Відзначили річницю бою

На Львівщині відбулося вшанування пам’яті вояків, полеглих у липні 1944 року у Бродівському котлі.

Михайлина БОДНАР,
завідувач відділу культурно-масової роботи Івано-Франківської обласної “Просвіти”

Завдячуючи голові Івано-Франківської станиці Галицького братства Михайлові Мулику, який організував поїздку наших краян у ці місця, я теж мала можливість торкнутися історичної минувшини.
У селі Ясенів Бродівського району ми піднялися на гору Жбир, де відбулася панахида за загиблими дивізійниками й покладання квітів. У липні 1944 року дивізія “Галичина” потрапила в оточення більшовицької Червоної армії і понад десять днів не давала їй зайняти Львів, допомагаючи тисячам українських патріотів втекти від репресій сталінського режиму. Тепер відомо: коли Сталін довідався, що на фронті під Бродами стоїть в обороні дивізія “Галичина”, то видав наказ за будь-яку ціну її знищити. Тисячі літаків, танків, “катюш”, артилерії, велику кількість піхоти кинули, щоб оточити дивізію.
У нерівному бою дивізія була розбита й оточена переважаючими силами ворога. Та частині вояків “Галичини” вдалося прорвати оточення і згодом поповнена дивізія брала участь у боях проти більшовиків до завершення війни. Багато вояків дивізії змогли перейти у підпілля УПА, де до кінця боролися за волю України.
Після капітуляції Німеччини вояки дивізії здалися в полон англійцям та американцям, які не віддали їх на знищення комуністичному режимові і вони донині допомагають ветеранам дивізії в Україні.
92-річний Михайло Мулик як сьогодні пам’ятає ці події. Багато з його побратимів (близько трьох тисяч) знайшли тут вічний спочинок. За роки незалежності розпочали розшуки та християнське перепоховання тлінних останків полеглих. Цього дня між селами Червоне–Ясенівці Золочівського району на військовому Меморіальному цвинтарі теж відбулося перепоховання трьох дивізійників, віднайдених товариством “Пам’ять”. Для них були і молитва, і квіти, і наші хвилюючі “Чуєш, брате мій”, “Червона калина”, “Не пора”.
Такі борці за волю України увіковічені й в Івано-Франківську. У нас є вулиці Української Дивізії, Дмитра Паліїва та Івана Ремболовича. Прийдешні покоління з вдячністю пам’ятатимуть їхній подвиг. А щоб такі події краще запам’ятовувалися і ми робили з них певні висновки, то на історичному місці організатори заходу, а це Львівські обласна рада й облдержадміністрація, вояки дивізії “Галичина”, Всеукраїнське об’єднання ветеранів, представництво Німецької народної спілки з догляду за військовими похованнями у Західній Україні та молодіжна громадська організація “Сокіл” провели театралізоване військово-історичне дійство “Бродівський котел”, де було відтворено останній бій Бродівського оточення.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment