Мерія Одеси першою «узаконила» російську мову

Сергій ГОРИЦВІТ,
м. Одеса

Перервавши відпустку, депутати Одеської міськради (більшість з яких —регіонали) провели позачергову сесію, на порядку денному якої було лише одне питання — про надання у місті російській мові статусу регіональної. Меру Одеси Олексію Костусєву та його поплічникам хотілося бути першими у реалізації горезвісного закону “Про основи державної мовної політики”, на цій сесії був також почесний гість — співавтор законопроекту Вадим Колесніченко.
Доповідав регіонал Олексій Косьмін, голова робочої групи у розробці програми “Розвиток і збереження російської мови в Одесі”. Її затвердила і щедро профінансувала міськрада за рахунок платників податків ще наприкінці березня. Тож у багатьох сферах суспільного життя, у дошкільних і освітніх закладах, у ЗМІ, у топоніміці Одеса вже фактично впровадила російську мову як регіональну. Тепер сфера її впливу безмежно розширятиметься, витісняючи повсюдно мову державну.
У тексті нинішнього рішення міськради щодо надання російській мові в Одесі статусу регіональної зазначається, що у місті мешкає майже 30 % (292 тисяч) етнічних росіян, а російською мовою послуговується понад 90 % мешканців. За це рішення проголосували 73 із 111 присутніх депутатів. Тепер російською мовою видаватимуть акти міськради і міськвиконкому, вестимуть діловодство й листування. Російською дублюватимуться написи на офіційних бланках, печатках, штампах, таблички підприємств і організацій, назви вулиць. Бізнесмени отримали право рекламувати свої товари й послуги тією мовою, якою захочуть.
Крім того, міськрада гарантувала мешканцям міста право на отримання освіти російською мовою. Якщо раніше така можливість була лише у першокласників і вихованців дитсадків, то тепер перейти з українських у російські класи зможуть учні різного віку. Заяви від батьків та учнів щодо таких переходів прийматимуться до 1 жовтня. Тут доречно нагадати прихильникам тотальної русифікації Одеси, що буквально нещодавно більшість батьків майбутніх першокласників обрали для своїх діток українську мову навчання. І це при тому, що російські класи під тиском мерії відкрито в усіх школах, за винятком української гімназії № 7.
Олексій Костусєв не приховував свого задоволення, а В. Колесніченко палко потис йому руки і подякував за те, що Одеса стала першим містом, де російська мова стала регіональною.
Одеська обласна рада теж визнає російську мову регіональною на території області. Її голова Микола Пундик скликав депутатів на позачергову сесію, яка відбудеться 15 серпня. Напередодні він зазначив, що для позитивного рішення є всі підстави, бо 20,7 % мешканців області — росіяни. Він зазначив, що в окремих районах Придунав’я до російської додадуться й інші регіональні мови.
Загалом в Одеській області мешкає 1,5 мільйона українців, 508 тисяч росіян, 150 тисяч болгар, 123 тисячі молдаван, 27 тисяч гагаузів, 13 тисяч євреїв і кілька десятків тисяч представників інших 127 національностей. Однак у керівників більшості районів, де можна запроваджувати регіональні мови національних меншин, бажання і матеріальних можливостей для цього немає. Про це вже заявили голова Ренійської райради Іван Ковальжи та голова Болградської райдержадміністрації Микола Садаклієв. Керівник Асоціації болгар, депутат облради Антон Кіссе, застеріг своїх одноплемінників не поспішати і не гарячкувати, а зважити на те, чи матимуть потім молоді люди, які закінчать болгарську школу, можливість навчатися у болгарських вищих навчальних закладах. Цього їм ніхто гарантувати не може.
Як відреагували на реальне запровадження російської мови в Одесі політичні патріотичні організації? Ніяк! Це при тому, що упродовж кількох останніх місяців активісти “Просвіти”, ВО “Свобода”, молодіжної громадської організації “Сокіл” неодноразово пікетували облраду та обладміністрацію, виступаючи на захист української мови.
А в якій формі надалі триватиме боротьба за збереження української мови, чи не вичахне її запал у дні передвиборних баталій, покаже час.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment