За честь, за славу, за народ!

Уляна ВОЛІКОВСЬКА

Центр патріотичного виховання учнівської молоді імені Степана Бандери в Івано-Франківську — унікальний заклад, що займається національно-патріотичним вихованням, поєднуючи в собі навчально-виховний комплекс, музей, духовний і просвітницький центр. Аналогів такого закладу немає не тільки на Прикарпатті, а й в Україні. Відкрився він 2009 року після Покрови за сприяння міського голови Віктора Анушкевичуса і міського управління освіти.
Спектр діяльності тут надзвичайно широкий і всеохопний: науково-пошуковий, краєзнавчий, просвітницький, навчально-виховний та організаційно-масовий напрями роботи. А основна ідея, яку втілює Центр, — формування національної свідомості підростаючого покоління засобами позашкільної освіти.
Насамперед впадає в око приміщення, оригінальне за архітектурою, яке разом з пам’ятником Степану Бандері становить Меморіальний комплекс героїв національно-визвольних змагань. І атмосфера тут особлива. Музейна експозиція закладу представлена 480 експонатами і постійно оновлюється за рахунок пересувних виставок, а своїм змістом утверджує ідею соборності та пробуджує інтерес до героїчного минулого нашого народу. У “Залі героїв” відбуваються усі масові заходи, а в конференц-залі — круглі столи, дискусії. Є у центрі також “Козацька світлиця”, в якій завдяки співпраці з реєстровим козацтвом представлена невеличка експозиція. Тут козацька гармата, портрети козацьких полководців та копії робіт місцевого художника Михайла Фіголя.
Як зазначає один із працівників Центру Ярослав Токарук, невеликий педагогічний колектив досяг високих результатів у всіх напрямах діяльності. Є два загальноміські проекти, за якими працює заклад: “Я — громадянин України” (за цим проектом відбувається робота з молоддю, залучення школярів до науково-пошукової, краєзнавчої роботи); “За честь! За славу! За народ!” (відзначення важливих дат, історичних подій, зокрема день народження Степана Бандери, день ОУН-УПА, вшанування пам’яті В’ячеслава Чорновола тощо). У процесі реалізації цих проектів охоплено всіх старшокласників міста. Загалом у закладі близько 10 тисяч відвідувачів за навчальний рік. Переважно це школярі. За одним із проектів у центрі щодня відбуваються заняття з окремою школою та окремим класом. А влітку працюють позашкільні літні табори.
Основні напрями роботи у гуртках — краєзнавчий та мистецький. Гуртківці закладу — активні учасники та переможці міського та обласного етапу Всеукраїнських експедицій історико-краєзнавчого напряму. На базі закладу відбуваються обласні, міські семінари для керівників гуртків історико-краєзнавчого спрямування, учителів суспільних дисциплін, викладачів предмета “Захист Вітчизни”.
Крім безпосередньо позашкільного навчання Центр патріотичного виховання учнівської молоді імені Степана Бандери здійснює велику просвітницьку роботу з громадськістю міста, краю та мало не всієї України. Практичне значення має досвід співпраці Центру з громадськими організаціями та культурно-освітніми установами, співпраці позашкільного закладу освіти з громадою міста. Зокрема з ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка, військовим комісаріатом, спілками художників та письменників України, Всеукраїнською громадською організацією “Українське реєстрове козацтво”, скаутською організацією “Пласт”, братством ОУН-УПА тощо.
Центр неодноразово відвідували делегації педагогів Одещини, Львівщини, Сумщини, Вінниччини, Хмельниччини та Запоріжжя, неабиякий інтерес до цього закладу у гостей із-за кордону, зокрема з Росії, Франції, Канади.
У майбутньому тут планують створити музей національно-визвольних змагань, у якому можна буде побачити рідкісні експонати та документи. Перші кроки зроблено: у Центрі чимала бібліотека, подарована з Філадельфії.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment