Від захисту — до наступу!

p1010152Хроніка подій. Роздуми

Просвітяни з перших днів протестних акцій проти антиконституційного мовного закону Ківалова—Колесніченка беруть у них участь і в Києві, і по всій Україні.
На знак підтримки голодуючих біля Українського дому щодня відбуваються масові акції. 12 липня представники ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка зустрілися з учасниками протесту і висловили солідарність з їхніми вимогами. Відповідальний секретар, заступник голови Товариства Микола Нестерчук та голова Полтавського обласного об’єднання “Просвіти” Микола Кульчинський вручили дорогі для кожного українця книжки — Шевченкові “Кобзарі”, підготовлені й видані Видавничим центром “Просвіта”.

Чернігів

Просвітяни Чернігова, спільно з усіма національно-демократичними силами, беруть найактивнішу участь в акціях на захист державної української мови, проти ухвалення одіозного мовного законопроекту Колесніченка—Ківалова.
На центральній площі Чернігова обласні організації “Просвіти” і УНП провели мітинг, у якому взяло участь багато чернігівців: молодь, відомі письменники, актори, музиканти, художники. Вони підписалися під зверненням до вищих органів влади з категоричною вимогою захисту державної української мови.
Тут же, в центрі міста, під стінами обласної державної адміністрації відбувається безстрокова акція протесту проти цього мовного закону. “Просвіта”, ВО “Батьківщина”, “Фронт змін”, ВО “Свобода”, УНП, НРУ, ПРП, “За Україну”, “Народна самооборона” та інші демократичні партії і громадські організації висловлюють протест проти нищення української мови, а відтак української державності. Учасники акції тримають у руках плакати з гнівними і пророчими рядками Тараса Шевченка, Івана Франка, Михайла Коцюбинського, Лесі Українки про рідне слово. Зібрано вже тисячі підписів чернігівців і гостей міста на захист державної мови.
Промовці налаштовані рішуче — українофобам потрібно дати гідну відсіч, адже цей закон може розпочати процес руйнування країни. Так, член “Просвіти”, заступник голови обласної організації УНП Сергій Соломаха звернув увагу на те, що влада за допомогою “мовного” закону брутально намагається відвернути увагу українців від провалу політики уряду Азарова—Януковича щодо “покращення життя вже сьогодні”. Промовець закликав усі демократичні сили негайно припинити згубне самоїдство та об’єднатися, щоб зупинити пограбування народу, нищення мови і України.
Журналісти сайту “Північний вектор” провели бліц-опитування мешканців Чернігова, поміж яких були і курсанти навчального закладу МВС України. Двадцятеро опитаних висловилися за українську мову у всіх сферах громадського життя. І лише двоє громадян підтримали російську, мотивуючи це тим, що у них є труднощі при заповненні анкет документів українською мовою.
Мешканці міста, попри брехливу агітаційну кампанію антиукраїнських сил, у переважній більшості усвідомлюють, що мовну провокацію політичні банкрути розігрують з метою відвернути увагу народу від провалу своєї соціальної політики. Крім побажань на зразок крилатого виразу Кобзаря “Борітеся — поборете!”, деякі мешканці обласного центру висловлювали досить радикальні рецепти “лікування” для антиукраїнських сил від “мовної хвороби”.

Петро АНТОНЕНКО

Харків

3 липня
Після ухвалення верховною Зрадою закону “Про засади державної мовної політики” харків’яни, які вболівають за майбутнє Батьківщини, почали безстрокову акцію протесту. Того самого дня о 22.00 було встановлено перші 2 намети на площі Свободи. Та працівники міліції намети вилучили, а організаторів затримали і доправили до Дзержинського райвідділу міліції. Близько 3-ї ночі їх відпустили, склавши на кожного по 2 адмінпротоколи: “За порушення порядку організації мітингів і непокору вимогам міліції”.
Натомість окупаційна влада забезпечила пропаганду цього антиукраїнського закону: запущено рекламні ролики, по всьому місту встановлено намети для збору підписів на захист пригнобленого “рускава язика”.

4 липня
На площі Рози Люксембург демонтовано пам’ятник Незалежності. Монумент у вигляді 16-метрової колони, на якій сидить сокіл, розправляючи крила перед злетом, а біля підніжжя стоїть дівчинка… Його було встановлено на честь 10-річчя незалежності України 2001 року. Щороку на державні свята до нього урочисто приходили очільники міста, приносили квіти. І навіть цього року на День Конституції вони не оминули його своєю увагою. А через тиждень монумент Незалежності підступно знищили. У незалежній Україні на 21-му році Незалежності. Головний архітектор Харкова Сергій Чечельницький у місцевих новинах зверхньо і цинічно пояснив, що прийшов кінець “акупації”, порівнював того сокола з “павєрженим фашискім арлом”. То був “плахой”, непрофесійно зроблений пам’ятник. А тепер поставлять новий, професійний — на майдані Конституції. І творитиме його той самий скульптор Рідний, автор знищеного непрофесійного монумента.

7 липня
Новини з районів: усіх працівників освіти зобов’язали вступити в Партію регіонів. Щоб 95 % вчителів до виборів було у ПР. Членські внески — від 5 грн. Хто не погодиться — звільнять.

10 липня
З 11:30 активісти політичних партій та громадських організацій пікетували Харківську міську раду, що на майдані Конституції, 7. Пікетування відбулося у зв’язку з питанням підтримки горезвісного закону Ківалова—Колесніченка, яке було винесено на голосування під час сесії.
У зверненні міськради зазначено, що “процеси, які відбуваються в державі, свідчать про порушення конституційних гарантій вільного розвитку і використання російської мови в Україні”. Це коли ЗМІ російськомовні, у вільному продажу періодика винятково російською, а у закладах і на вулицях міста розмовляють російською та матом.
Мітинг зібрав небайдужих до долі держави: молодь і старше покоління, студентів і їхніх викладачів, для яких “Одна мова, одна нація, одна Батьківщина — це Україна”. До акції долучалось чимало перехожих. Харків’яни розуміють: цей мовний калейдоскоп розірве країну на удільні князівства.
До речі, вартість закону Ківалова—Колесніченка — 12—17 млрд. грн. щорічно. Приблизно три річні бюджети Міністерства охорони здоров’я або чотири бюджети Міністерства культури.
Достатньо 10 % “говорящих”, аби їхню мову визнали “регіональною”. Це означає, що теоретично на окремих теренах може бути до 9 регіональних мов?! Тоді вартість 12—17 млрд. грн. щорічно збільшиться у кілька разів.
Водночас в іншій частині міста відбувався суд над Юлією Тимошенко. Як годиться, з проплаченими провокаторами, що влаштовували бійки, кидали у людей пляшечки з чорнилом.

12 липня
Безстрокова акція протесту триває…

Прес-служба Харківської “Просвіти”

Полтава

5 липня представники об’єднаної опозиції, громадських організацій та небайдужі полтавці вийшли під ОДА на захист української мови. Громадянська акція протесту стає масовішою та радикальнішою — цього дня захистити свою державу і рідну мову від біло-блакитних окупантів прийшло втричі більше полтавців. Багато із них були одягнені в українські вишиванки. Вони тримали в руках плакати на захист рідної мови та проти русифікації країни.
Відкрив мітинг настоятель Свято-Покровської церкви УПЦ Київського патріархату отець Микола Храпач. “Мова дається народу Богом. Це душа нації. І сьогодні мені боляче від того, що в нас намагаються її відібрати, — сказав святий отець. — Українська церква завжди, а тим більше в найскрутніші часи, була зі своїм народом. Сьогодні ми молимося за те, щоб Господь дав розуму тим, хто прагне розколоти нашу державу”. Під час мітингу кожен охочий міг поставити свій підпис під вимогою до влади припинити наругу над українською мовою та розкол країни. За повідомленням модератора заходу, члена Правління Полтавського облоб’єднання ВУТ “Просвіта” Олега Пустовгара, лише першого дня акції в Полтаві зібрали понад дві тисячі підписів.
Фактично, сьогоднішня влада діє, як окупаційний режим, — наголосив у своїй промові депутат Полтавської обласної ради Анатолій Олійник. — Але, окрім нищення усього українського та удару по гуманітарній сфері, мовним законом влада завдає ще й удар по економіці України, — наголосив представник Об’єднаної опозиції “За Батьківщину!”
Також перед учасниками заходу виступили представники громадських організацій, науковці, журналісти, діячі культури, правозахисники, які закликали до останнього боротися за Україну та її мову.

Прес-центр Полтавської “Просвіти”

Чернівці

Чернівецьке обласне об’єднання ВУТ “Просвіта” імені Тараса Шевченка спільно з Українським народним домом провело засідання круглого столу з приводу ухвалення законопроекту “Про засади державної мовної політики” в Україні. У засіданні взяли участь представники громадських організацій, наукових і творчих кіл Буковини.
Головуючими були Остап Савчук — голова ЧОО ВУТ “Просвіта” та Володимир Старик — голова товариства “Український народний дім у Чернівцях”.
Усіх присутніх турбувало питання: як захистити українську мову від зазіхань антиукраїнських сил.
Остап Савчук наголосив, що “Просвіта” активно включилася у боротьбу проти мовної вакханалії, затіяної у Парламенті. Цьому було присвячене останнє засідання Ради ВУТ “Просвіта”. На головному зібранні Товариства йшлося про те, як протистояти намірам політиків розколоти суспільство та уникнути розростання громадянського конфлікту.
У Чернівцях патріотично налаштовані партії та громадські організації вийшли на мітинг на захист української мови. Вимоги мітингувальників підтримали і просвітяни Буковини.
Про активну громадянську позицію заявили понад сорок учасників круглого столу, серед яких — професори Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Надія Бабич, Богдан Мельничук, Георгій Кожолянко, політолог Ігор Буркут, почесний голова товариства “Просвіта” Віктор Косяченко та інші.
Ігор Буркут наголосив, що “нормальний мовний законопроект має виписати нова, справді українська влада”. За словами професора ЧНУ Надії Бабич, для ухвалення закону вибрали той момент, коли студентство не мобілізоване, а суспільство зайняте буденними клопотами: “Наша найбільша біда у манкуртизмі, у зрадництві. І винні не росіяни, а ми самі. Адже люди, які підтримали закон, є етнічними українцями”.
Зміст ухваленого закону розкритикував професор Георгій Кожолянко: “Агроном Колесніченко й автомобіліст Ківалов не могли дати жодної наукової основи цьому закону. Він повний абсурдних тверджень та юридичних казусів і суперечить Конституції України”.
Голова спілки письменників Буковини Віра Китайгородська зазначила, що “для порятунку мови нам слід перейти від захисту до наступу!”. І повідомила, що обласна Спілка письменників виступила зі зверненням оголосити Табачника, Ківалова і Колесніченка персонами нон-ґрата.
Голова обласного товариства “Просвіта” Остап Савчук заявив: усіх, хто у протизаконний спосіб “протискує” цей закон, слід судити за порушення Конституції.
Отець Валерій Сиротюк запропонував провести ходу містом від пам’ятника Тарасу Шевченку до могили Сидора Воробкевича — мирну процесію буковинців без партійних прапорів та відзнак, під державним прапором України.
Учасники круглого столу підтримали пропозицію.
Зрештою, після кількагодинного обговорення присутні представники громадських організацій та науковці підписали Звернення до керівництва держави, у якому, зокрема, й таке:
“Ми закликаємо Президента України Віктора Януковича виконати свій головний обов’язок — бути гарантом Конституції України та накласти вето на цей законопроект!
Ми закликаємо Кабінет Міністрів України негайно підготувати та внести до Верховної Ради України після проведення широкого громадського обговорення новий законопроект “Про мовну політику” з урахуванням вимог Конституції України, рішення Конституційного Суду від 14 грудня 1999 року (справа про застосування української мови) та міжнародного законодавства!
У разі невиконання наших вимог ми закликаємо всіх громадян України до проведення безстрокових акцій протесту та бойкоту норм законопроекту “Про засади державної мовної політики” в Україні!
Пам’ятаймо, що нашим основним законом є Конституція України, 65 стаття якої вимагає від громадян України захищати нашу Вітчизну, її незалежність, територіальну цілісність та державні символи!”
Усього 46 підписів діячів науки, культури, письменників та представників духовенства.

Марія ПЕЛЕХ,
відповідальний секретар Чернівецького обласного об’єднання ВУТ “Просвіта” імені Тараса Шевченка

Одеса

Одеське ОО ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка, протестуючи проти нищення української мови, пікетувало обласну раду. Просвітяни висловили протест проти антиукраїнської політики чинного режиму.

Пікетники показували театралізовану виставу, головні дійові особи якої — місцевий алкаш-українофоб Гриша Кваснюк, Олексій Гончаренко та автори українофобського законопроекту Колесніченко і Ківалов.
Протестуючі передали депутатам обласної ради звернення: “Громада Одеси та області обурена відсутністю реакції депутатів Одеської обласної ради на антидержавний законопроект народних депутатів Ківалова—Колесніченка “Про засади державної мовної політики”. Попри відверті порушення Конституції та цілеспрямовану політику нищення державної мови обласна рада досі не висловила жодної офіційної позиції.
Більше того, депутат облради Гончаренко О. О. розпочав кампанію, що носить відверто антидержавний характер. За його ініціативою організовано незаконний збір підписів на підтримку однієї з недержавних мов в Одесі, що є прямим порушенням статті 10 Конституції України. Враховуючи це, та на підставі п. 2 статті 10 та п. 3 статті 37 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад” вимагаємо на сесії обласної ради порушити питання про дострокове припинення повноважень депутата Одеської обласної ради Гончаренка О. О.
Вимагаємо звернути увагу і вжити відповідних заходів щодо активізації маргінальних промосковських угруповань, що декларують відверто антидержавні речі, зокрема на так звану кампанію “русскій город”, що вже понад місяць триває в місті.
Ви — депутати держави Україна і маєте стояти на україноцентричних позиціях, а не піддаватись на провокації всіляких пройдисвітів і українофобів, агентів впливу іноземних держав”.

Олександр СТЕПАНЧЕНКО,
голова Одеського облоб’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка

Рівне

Майже дві тисячі противників мовного закону Ківалова—Колесніченка зібралася 5 липня на майдані Незалежності в Рівному на мітинг, організований Комітетом захисту української мови, створеним з ініціативи обласного об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка.
Такої кількості учасників протесту Рівне не бачило давно. Свої мотиви вийти на головну площу міста люди пояснювали коротко: “Зачепили за живе!”, “Наступили на болючий мозоль!”.
Розпочалося віче вшануванням хвилиною мовчання багаторічного лідера Української народної партії та народного депутата чотирьох скликань Василя Червонія.
Майдан майорів винятково державними прапорами — такою була умова організаторів. Тож лідери партій ВО “Батьківщина” та “Фронт змін” відмовилися брати у ньому участь. Жодного політичного виступу та “піару” на мовному питанні — саме це, переконані присутні на мітингу, й зібрало велику кількість людей.
Обурення з приводу ухвалення ганебного закону висловлювали історики, вчителі, лікарі, художники, письменники та підприємці.
Перед велелюдною громадою виступили: директор Рівненського обласного академічного українського музично-драматичного театру Володимир Петрів, голова Рівненської обласної організації Національної спілки письменників України Лідія Рибенко, проректор Національного університету “Острозька академія” Петро Кралюк, директор Рівненського обласного краєзнавчого музею Олександр Булига, підприємці Лілія Москальова та Віктор Янченко, адвокат Микола Бляшин, завідувач музею Уласа Самчука Інна Нагорна, викладач НУВГП Яків Іващук, учителька-просвітянка Мирослава Жовтан, кобзар з Чернечої гори Володимир Горбатюк та інші відомі в місті люди.
Учасники віча прийняли резолюцію з вимогою до Президента України Віктора Януковича ветувати ганебний закон та висловили готовність у разі ігнорування їхніх вимог вдатися до радикальних методів громадянської непокори, не виключаючи перекриття доріг міжнародного значення.

Світлана НІКОЛІНА,
голова Рівненського облоб’єднання “Просвіти”

Вболіваю за мову

С. М. Писанчин,
м. Сєверодонецьк Луганської обл.

Мене дуже хвилює питання української мови, вболіваю за неї.
Вжахнулася і я, і всі мої друзі, коли ВР ухвалила закон “Про засади державної мовної політики” Ківалова—Колесніченка.
Пригадую, як втішалися українофоби, коли цей закон ухвалили лише в першому читанні. Уже тоді моя знайома на пропозицію бізнесмена надрукувати рекламу українською, російською й англійською мовами, запитала: “А зачем на украинском?” Коли ж відповіли їй, що потрібно, навіть обов’язково, вона, ніби жартома, відмахнулася: “Ой, уже недолго осталось вашему украинскому! Вот проголосует ВР закон Кивалова…”
І ось його ухвалили. І що тепер — кінець нам, кінець українській мові?!

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment