Олімпійські пристрасті

2012 рік для України став роком великого спорту. Ще не забулися футбольні баталії останнього чемпіонату Європи, а вже й ХХХ Літні Олімпійські ігри стали історією. Українські спортсмени вибороли у Лондоні 20 медалей — 6 золотих, 5 срібних і 9 бронзових. А в медальному заліку Україна посіла почесне 14 місце серед 204 країн-учасниць (8 серед європейських держав). Загалом же, за 17 днів змагань у Лондоні розіграно 302 комплекти нагород у 39-ти спортивних дисциплінах.

Євген БУКЕТ

Майже всі Олімпійські ігри минулого століття проходили у змаганні двох “наддержав” — США і СРСР. У ХХІ столітті місце колишньої комуністичної імперії впевнено зайняла нова — Китайська Народна Республіка. І хоча цьогоріч упевнено перемогла команда США (104 медалі, з них 46 золотих, 29 срібних, 29 бронзових), уже з першої літньої Олімпіади століття, яка пройшла 2004 року в Афінах, стало зрозуміло, що кількість населення Китаю поступово перетворюється на відповідні показники в загальнокомандних змаганнях спортсменів. Цьогорічні досягнення китайських спортсменів (87 нагород, із них 38 золотих, 27 срібних, 22 бронзові) взагалі шокували. Приміром, 16-річна китайська плавчиня Е Шивень на дистанції 400 метрів комбінованим плаванням встановила новий світовий рекорд. Найцікавіше, що її час виявився на сімнадцять сотих секунди кращим, ніж у переможця в цій же дисципліні у чоловіків. “Відхрещуючись” від звинувачень у вживанні допінгу, китайське телебачення того ж дня показало, як у піднебесній від народження тренують у басейнах майбутніх чемпіонів. Інакше як “спортивним концтабором” це не назвеш…
Тріумфальний успіх британських олімпійців (третє місце у загальнокомандному заліку — 65 медалей, з них 29 золотих, 17 срібних і 19 бронзових) пояснюється не лише феноменом “рідних стін”, а й значною прихильністю суддів у деяких видах олімпійської програми. Згадаймо скандальний боксерський бій українця Євгена Хитрова з британцем Ентоні Огого, якого щосили протягували аж до півфіналу. Взагалі, через суддівські скандали тільки Україна не дорахувалася мінімум трьох медалей (бокс, спортивна гімнастика і легка атлетика). Про нарікання інших країн-учасниць можна прочитати в Інтернеті — мережа переповнена повідомленнями про олімпійські скандали.
Ще один неприємний для нас факт — дипломатичний скандал: лише під кінець змагань, після офіційного листа МЗС України на офіційному сайті Лондонської Олімпіади виправили помилки в біографічних даних деяких спортсменів, де Україну вказали як регіон Росії. Про те, що в організаторів змагань проблеми з географією, свідчили також наступні факти. Червоно-синій прапор Тайваню замінили на прапор олімпійського комітету цієї країни; над роздягальнею ізраїльських борців повісили прапор Палестини. А при поданні гравців перед матчем жіночої збірної КНДР з футболу, біля фотографій та імен футболісток помістили прапор Південної Кореї.
Незважаючи на те, що за кількістю нагород Лондонська Олімпіада найгірша для України (1996, 2000, 2004 — по 23 медалі, 2008 — 27), нашим спортсменам є чим пишатися. Зважаючи на стан розвитку спорту в нашій країні, коли спортсмени не мають гідних умов для тренування, вони показали прекрасні результати. Зокрема це загальнокомандна перемога в боксі (2 золотих, 1 срібна, 2 бронзові медалі). Багатьом запам’ятаються наші боксери Олександр Усик і Денис Берінчик, які перед іграми зробили собі козацькі оселедці, а після переможного бою Усика влаштували для глядачів показовий танець-гопак.
Загалом, починаючи від XVII Зимових Олімпійських ігор у норвезькому Лілехаммері, де дебютувала збірна України, наші спортсмени завоювали 35 золотих, 28 срібних і 58 бронзових нагород. Український уряд, замість того, щоб створити нашим спортсменам гідні умови для тренувань, після початку Олімпіади-2012 ухвалив рішення підвищити розмір премій українським спортсменам. За золоту медаль розмір премії відтепер складає 125 000 доларів, за срібло — 80 000, за бронзу — 55 000. Такі ж суми виплачуватимуть тренеру або тренерському штабу спортсмена, який виграв медаль. Що ж, це, мабуть, економічно обґрунтовано, особливо з огляду на те, що щороку кількість медалістів у нас невпинно зменшується.