Відійшов у вічність Гетьман українського кіно

stupka
Богдан Ступка в ролі гетьмана України Богдана Хмельницького у кінофільмі польського режисера Єжи Гофмана “Вогнем і мечем” (1999)

Життя 70-річного актора, лауреата Шевченківської премії, Героя України обірвалося зранку 22 липня у столичній лікарні “Феофанія”, де він провів останні чотири місяці. Богдан Сильвестрович тяжко хворів. Він хотів померти у той самий день, що і його мама — Марія Григорівна. Вона пішла з життя у ніч з 23 на 24 липня 2007 року.
Прощання зі Ступкою відбулося у вівторок на сцені Театру імені Івана Франка. Поховали його на Байковому цвинтарі в Києві. Похорон був організований на державному рівні.
Богдан Ступка народився 27 серпня 1941 року в селищі Куликів Жовківського району Львівської області. 1948 року сім’я переїхала до Львова.
Не вступивши до політехнічного інституту, Ступка працював учнем слюсаря, потім фотографом в астрономічній лабораторії (лаборант-обчислювач на перемінних зірках). Був ведучим у джаз-бенді Медікус. 1961 року закінчив студію при Львівському УАДТ імені М. К. Заньковецької.
З 1963 до 1966 року Богдан Ступка служив в Ансамблі пісні і танцю Прикарпатського військового округу (працював конферансьє і читцем). З 1961 до 1978 року був актором Львівського УАДТ імені М. К. Заньковецької. З 1967 року член Спілки театральних діячів України.
1978 року був зарахований до трупи КУАДТ імені І. Я. Франка. 1984 року закінчив КДІТМ імені І. К. Карпенка-Карого за фахом “Театрознавство”. З 1999 до 2001 року Ступка обіймав посаду міністра культури і мистецтв України в уряді Віктора Ющенка.
З 2001 року і до останніх днів Ступка був художнім керівником Національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка. З 2006 до 2010 року — художній керівник акторського курсу в КНУТКіТ ім. І. К. Карпенка-Карого. 2009 року став президентом Київського міжнародного кінофестивалю.
За всю кар’єру актор зіграв понад 100 ролей у кіно. Працював із кінорежисерами Отаром Іоселіані, Кшиштофом Зануссі, Єжи Гофманом, Режисом Варньє, Юрієм Іллєнком, Кірою Муратовою, Сергієм Бондарчуком, Володимиром Бортком, Павлом Чухраєм, Дмитром Месхієвим. У списку ролей Б. Ступки — гетьмани Іван Брюховецький (“Чорна рада”), Іван Мазепа (“Молитва за гетьмана Мазепу”), Богдан Хмельницький (“Вогнем і мечем”), а також Тарас Бульба (”Тарас Бульба”), Чингісхан (“Таємниця Чингісхана”), Олександр Керенський (“Червоні дзвони”), Борис Годунов (“Кремлівські таємниці”), Остап Вишня (“Із житія Остапа Вишні”).
У серпні 2011 року, незадовго до 70-річчя, йому було присвоєно звання Героя України.
Центральне правління ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка, редакція тижневика “Слово Просвіти” глибоко сумують з приводу передчасної смерті видатного українського актора, лауреата Шевченківської премії, Героя України Богдана Сильвестровича Ступки. Вічна йому пам’ять!

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment