Пам’яті Василя Лісового

20 липня 2012 року в Києві після тяжкої хвороби помер філософ, організатор українського самвидаву в 1960—1970-х роках Василь Лісовий.
Василь Лісовий народився у с. Старі Безрадичі Обухівського району Київської області у селянській родині. 1962 року закінчив історико-філософський факультет Київського університету, викладав філософію в Тернопільському медичному інституті. Від 1969-го — співробітник Інституту філософії АН УРСР. 1971 року захистив кандидатську дисертацію на тему “Логіко-філософське дослідження побутової мови”.
Самвидав розповсюджував із 1961 року. Від 1966-го, паралельно з науковою роботою, інтенсивно організовував його виготовлення, зберігання та розповсюдження серед аспірантів і в студентському середовищі. Лісовий — автор самвидавної статті “Лист виборця Антона Коваля”.
Хвиля арештів інтелігенції 1972 року підштовхнула Лісового до відкритого протесту. Разом з Євгеном Пронюком видав № 6 (“київський”) самвидавного журналу “Український вісник”, відновленого ними з метою дати громадськості інформацію про заарештованих і відвести від них звинувачення у виданні попередніх випусків. Лісовий також написав “Відкритий лист членам ЦК КПРС і ЦК КП України”, який призначався для розповсюдження в самвидаві.
Лісовий устиг 5 липня відіслати один власноруч надрукований примірник на ім’я Л. Брежнєва, один — віднести до відділу листів ЦК КПУ на ім’я В. Щербицького, один — вручити секретареві парткому Інституту філософії. 6 липня В. Лісового викликали в Інститут і затримали, 8-го виключили з КПРС, а 9-го заарештували.
Лісовий не вважав себе винним у скоєнні злочину. Київський обласний суд 6 грудня 1973 року засудив його до 7 років позбавлення волі в таборах суворого режиму та 3 років заслання за ст. 62 ч. 1 КК УРСР “Антирадянська агітація і пропаганда”.
Звільнений у липні 1983 р. Працював науковим співробітником Музею історії Києва (1983—1987), учителем Великодмитрівської школи Обухівського р-ну (1987—1989). У 1989 р. ВАК СРСР відновив науковий ступінь кандидата філософських наук. 1989 р. реабілітований, у 1990-му поновлений на роботі в Інституті філософії НАН України, від 1997 р. В. Лісовий — завідувач відділу Історії філософії України цього інституту.
Викладав філософію на посаді професора в Київському міжнародному університеті та в Kиєво-Могилянській академії.
Указом Президента України від 26 листопада 2005 р. нагороджений орденом “За заслуги” ІІІ ступеня.
“Українська правда”,
“Історична правда”

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment