Увірвалося життя Ірини Калинець

31 липня унаслідок тяжкої і тривалої недуги на 72-му році пішла з життя українська поетеса, прозаїк, публіцист, культуролог, літературознавець, діяч дисидентського руху, правозахисниця Ірина Калинець (Стасів).
Ірина Стасів народилася 6 грудня 1940 року в родині вірних Української Греко-Католицької церкви. З дитинства палко мріяла про незалежність України.
Закінчивши слов’янське відділення філологічного факультету Львівського університету, працювала методистом обласного Будинку народної творчості, вчителькою, бібліотекарем, викладачем української мови та літератури у Львівському політехнічному інституті.
Товаришувала з дисидентами Валентином Морозом та В’ячеславом Чорноволом. У липні 1970 р. підписала протест 9 громадян Львова проти арешту В. Мороза. Восени того ж року разом з чоловіком Ігорем Калинцем надіслала петицію до прокуратури УРСР із проханням дозволити бути присутньою на судовому розгляді справи В. Мороза та інші протести в різні інституції.
12 січня 1972 р. була заарештована. У липні Львівський обласний суд засудив Ірину Стасів-Калинець до 6 років таборів суворого режиму та 3 років заслання. Через півроку такий самий вирок отримав її чоловік. Заслання відбували разом з чоловіком у Читинській області.
Починаючи з 1987 року,         І. Стасів-Калинець бере найактивнішу участь у пробудженні українського культурного та громадського життя Львова, в русі за відродження УГКЦ, у створенні Товариства української мови, “Меморіалу”, Народного руху України.
1990—1992 рр. як начальник управління освіти виконкому Львівської облради вона впроваджувала українізацію шкільної системи, зокрема, сприяла виключенню російської мови як предмета в початковій школі та рішучому скороченню кількості російських шкіл і класів. У березні 1990 р. Ірину Стасів-Калинець обрано депутатом Верховної Ради України.
1998 року їй присвоєно титул “Героїня Світу”, 2000-го — нагороджено орденом Княгині Ольги ІІІ ст., а 2005-го — Княгині Ольги ІІ ст.
І. Стасів-Калинець — автор збірок “Поезії”, “Шлюб з полином”, книжок для дітей “Лелека і Чорна Хмара”, “Казки іграшкового телефону”, історичного детективу “Вбивство тисячолітньої давності”; монографій “Студії над “Словом о полку Ігоревім”, “Загадки хрещення України-Руси”, наукової розвідки “Тарас Шевченко і св. Августин”, численних публіцистичних статей, есеїв тощо.
Колектив нашої редакції від імені Центрального правління ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка, просвітян висловлює щирі співчуття родині пані Ірини, нашої авторки, видатної діячки і прекрасної людини з приводу трагічної втрати.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment