На мовних барикадах

Суспільна напруга, викликана фактично сфальшованим “ухваленням” Верховною Радою одіозного мовного законопроекту Ківалова—Колесніченка, не спадає.

Петро АНТОНЕНКО

В епіцентрі мовних баталій в останні тижні опинилася акція протесту під Українським домом. Тут оголосили голодування молоді патріоти, не заангажовані партійно, але обурені наступом на державну мову. Багатьом із них згодом знадобилася медична допомога, але на їхнє місце прийшли нові. Акція, організатором якої є позапартійний координаційний комітет, не припинялася ні на день. Перед Українським домом на її підтримку виступали відомі українські письменники, митці, громадські діячі.
Не припинялися і спроби влади перешкодити протестувальникам. Почалося з антидемократичного рішення Окружного адмінсуду Києва, який на кілька днів узагалі заборонив мирні зібрання громадян у центрі Києва, зокрема  під Українським домом. Абсурдності мотивації рішення суду можна тільки дивуватися. Ось вона: “Під час проведення акцій громадяни протягом дня за допомогою мегафонів та інших звукопідсилюючих засобів (дудок)… створюють незручності пересічним громадянам”. На такій же підставі суди могли б заборонити і проведення Євро—2012. Тому, звичайно, це не спинило учасників протесту. У наступні дні міліція похапливо складала на них протоколи за так звані адміністративні порушення. Учасникам акції приписували то порушення громадського порядку, то санітарного стану, то перешкоджання роботі Українського дому. А дирекція Українського дому заявила, що готує позов до суду на учасників акції з вимогою відшкодування 500 тис. гривень збитків. Мовляв, на таку суму було розірвано контрактів на проведення заходів в Українському домі за час протесту. Це відверта фальшивка, бо на сайті Українського дому із запланованих на липень подій була анонсована лише підсумкова прес-конференція президента Віктора Януковича, яка мала відбутися 4 липня, але була перенесена і не в останню чергу через акцію протесту. Невже саме на тій прес-конференції УД втратив півмільйона?
В областях теж не припиняються заходи проти мовного закону і тиск на їхніх учасників. Черкаський окружний адміністративний суд заборонив проводити будь-які політичні акції на Соборній площі в центрі Черкас з 16 липня аж до 10 вересня. Як це узгодити із закріпленим у Конституції правом громадян на такі збори, — запитання до нашого так званого правосуддя.
Врешті, доля мовного закону, а відтак і суспільного протистояння вирішується в столиці. Парламент на канікулах аж до початку вересня. Опозиція не визнає голосування мовного закону в другому читанні 3 липня і вимагає його скасування. Спроба підписати і подати на підпис Януковичу той “проголосований” законопроект наштовхнулася на патову ситуацію в парламенті: спікер Литвин, не підписавши закон, подав у відставку.
Регіонали похапцем планують скликати 31 липня позачергове засідання сесії Верховної Ради. Начебто для ухвалення низки необхідних законів, насправді ж для виходу з мовного глухого кута, в який самі себе загнали. Готується прийняття відставки Литвина і можливе обрання нового спікера. До того ж, на фініші 10-ї сесії депутати внесли зміни в законодавство, максимально спростивши ці процедури. Для обрання спікера вже не потрібне голосування бюлетенями і 300 голосів депутатів. Досить голосування в залі й кнопками. А при нашому кнопкодавстві обрання голови взагалі перетворюється на фарс. Навіть якщо нового голову обрати не встигнуть, закон підсунуть на підпис Мартинюкові, який охоче це зробить, адже саме він керував фальшивим “голосуванням” 3 липня.
І нарешті, як стало відомо, регіонали планують, що закон про мови підпише новий чи старий спікер парламенту на початку серпня, а до 20 серпня — президент. Можливо, для пом’якшення політичної напруги в суспільстві водночас із підписанням закону про мови президент внесе до парламенту законопроект про його зміни, де будуть пом’якшені вимоги до держорганів у регіонах щодо дублювання документації на регіональні мови. Але ключові норми закону — про гарантування права на вибір мови в дитсадках, школах і вишах, про вільний вибір мови ведення бізнесу (включаючи ЗМІ й рекламу) залишаться незмінними. Або закон буде ухвалено в пакеті із законом про захист української мови.
Так чи інакше, регіонали, побоюючись поразки на парламентських виборах, затівають небезпечну політичну гру: задля сумнівних дивідендів у виборчій кампанії відкрито повели наступ на державну мову, а відтак на державність. Цим гратися не варто.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment