі, на підтримку віртуального законопроекту, остаточного тексту якого не існує в природі.
Саме тому ігнорується Конституція України, Закон “Про Регламент Верховної Ради”, народ і навіть свої ж “подільники”. Адже щоб здійснити конституційний переворот, провладна більшість — Партія регіонів, КПУ, партія Литвина, — відправила “ненадійних” членів своїх фракцій у різні інстанції по вигаданих справах, і, скориставшись їхніми картками, проголосувала за неіснуючий мовний законопроект”.
Окрім того, на переконання Івана Зайця, “останні події в парламенті довели, що режим Януковича — маріонетковий інструмент у руках кремлівської влади. Достатньо було приїхати главі адміністрації президента Росії Путіна Сергію Іванову і заявити, що закон про мови необхідний Україні, як парламентська більшість, відкинувши Конституцію і регламент, взялася виконувати вказівку Москви. Сьогоднішні події також засвідчили, що режим Януковича продовжує торгувати стратегічними ресурсами країни: безпековими і територіальними — раніше у Харкові, гуманітарними — сьогодні, а завтра готується торгувати землею”.
І підсумував: “Жоден депутат, який віддав свій голос за антиукраїнський мовний законопроект і тим самим встромив ніж у серце України та посприяв порушенню миру і спокою в Україні, не повинен бути у наступній Верховній Раді”.

***
Опозиційні партії й громадські організації Дніпропетровщини вирішили з 5 липня розпочати щоденні акції протесту, аж доки не буде повалено режим Януковича. Про це лідери місцевих опозиціонерів заявили на мітингу проти прийняття мовного закону.
***
Члени Громадської гуманітарної ради при Президентові України Іван Драч і Богдан Ступка висловили рішучий протест проти ухвалення Верховною Радою України в першому читанні законопроекту “Про засади державної мовної політики”, виступивши із заявою, у якій, зокрема, сказане таке:
“Ми звертаємося до Президента України Віктора Януковича як Голови Громадської гуманітарної ради терміново скликати засідання ради й висловити неоднозначно свою, як Президента України, позицію щодо законопроекту “Про засади державної мовної політики”. До речі, попередній Президент України своїм Указом від 15 лютого 2010 р. № 161/2010 затвердив “Концепцію державної мовної політики”. Цей Указ повинен діяти, адже Ви, шановний Вікторе Федоровичу, його не відміняли.
У Положенні про Громадську гуманітарну раду, яке було затверджено Вашим, пане Президенте, Указом від 2 квітня 2010 року № 469/2010, одним із основних завдань гуманітарної ради є: “Забезпечення збереження громадянської злагоди в суспільстві, формування толерантності в міжнаціональних відносинах, досягнення компромісу і консенсусу у питаннях формування та реалізації мовної політики, збереження історичної та культурної спадщини”.
Очевидно, що законопроект “Про засади державної мовної політики” не тільки не сприятиме збереженню громадянської злагоди в суспільстві, досягненню компромісу і консенсусу в питаннях формування та реалізації мовної політики в Україні, а навпаки, вже підняв високу хвилю протестів і поставив під загрозу збереження громадянського миру в суспільстві. Громадська гуманітарна рада повинна рішуче засудити ці спроби узаконення російської мови як другої державної в Україні. Якщо цього не буде зроблено, ми не вважатимемо можливим перебувати далі в складі Громадської гуманітарної ради”.

***
Українські організації Європи та США поширили заяву щодо “ухвалення” Верховною Радою “мовного” закону. У ній, зокрема, зазначається:
“Ми, представники українських організацій Європи, висловлюємо наш протест проти політики чинної влади, зокрема проти “мовного” закону та деукраїнізації країни. Працюючи на чужині для забезпечення мінімальних умов для існування наших родин в Україні та будучи найбільшим інвестором в українську економіку, ми докладаємо максимальних зусиль для популяризації української мови та культури, натомість чинна українська влада робить все для їхнього знищення. Останніми діями влада перейшла Рубікон!
Ми робитимемо все від нас залежне, щоб донести до політиків і народів країн нашого проживання правду про ситуацію в Україні та закликатимемо їх не співпрацювати з керівництвом України! Необхідно чітко розрізняти український народ та купку пройдисвітів, котрі узурпували владу в Україні! Ми закликаємо наших рідних, друзів, представників громадських організацій та всіх свідомих українців не бути байдужими!”. Під заявою стоять підписи 30 представників українських громадських організацій світу.

***
Біля Українського дому ні на мить не припиняється мітинг. Підсилювальна установка, що змонтована в мікроавтобусі з навскісним написом по борту “Остання барикада”, працює без відпочинку. До мікрофона один за одним підходять депутати, прості громадяни, відомі й маловідомі громадські діячі, співаки, музиканти… Заяви, заклики, пісні, музика, промови на захист Конституції і незалежності України час від часу перериваються дружним співом національного гімну. НСПУ на терміновому засіданні секретаріату ухвалила заяву, яку виголосив перед учасниками акції Володимир Шовкошитний: “У цю тривожну хвилину загрози громадянської війни та розколу в Україні звертаємося до всіх, кому дорогий мир і злагода в державі. Верховна Рада ухвалила закон, який порушує хистку мовну рівновагу в толерантному українському суспільстві. Це зроблено для того, щоб відвернути увагу людей від спричиненого бездарною політикою команди Віктора Януковича економічного й соціального краху, загрози дефолту, обвалу гривні, безробіття, стрімкого зростання цін і вартості комунальних послуг, тотальної корупції, провалу всіх соціальних програм, які влада цинічно ігнорує, затуляючись, немов фіговим листком, мовним питанням.
Шахрайське ухвалення мовного закону остаточно підтверджує смерть парламентаризму в Україні, а рішення суду про заборону протестних акцій, гарантованих Конституцією, свідчить про крах судочинства. Мусимо сказати гірку правду: велика провина за те, що сталося в українському парламенті, лежить і на опозиції, для якої вузькопартійні інтереси виявилися вищими від державницьких і яка, тонучи у дріб’язкових чварах, не виявила належної відповідальності, політичної волі у відстоюванні мовного закону, як, зрештою, і в інших життєво важливих для суспільства питаннях”.

***
У парламенті зареєстрували письмову заяву Володимира Литвина про звільнення з посади голови Верховної Ради. На знак протесту проти антиконституційного заколоту, вчиненого парламентською більшістю. За день до цього про складення своїх повноважень заявив віце-спікер Микола Томенко.

6 липня
Учасники мітингу біля Українського дому ухвалили резолюцію, в якій оголошено про початок акції “Україна проти Януковича”. Після цього народні депутати заявили про припинення голодування. Більшість учасників, представників політичних партій, згорнувши свої прапори, розійшлися. “Ми сьогодні перемогли!” — переконував присутніх, а в їхніх особах і всю Україну, лідер партії “Фронт змін” Арсеній Яценюк. Згідно з його твердженням, відмова Володимира Литвина підписати закон є маленькою, але перемогою цієї акції.

7 липня
Група беркутівців “очистила” вхід перед Українським домом від учасників протестної акції і перенесла металеві бар’єри до самих сходів.

***
Преса, радіо, телебачення, які у ці бурхливі дні були не надто щедрими на увагу до подій під Українським домом, тепер замовчують у своїх інформаційних повідомленнях акцію, що все таки триває й подосі.

***
У мікроавтобусі “Остання барикада” із ретрансляційною апаратурою “невідомі” розбили скло. І це на очах у міліції, яка ні на мить не залишає своїх постів навколо протестувальників.
8 липня
“Голосування за цей законопроект (Ківалова-Колесніченка — Авт.) — це не особисте рішення. Потрібно зупинитися у намаганні використати цю ситуацію для покращення чийогось передвиборчого іміджу”, — сказав В. М. Литвин на прес-конференції у м. Житомирі, куди він прибув на свій майбутній мажоритарний виборчий округ.

9 липня
О 9.30 з боку Печерських пагорбів до Українського дому під командою дебелого “бригадира” підходить невелика група оплаченої масовки Партії регіонів і комуністів зі згорнутими транспарантами й прапорами. Усі в очікуванні чергової провокації. Спроба журналістки Нового телеканалу взяти в одної із учасниць інтерв’ю закінчується для неї плачевно: статистка, лаючись, вибиває з рук мікрофон. Міліція, не зважаючи на прохання журналістів захистити і затримати нападницю, байдуже спостерігає.

10 липня
Голодування біля Українського дому продовжують дев’ятеро осіб: Оксана Неживенко, 26 років (Вінницька обл.); Ганна Ющенко, 20 р. (м. Вишгород, Київська обл.); Ольга Вакало, 41 р. (м. Запоріжжя); Олег Веремієнко, 31 р., Катерина Аврамчук, 20 р., Ольга Довгалюк, 20 р. (всі — м. Київ); Петро Шкутяк, 32 р., Олександр Капінос, 28 р., Ольга Данилів, 65 р. (всі — м. Івано-Франківськ).
Разом із ними, цілодобово, не залишаючи цього п’ятачка оборони національної гідності й державної незалежності, продовжують протестну акцію представники громадських організацій, здебільшого молодь. У заяві, яку передано в ЗМІ, зазначається, що вони голодують на знак протесту проти ухвалення антиукраїнського та антидержавного закону про мовну політику. З цього приводу у них конкретні вимоги до президента, голови Верховної Ради Володимира Литвина, народних депутатів України тощо. А від лідерів політичних партій незалежно від декларованої ними передвиборної орієнтації вимагають “припинити принизливе для громадянського суспільства намагання нажити політичний та передвиборний капітал за рахунок примазуванння до громадського спротиву на захист української мови. Ваше слово і діло мали відбутися у парламентській залі; зараз — діємо ми!”.

***

Як відомо нашим читачам, ще 15 червня 2012 року ВУТ “Просвіта” імені Тараса Шевченка через усіх учасників розширеного засідання сесії Головної Ради Товариства звернулося до просвітян із закликом протестувати проти ухвалення закону “Про засади державної мовної політики”, який поверне практику минулого — асиміляцію і денаціоналізацію українців, а згодом і духовний геноцид українського народу, повторить на нашій землі Балканський сценарій розвалу Української держави.
Центральне правління “Просвіти” організувало регулярні прес-конференції в УНІАН, які відбулися 18, 21, 28 червня, транслювалися на 5 каналі. В них узяли участь народні депутати України нинішнього та минулих скликань: Іван Заєць, Юрій Гнаткевич, Микола Кульчинський, Зіновій Шкутяк, Степан Хмара, Василь Костицький, Володимир Шовкошитний, надзвичайний і повноважний посол України в ООН Володимир Василенко, директор Інституту української мови НАНУ академік Павло Гриценко, директор Інституту літератури НАНУ академік Микола Жулинський, експерт Центру політико-правових реформ Олексій Курінний, мовознавець, професор НаУКМА Лариса Масенко, професор Іван Ющук, письменник Дмитро Дроздовський, народний артист України Леонід Мужук та ін.
Модерував зустрічі голова “Просвіти” Павло Мовчан. Зокрема на прес-конференції 6 липня 2012 року в УНІАН він заявив: “Ще ніколи, за всі роки незалежності, Україна не стояла перед загрозою втрати свого суверенітету. Розроблена багатоходівка, яка передбачає розчленування України, і мовне питання — домінуюча складова цього проекту”.
Протестні просвітянські акції почалися в червні, а від 3 липня прокотилися по всій Україні: в Черкасах, Дніпропетровську, Запоріжжі, Донецьку, Луганську, Житомирі, Полтаві, Рівному, Івано-Франківську, Львові та інших містах. Вони відбувалися у набагато важчих умовах, аніж біля Українського дому в Києві: були провокації, побиття, кримінальні переслідування. Нині ми збираємо всі свідчення про ці події і подамо їх детально в наступних числах тижневика та видамо книжкою в бібліотеці “Слова Просвіти”.
Триває збір підписів на захист української мови. Просвітяни не згортають свої протести, бо вважають, що влада вчинила злочин перед українською нацією, і вимагають від Президента ветувати цей закон та припинити цькування титульної мови унітарної держави, рідної мови автохтонного народу.

Хроніку підготував
Микола ЦИМБАЛЮК
Фото автора

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment